Książka Górska 2022 – wyniki

Za nami 27. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju, którego bogaty program wypełniły m.in. wydarzenia związane z literaturą. Przedstawiamy wyniki konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022 im. Wawrzyńca Żuławskiego!

Grand Prix konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022 otrzymała „Żyjąca góra” Nan Shepherd (Wydawnictwo Zysk i S-Ka). Publikacja ta została podwójnie nagrodzona, uzyskując również tytuł KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022 w kategorii „literatura non-fiction”. Nagrodzono także publikacje w innych pięciu kategoriach. Zapraszamy do zapoznania się z relacją. 

Do konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022 zostało zakwalifikowanych 58 książek, które oceniało Jury w składzie: prof. Ewa Grzęda – przewodnicząca, Iwona Baturo, Sebastian Kłosok, śp. prof. Jacek Kolbuszewski, Bogusław Kowalski, Marek Maluda i Zbigniew Piotrowicz. 

Jury wybierało książki w kategoriach:

  • literatura non-fiction,
  • literatura fikcjonalna,
  • biografie, eseje, szkice, opracowania naukowe i popularnonaukowe,
  • przewodniki i informatory,
  • albumy,
  • literatura dla dzieci.

Najlepsza, zdaniem jury, książka, otrzymała Grand Prix konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022. Finał konkursu odbył się 9 września 2022 r. podczas Gali Książki Górskiej i Kultury Górskiej w ramach Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju. 

WYNIKI

W kategorii LITERATURA NON-FICTION nagrodę Książka Górska Roku 2022 otrzymała: 

ŻYJĄCA GÓRA
autorka NAN SHEPHERD

Wydawnictwo Zysk i S-Ka

Nagrodę w tej kategorii ufundował Polski Związek Alpinizmu.

W kategorii LITERATURA FIKCJONALNA (powieść, opowiadania, poezja, dramat) nagrodę otrzymała:

PRZEŁĘCZ 

autor: KRZYSZTOF DOMARADZKI

Wydawnictwo Literackie

W kategorii BIOGRAFIE, ESEJE, SZKICE, OPRACOWANIA NAUKOWE
I POPULARNONAUKOWE nagrodę Książka Górska Roku 2022 otrzymały ex aequo:

GÓRALKI, TATERNICZKI, TURYSTKI. KOBIETY W LITERATURZE

O TATRACH DO 1939 R.
autorka: ANNA PIGOŃ 

Universitas. Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych

oraz:

GÓRY I SKRZYDŁA. OPOWIEŚĆ O ADAMIE „AKARZE”KARPIŃSKIM
(1897-1939),
autor: KRZYSZTOF MARCHLEWICZ

 Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK Oficyna Wydawnicza „Wierchy”

Nagrodę w tej kategorii ufundowali Mirosława Boduch i Daniel Boduch.

W kategorii PRZEWODNIKI I INFORMATORY nagrodę Książka Górska Roku 2022 otrzymała publikacja: 

ALPY ZACHODNIE. 102 SKALNO-LODOWE DROGI WSPINACZKOWE OD MONVISO PO MONT BLANC
autorzy:
HARTMUT EBERLEINE, RALF GANTZHORN

Wydawnictwo Bezdroża

Nagrodę w tej kategorii ufundowali Anastasija Bosiha oraz Katarzyna i Lech Dutkiewiczowie, którzy w zeszłym roku zostali nagrodzeni w tej kategorii za pierwszą część przewodnika „Dolomity na ferratach” i postanowili przekazać swoją nagrodę finansową tegorocznemu zwycięzcy.

W kategorii ALBUMY nagrodę Książka Górska Roku 2022 otrzymała publikacja: 

GÓRSKIE WYPRAWY FOTOGRAFICZNE
autor: KAROL NIENARTOWICZ

 Wydawnictwo Bezdroża

Nagrodę w kategorii ALBUMY ufundował Burmistrz Miasta Lądek-Zdrój Roman Kaczmarczyk.

W kategorii LITERATURA DLA DZIECI nagrodę Książka Górska Roku 2022 otrzymała publikacja: 

NADIA-DZIEWCZYNKA Z GRACJĄ
autorka: ANNA POTYRA

Wydawnictwo Skrzat

Sponsor nagrody w tej kategorii to Szkoła Górska 5+.

Nagrodę Główną – GRAND PRIX Konkursu „Książka Górska Roku 2022” otrzymała: 

ŻYJĄCA GÓRA 

NAN SHEPHERD, Wydawnictwo Zysk i S-Ka

Nagrodę ufundowała firma PONIATOWSKI TECHNIKA SCENICZNA.

Uzasadnienie Jury:

Znakomity pirenesta francuski Henry Béraldi powiedział kiedyś, że człowiek gór osiąga pełnię wówczas, gdy potrafi zespolić fizyczne, emocjonalne i intelektualne doznania z nich wyniesione z taką literacką formą ich ekspresji, która jednocześnie ukazuje istotę krajobrazu i sposób jego oddziaływania na człowieka, a więc sposób kształtowania się tych gór w nim samym. Z takiego właśnie związku między byciem w górach, emocjonalnym i intelektualnym ich doznawaniem oraz sztuką opisu tych doznań i wartości zrodziła się Żyjąca góra Nan Shepherd, będąca jednym z klasycznych dzieł europejskiej dwudziestowiecznej literatury o górach.

Opowieść ta, koncentrująca się wokół bliskiego sercu Autorki szkockiego pasma górskiego Cairngorm, o którym pisze: „Ten płaskowyż nie jest w istocie łańcuchem różnych szczytów: trzeba go widzieć jako jedną górę” dotyczy „życia” tej góry, obcowania z nią. Równocześnie jest ona przekazem o jej znaczeniu kulturowym. Piękna, subtelna narracja w urzekający sposób odsłania świat wartości, zamykający się w krajobrazowej, regionalnej odrębności tego osobliwego pasma, nadającej szkockiej górskiej pustaci charakter i wyraz, jaki zaistniał tylko w doznaniach, przeżyciach i spostrzeżeniach autorki, sprawiając, że literacki Highlands Sheperd stał się pod jej piórem górskim obszarem uniwersalnym, zarazem zaś jedynym w swej indywidualnej odrębności. Niezwykle osobista opowieść Shepherd w swym zasadniczym zrębie napisana nieledwie 80 lat temu – pod koniec II wojny światowej, przepojona miłością do szkockiej góry domowej jawi się więc jako ponadczasowe dzieło o świadomym i głębokim sposobie przeżywania gór i reagowania zarówno na ich grozę, jak i piękno. Jednocześnie wejście w góry staje się tu wejściem w głąb siebie i w głąb istoty bytu. Za sprawą starannych działań tłumacza i redaktorów książki Żyjąca góra do rąk współczesnego polskiego odbiorcy trafia w pięknym kształcie językowym i formalnym, jako dzieło o ponadczasowych wartościach, co wybrzmiewa wyraźnie także w fascynującym wstępie autorstwa Roberta Macfarlane’a, a wszystko to uzasadnia, uznanie Żyjącej Góry za książkę godną tytułu Książki Górskiej Roku 2022.

Serdecznie gratulujemy Autorom i Wydawnictwom oraz dziękujemy za udział w konkursie, gorące podziękowania kierujemy również do Jury, Patronów, Partnerów i Sponsorów konkursu i festiwalu, bez których organizacja przedsięwzięcia byłaby niemożliwa. 

Organizatorzy 

Konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022
Festiwalu Literatury Górskiej
Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju