Festiwal Literatury Górskiej to od lat nieodłączna część Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. Właśnie podczas Festiwalu odbywają się rozmaite wydarzenia związane z literaturą – “czytanie na trawie”, spotkania autorskie, podpisywanie książek w festiwalowej księgarni. Najważniejsze wydarzenie to Gala Festiwalu Literatury Górskiej i Kultury Górskiej, podczas której ogłaszane są wyniki konkursu na Książkę Górską Roku im. Wawrzyńca Żuławskiego. 

Konkurs na Książkę Górską Roku 2023

Z przyjemnością ogłaszamy KONKURS NA KSIĄŻKĘ GÓRSKĄ ROKU 2023! To już 10. edycja Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju. Odbywające się w ramach Festiwalu Górskiego wydarzenie z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Autorzy i wydawnictwa zgłaszają książki, w których pojawia się motyw gór, w różnym kontekście. Publikacje można zgłosić w sześciu kategoriach, termin do 15 czerwca 2023 r.

KONKURS NA KSIĄŻKĘ GÓRSKĄ ROKU im. Wawrzyńca Żuławskiego organizowany jest już po raz 11. przez Festiwal Literatury Górskiej odbywający się w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.

W ubiegłym roku do konkursu została zakwalifikowana rekordowa liczba książek – aż 58 publikacji (zobacz listę zgłoszonych książek). Jury nominowało do nagrody 18. z nich w sześciu kategoriach.

Ostatecznie nagrodzono siedmiu autorów, przyznano również GRAND PRIX 2022. Wyróżnienia wręczono podczas Gali Literatury Górskiej, zachęcamy do przeczytania relacji.

Zapraszamy również do obejrzenia Gali Literatury Górskiej i Kultury Górskiej 2022:

W tym roku Gala Literatury Górskiej odbędzie się 8 września, w trakcie Festiwalu Literatury Górskiej i Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju (7-10 września 2023 r.). Dzieci zapraszamy na odbywającą się równolegle imprezę – Festiwal Młode Góry, w programie którego literatura zajmie również bardzo ważne miejsce!

Konkursowi co roku towarzyszy szereg wydarzeń literackich, skierowanych zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Otwarta jest również Księgarnia Festiwalowa.

Jak dołączyć do konkursu?

Książkę może zgłosić wydawnictwo (polskie, zagraniczne) lub autor (bądź współautorzy). Możliwe jest zgłoszenie dowolnej liczby publikacji. Bardzo ważne, by dzieło było zgłaszane po raz pierwszy – wydane w polskiej wersji językowej, wydane oficjalnie między 1 czerwca 2022 roku a 31 maja 2023 roku.  Brane są również pod uwagę wznowienia książek – warunkiem jest jednak znaczny stopień uzupełnienia lub zmodyfikowania publikacji (co najmniej 25% nowych treści).

Tegoroczne kategorie konkursowe:

1. Literatura non-fiction (książki wyprawowe i wspinaczkowe, dzienniki wypraw, książki podróżnicze, reportaż z podróży, autobiografia)

2. Literatura fikcjonalna (powieść, opowiadania, poezja, dramat)

3. Biografie, eseje, szkice, opracowanie naukowe i popularnonaukowe

4. Przewodniki i informatory

5. Albumy

6. Literatura dla dzieci

Jury przyzna nagrody w poszczególnych kategoriach i Grand Prix konkursu.

Ważne daty:

– 15.06.2023 – koniec nadsyłania zgłoszeń do konkursu
 01.07.2023 – ogłoszenie listy książek dopuszczonych do konkursu
– 20.08.2023 – ogłoszenie krótkiej listy nominowanych książek
– 07-10.09.2023 – 28. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju i 10. Festiwal Literatury Górskiej
– 08.09.2023 – Gala Literatury Górskiej, ogłoszenie zwycięzców
– 11.09.2023 – ogłoszenie zwycięzców konkursu na naszej stronie internetowej: www.festiwalgorski.pl

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: ksiazki@festiwalgorski.pl.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Organizatorzy 10. Festiwalu Literatury Górskiej i 28. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

Festiwal Literatury Górskiej 2022

Festiwal Literatury Górskiej 2020

Festiwal Literatury Górskiej 2019

Festiwal Literatury Górskiej 2018

Festiwal Literatury Górskiej 2017