ReelRock

Do 9. edycji Konkursu na Książkę Górską Roku, który organizowany jest w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju zakwalifikowanych zostało 57 książek! – To absolutny rekord – podkreśla przewodnicząca jury prof. Ewa Grzęda. – Dziękujemy Wydawcom i Autorom za zgłoszenia i nadesłane książki.

Poniżej przedstawiamy książki, które oceni jury w składzie: 

1. prof. EWA GRZĘDA – przewodnicząca jury, historyczka literatury, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze. Redaguje rocznik „Góry-Literatura-Kultura“. Organizuje międzynarodowe interdyscyplinarne konferencje dotyczące tematyki górskiej. Jest członkiem Rady Naukowej „Wierchów” i Fundacji im. Z. i W. Paryskich. 

2. MAŁGORZATA LEBDA – autorka pięciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Doktor nauk humanistycznych. Naukowczyni. Fotograficzka. Ultramaratonka. Miłośniczka outodooru. W maju 2021 roku ukazała się jej kolejna książka poetycka zatytułowana Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy). Jej książki przełożono na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić) i ukraiński (tł. Yury Zavadsky). Pracuje nad debiutem prozatorskim. Obecnie trenuje – pod okiem Piotra Hercoga – do biegu wzdłuż Wisły (od źródeł do ujścia, co daje dystans około 1100 km).

3. IWONA BATURO – z wykształcenia biolog, z zawodu redaktorka i graficzka komputerowa, z zamiłowania autorka przewodników. Za Euroregion Beskidy otrzymała główną Nagrodę Magellana w kategorii przewodnik kieszonkowy. Kilka lat temu zrezygnowała z dobrej pracy w Warszawie i przeniosła się tam, gdzie nie ma tłumów – w Beskid Mały. Jest entuzjastką literatury górskiej. Prowadzi blog Góry lektury o literaturze górskiej. W jury Konkursu na Książkę Górską Roku zasiada już po raz kolejny. 

4. prof. JACEK KOLBUSZEWSKI – historyk literatury, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat Literackiej Nagrody Zakopanego 2017 za książkę Literatura i Tatry. Studia i szkice. Autor wielu książek o tematyce górskiej: np. Skarby króla Gregoriusa. O poszukiwaniu skarbów w XVII i XVIII wieku; Tatry w literaturze polskiej; Krajobraz i kultura. Sudety w literaturze i kulturze polskiej oraz antologii literatury górskiej: m.in. Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939.

5. ZBIGNIEW PIOTROWICZ – Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Z wykształcenia psycholog, pisarz, dziennikarz, alpinista, instruktor wspinaczki PZA,. W 1995 roku wymyślił I Przegląd Filmów Górskich i Turystycznych, który potem przekształcił się Przegląd Filmów Górskich (przez długi czas jedyne tego typu imprezy w Polsce), aż wreszcie w Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Były redaktor naczelny „Taternika”, autor kilku książek (w tym „Moje Pagóry”, współautor przewodnika wspinaczkowego), dwukrotnie zasiadał w jury literackim, brał też udział w warsztatach i prowadził rozmowy z gośćmi.

6. MAREK MALUDA – antykwariusz górski, bibliofil, znawca historii literatury górskiej. Kolekcjonuje od ponad 40 lat literaturę górską (Tatry, historia alpinizmu, przewodniki górskie), turysta górski, z pasją wędruje po górach wszystkich kontynentów. Publicysta, posiada jedną z największych bibliotek górskich w kraju. W jury Konkursu na Książkę Górską Roku zasiada już po raz kolejny. 

7. BOGUSŁAW KOWALSKI – historyk alpinizmu, recenzent, dziennikarz, były członek zarządu Polskiego Związku Alpinizmu, instruktor taternictwa, instruktor alpinizmu. Działa w KW Toruń. Na swoim koncie ma wiele przejść w Tatrach, Alpach, Dolomitach, Himalajach, Ameryce Południowej, gdzie wspólnie z partnerami wytyczył trzy polskie nowe drogi. Dwukrotnie wyróżniany na Kolosach za dokonania 2004 i 2005 roku. Autor wielu artykułów dotyczących szkolenia, wypadków, historii alpinizmu. Współpracował i współpracuje z wieloma prestiżowymi magazynami górskimi. W jury Konkursu na Książkę Górską Roku zasiada już po raz kolejny. 

8. SEBASTIAN KŁOSOK – polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. W jury konkursu zasiada po raz pierwszy.

KSIĄŻKI ZAKWALIFIKOWANE DO KONKURSU NA KSIĄŻKĘ GÓRSKĄ ROKU:

1. Fitz Roy

Tytuł oryginalny: Fitz Roy

Autorzy: Mirosław Falco Dąsal, Wiesław Burzyński, Michał Kochańczyk, Piotr Lutyński

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Rok 1984 zespół w składzie: Piotr Lutyński (kierownik Wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco Dąsal, Michał Kochańczyk, Jacek Kozaczkiewicz wytycza nową drogę na szczyt Fitz Roya. Było to pierwsze polskie wejście na wierzchołek. Droga (znana w literaturze alpinistycznej jako „Polaca”) ma 33 nowe wyciągi aż do przełęczy, na której łączy się z drogą Casarotto. Skalne zacięcia i kominy z dużą ilością wspinaczki w skale pokrytej lodem uczyniło tę drogę jedną z najbardziej ekstremalnych na Cerro Fitz Roy, która do dnia dzisiejszego nie doczekała się powtórzenia.

2. Bieszczady – Nowe Spojrzenie na Góry 2020

Tytuł oryginalny: Bieszczady – Nowe Spojrzenie na Góry 2020

Autorzy: Marcin Szymczak, Krzysztof Radwański, Andrzej Turzyniecki

Wydawnictwo: Wydawnictwo ExpressMap Polska Sp. z o.o.

„Bieszczady. Nowe spojrzenie na góry” to: niezwykłe fotografie pokazujące najważniejsze szczyty w Bieszczadach, panoramiczne ujęcia – do prawie 360º (kąt widzenia podany przy każdej panoramie), szczegółowe opisy szczytów zaznaczonych na zdjęciach, mapy pokazujące miejsca wykonania panoram. powtórzenia.

3. Ziemia Kłodzka – zestaw przewodnikowy 2w1 (light) 2021

Tytuł oryginalny: Ziemia Kłodzka – zestaw przewodnikowy 2w1 (light) 2021

Autorzy: Łukasz Własiuk, Anna Czarnowska-Łabędzka, Marcin Szymczak

Wydawnictwo: Wydawnictwo ExpressMap Polska Sp. z o.o.

Wycieczki prowadzące na najwyższe szczyty Ziemi Kłodzkiej i przez skalne labirynty, możliwość poznania historii stojącej za umocnieniami z XX w. i opuszczonymi wsiami – w przewodniku opisano najciekawsze trasy regionu. Uzupełnieniem górskich eskapad będą tutejsze atrakcje, m.in. wysłuchanie koncertu chopinowskiego, płukanie złota, a do tego zwiedzenie twierdzy Srebrna Góra i świątyni w Wambierzycach. 

4. Karkonosze – zestaw przewodnikowy 2w1 (light) 2021

Tytuł oryginalny: Karkonosze – zestaw przewodnikowy 2w1 (light) 2021

Autorzy: Łukasz Własiuk, Elżbieta Wszeborowska, Marcin Szymczak

Wydawnictwo: Wydawnictwo ExpressMap Polska Sp. z o.o.

Karkonosze to góry pełne legend i tajemnic. Średniowieczni poszukiwacze skarbów, Liczyrzepa, bajkowe zamki i pałace, fantazyjne formy skalne – to wszystko składa się na niezwykły koloryt pasma. To tu wznosi się najwyższy szczyt Sudetów, Śnieżka, to tu można zejść pod ziemię, by poszukać drogocennych kamieni… lub uranu. W przewodniku opisano najatrakcyjniejsze trasy wycieczkowe po polskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich, a także w Rudawach Janowickich.

5. Bieszczady – zestaw przewodnikowy 2w1 (light) 2021

Tytuł oryginalny: Bieszczady – zestaw przewodnikowy 2w1 (light) 2021

Autorzy: Anna Czarnowska-Łabędzka, Marcin Szymczak, Krzysztof Radwański

Wydawnictwo: Wydawnictwo ExpressMap Polska Sp. z o.o.

W przewodniku opisano najbardziej atrakcyjne trasy wycieczkowe w Bieszczadach. Dopełnieniem górskich eskapad będą tutejsze atrakcje, m.in: przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną i drezynami rowerowymi, obserwacja żubrów w Zagrodzie Pokazowej czy spacer po zachwycającym Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

6. Po drugiej stronie Uralu

Tytuł oryginalny: Po drugiej stronie Uralu.

Autor: Sławomir Michał

Wydawnictwo: Michał Baranek

Dwójka młodych Polaków wybiera się w podróż autostopową za wschodnią granicę w celu odnalezienia pewnej tajemniczej dziewczyny. Podróż nie ma charakteru krajoznawczego, lecz jest w pewnym sensie misją, a ludzie, których podczas niej poznają, ukazują im obraz obecnej Rosji i Ukrainy, a także toczącej się między tymi państwami wojny. Książka kończy się odnalezieniem poszukiwanej w dalekiej Tuwie na środkowoazjatyckim stepie, gdzie rozwiązana zostaje zagadka nieznajomej, zaś protagoniści wracają do Polski, jednak tylko jednemu z nich dane jest wrócić na stałe.

7. Tatrzańskie dwutysięczniki. Przewodnik po najwyższych szczytach i przełęczach w Tatrach polskich i słowackich

Tytuł oryginalny: Tatrzańskie dwutysięczniki. Przewodnik po najwyższych szczytach i przełęczach w Tatrach polskich i słowackich

Autor: Krzysztof Bzowski

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Tatry od lat przyciągają rzesze turystów, którzy przemierzają ekscytujące szlaki, by zdobywać szczyty i podziwiać przepiękne panoramy. Ta książka to przewodnik po wszystkich szczytach i przełęczach położonych powyżej 2000 m n.p.m., na które prowadzą znakowane szlaki, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie Tatr. Jest to więc pozycja, dla każdego miłośnika górskich wędrówek, który chce podejmować w Tatrach ambitne wyzwania zdobywania najwyższych szczytów i przełęczy. W przewodniku: opisy szczytów i przełęczy, ciekawostki, panoramy, propozycje wycieczek, profile wysokości, szczegółowe mapy.

8. Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend. Mountainbook

Tytuł oryginalny: Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend. Mountainbook

Autor: Dariusz Jędrzejewski

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Karpacz, Kudowa, Szczawnica, Krynica, Zakopane, a może malownicze Karkonosze lub dzikie Bieszczady? Bez względu na to, gdzie w górach chcesz spędzić czas, ten przewodnik będzie wiernym towarzyszem Twoich wypraw ku szczytom. Znajdziesz w nim 60 wycieczek znakowanymi szlakami po Sudetach i Karpatach. To propozycje zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników górskiego trekkingu, a zwłaszcza dla tych, którym brakuje czasu na planowanie tras. Wystarczy tylko otworzyć przewodnik i… ruszać w góry!

9. Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych

Tytuł oryginalny: Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych.

Autor: Łukasz Supergan

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Mamy w Polsce kilkadziesiąt tysięcy kilometrów szlaków turystycznych. Zazwyczaj wybieramy te, które można pokonać w ciągu jednego dnia. Łukasz Supergan zachęca do podjęcia wyzwania wielodniowej wędrówki, prezentując 30 najpiękniejszych szlaków długodystansowych wytyczonych na obszarze całego kraju, począwszy od wybrzeża Bałtyku i pojezierzy, poprzez pas nizin centralnej Polski, aż po wyżyny, pogórza i pasma górskie południa kraju. To zaproszenie do wędrówki zarówno po trasach popularnych, jak i mniej znanych, łatwych, ale i wymagających pewnego doświadczenia trekkerskiego.

10. Wzloty i upadki mojego życia

Tytuł oryginalny: Höhen und Tiefen meines Lebens: Autobiografie in Gesprächen

Autorzy: Hans Kammerlander, Verena Duregger, Mario Vigl

Tłum.: Piotr Wawrowski

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z Mount Everestu i zdobył prawie wszystkie ośmiotysięczniki. Hans Kammerlander świętował imponujące sukcesy na najwyższych szczytach świata, jednocześnie przyjmując gorzkie razy od losu. Wraz z dziennikarzami Vereną Duregger i Mariem Viglem robi bilans swojego życia. W rozmowach opowiada nie tylko o górskich rekordach, wypowiada się również na tematy, które zajmują go prywatnie: mówi o szczerości i egoizmie, przyjaźniach i nieodwracalnych błędach. Wspomina, jak zmieniły go narodziny córki i czego oczekuje od przyszłości.

11. Tato

Tytuł oryginalny: Tato

Autor: Marcin Tomaszewski

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

To opowieść opleciona wokół historii wyprawy na Kumbhakarna, zwanej też Jannu – dla alpinistów jednej z najtrudniejszych gór świata, dla nepalskich Szerpów jednej z ostatnich świętych gór. Tej samej, na której powstał film Elizy Kubarskiej Ściana Cieni. Ta książka nie jest sztampowym opisem wyprawy, choć o takiej wyprawie przecież mówi. To specyficzny list, w którym fakty przeplatają się ze wspomnieniami, myślami i snami. To książka o wspinaczce, ale też o odpowiedzialności człowieka, o tym, jakie wybory stawia życie przed tymi, którzy góry ukochali ponad wszystko. To opowieść o więzach rodzinnych i balansie między rozsądkiem a wiernie towarzyszącym wspinaczom szaleństwem.

12. Martwa góra. Historia tragedii na Przełęczy Diatłowa

Tytuł oryginalny: Dead Mountain: The Untold True Story of the Dyatlov Pass Incident

Autor: Donnie Eichar

Tłum.: Piotr Cieślak

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

W lutym 1959 roku w górach Ural doszło do tragedii. Grupa młodych turystów zginęła w miejscu zwanym Martwą Górą. Ekspedycja ratunkowa znalazła opuszczone obozowisko. Uszkodzony namiot, ślady na śniegu, porozrzucane rzeczy osobiste turystów wyglądały osobliwie. Upływały lata, pojawiały się coraz to nowsze teorie, jednak okoliczności tej tragedii pozostawały niewyjaśnione.
Ta trzymająca w napięciu książka powstała dzięki uporowi autora, który odważył się podjąć własne śledztwo. Efektem jest całkowicie odmienne spojrzenie na tajemnicę Martwej Góry. Stopniowo wyłania się dramatyczna historia zdarzeń, które miały miejsce pewnej lutowej, zimnej, skrajnie nieprzyjaznej nocy w rosyjskiej dziczy.

13. Lhotse. Lodowa siostra Everestu

Tytuł oryginalny: Lhotse. Lodowa siostra Everestu

Autorka: Monika Witkowska

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Lhotse czwarta góra świata, to trzeci ośmiotysięcznik zdobyty przez Monikę Witkowską. Stanęła na nim 16 maja 2019 roku. Książka, która trzymasz w ręku, stanowi relację z tej wyprawy, złożoną z opowieści o wspinaczce, o spotkanych ludziach, o chwilach szczęścia, ale także o prawdziwych dramatach. Sporo wątków dotyczy Mount Everestu – wszak obie góry wznoszą się dosłownie po sąsiedzku i żeby wejść na ich szczyty, trzeba pokonać drogę, która w trzech czwartych, łącznie z obozami, jest wspólna.

14. Wspinaczka. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych

Tytuł oryginalny: Wspinaczka. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych

Autor: Marcin Tomaszewski

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Kompleksowa baza wiedzy o wspinaczce, pozycja obowiązkowa dla każdego wspinacza – od początkującego po bardziej zawansowanego. Porusza szeroki zakres zagadnień: od podstawowych informacji o tym, czym właściwie jest wspinaczka, jakie są jej rodzaje, jakie zasady w niej obowiązują, przez przegląd sprzętu, węzłów i technik wspinania zarówno na sztucznej ściance, jak i skałkach, po praktyczne wskazówki dotyczące wspinaczki wielowyciągowej. Książka może towarzyszyć podczas wyjazdów czy treningów, by w dowolnym momencie dostarczyć podstawowej wiedzy, niezbędnej do realizacji Twoich wspinaczkowych planów. Jest idealnym uzupełnieniem kursu wspinaczkowego.

15. Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę

Tytuł oryginalny: The Last Great Mountain. The First Ascent of Kangchenjunga

Autor: Mick Conefrey

Tłum.: Robert J. Szmidt

Wydawnictwo: Mova

Na szczycie ośmiotysięcznika, trzeciego co do wielkości szczytu świata, leżącego w Indiach na granicy Nepalu i Sikkimu, stanęli w maju 1955 roku dwaj Brytyjczycy, przyjaciele Joe Brown i George Band. Wyprawą kierował Charles Evans. Ich sukces poprzedzały nieudane, niekiedy tragiczne w skutkach próby. Kanczendzonga zyskała reputację niezwyciężonej. Połączenie ekstremalnej pogody, wysokości i skomplikowanego technicznie terenu budziło wątpliwości, czy jest ona w ogóle możliwa do zdobycia. Mick Conefrey z pasją popartą wiedzą i badaniami opowiada o świętej górze Sikkimu,
o marzeniach i determinacji, tragediach i uporze himalaistów w dotarciu na szczyt tej potężnej
i majestatycznej góry. 

16. Baudy i ich mieszkańcy. Historia schronisk zachodnich Karkonoszy

Tytuł oryginalny: Baude und Baudenleute

Autor: Heinrich Rohkam

Tłum.: Marcin Wawrzyńczak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wielka Izera

Historia schronisk zachodnich Karkonoszy: Schroniska pod Łabskim Szczytem, Schroniska na Hali Szrenickiej, Voseckiej Boudy, Labskiej Boudy, Schroniska nad Śnieżnymi Kotłami, Schroniska na Wysokim Kamieniu i Schroniska na Szrenicy. Historię poszczególnych schronisk uzupełnia rys historyczny dotyczący m.in. początków osadnictwa w Karkonoszach, głównych rodów góralskich, dróg schroniskowych, stosunków gospodarzy baud z władzami czy specyfiki wczesnej turystyki przełomu XVIII i XIX wieku. W aneksie umieszczono cztery relacje podróżnicze z epoki, wiążące się z opisywanymi schroniskami. Specjalnym dodatkiem są kolorowe reprodukcje 16 malarskich pocztówek Carla Morgensterna.

17. OGIEŃ TO DRUGA WODA czyli ŁUK KARPAT

Tytuł oryginalny: OGIEŃ TO DRUGA WODA czyli ŁUK KARPAT

Autor: Dominik Księski

Wydawnictwo: Wulkan

Relacja z liczącej ok. 2400 km wędrówki Łukiem Karpat. Każdy, kto interesuje się górami, znajdzie tu coś dla siebie. Są szczegóły topograficzne, informacje na temat sprzętu, kondycji, odnajdywania się na ścieżkach wysokich połonin, anegdoty górskie, portrety ludzi, rozmowy przy ogniskach. Książka strona po stronie, kilometr po kilometrze wprowadza czytelnika w świat karpackich lasów, gościnnych przełęczy i przewiewanych wiatrem szczytów i połonin Słowacji, Czech, Polski, Ukrainy i Rumunii. 736 stron, ponad 300 zdjęć, mapki, szkice, tabele. Książka jedyna w swoim rodzaju.

18. Ku szczytom. Historia i nieodparty urok gór

Tytuł oryginalny: Bergtatt. Fjellenes historie og fascinasjonen for det opphøyde

Autor: Henrik Svensen

Tłum.: Małgorzata Rost

Wydawnictwo: Smak Słowa

Fascynująca podróż do serca gór. Opowieść o nierozerwalnej więzi między człowiekiem a naturą. Góry odgrywały zawsze w dziejach świata niezwykle ważną rolę. Potężne masywy górskie i strome szczyty wywoływały lęk i obawę, ale dostrzegano w nich także piękno i symboliczne znaczenia. Autor opowiada w przystępny sposób o najbardziej fascynujących masywach górskich na całym świecie. Dowiadujemy się między innymi o tym, jak istnienie gór interpretowali przez lata naukowcy oraz geolodzy i jakimi tropami próbowali dociekać przyczyn ich istnienia. W opowieść tą autor wplata również swoje osobiste zmagania związane z odkrywaniem gór, wędrowaniem na dużych wysokościach i pokonywaniem własnych słabości.

19. Moje góry

Tytuł oryginalny: Moje góry

Autor: Ryszard Kowalewski

Wydawnictwo: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, wyd. Bernardinum

Ryszard Kowalewski – artysta malarz i alpinista, himalaista. Wieloletnią przygodę z górami rozpoczął w Tatrach i począwszy od 1965 roku dokonywał liczących się w alpinizmie wejść – w Tatrach właśnie, w Alpach, w górach Norwegii. Jego partnerami byli m.in. Wojciech Kurtyka, Wojciech Wróż, Tadeusz Piotrowski, Wojciech Jedliński, Jan Kiełkowski i wielu innych wybitnych alpinistów. Autor pierwszych przejść i wybitnych wspinaczek. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Album wydany został z okazji 50 lat pracy artystycznej i 40 lat w górach.

20. Niech to szlak. Kronika śmierci w górach

Tytuł oryginalny: Niech to szlak. Kronika śmierci w górach

Autor: Bartłomiej Kuraś

Wydawnictwo: Agora

Tatry to góry, które dla wielu są pasją, a nawet miłością. Ale potrafią też być okrutne i zabójczo niebezpieczne. Bartłomiej Kuraś stopniowo buduje napięcie opowiadając historię Tatr przez pryzmat najgłośniejszych wypadków i tajemniczych zaginięć, by chwilę później malowniczo naszkicować panoramę pięknej i groźnej zarazem tatrzańskiej przyrody i dzikich zwierząt, które w ostatnich miesiącach ze względu na pandemię zdołały na chwilę odetchnąć od turystów.

21.  8000 zimą. Walka i najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku

Tytuł oryginalny: Winter 8000. Climbing in the world’s Highest Mountains in the coldest Season

Autorka: Bernadette McDonald

Tłum.: Andrzej Górka

Wydawnictwo: Agora

To kompendium wiedzy o ponad 40-letniej historii zimowej eksploracji najwyższych gór świata, opowiedziane przez pryzmat osobistych rozmów autorki ze wspinaczami i ich rodzinami. “8000 zimą” jest opowieścią o narodzinach legendarnych Lodowych Wojowników, o “sztuce cierpienia”, która pchnęła polskich wspinaczy w najwyższe góry na ziemi i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia. Ta gra na arenie międzynarodowej właśnie się zakończyła, a finałowy rozdział książki na naszych oczach napisali Szerpowie zdobywając ostatni z ośmiotysięczników zimą- K2!

22. Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku

Tytuł oryginalny: Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku

Autorzy: Dariusz Kortko, Jerzy Porębski

Wydawnictwo: Agora

Przejmująca biografia człowieka, którego życie to gotowy scenariusz filmowy. Historia Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Berbeka cudem unika śmierci na Broad Peaku w 1988 roku. Wraca przeświadczony o zdobyciu góry, choć okazuje się, że od szczytu dzieli go kilkanaście metrów w pionie. Ta porażka go zmienia. Rzadziej jeździ w góry, zakłada firmę, dba o dom, żonę i synów. Co sprawia, że po 25 latach zwyczajnego i dobrego życia znów pakuje plecak i jedzie właśnie pod tę górę?

23.  Zdobywcy. Ludzie, szczyty, wyprawy

Tytuł oryginalny: Mountaineers: Great Tales of Bravery and Conquest

Autorzy: praca zbiorowa

Tłum.: Maciej Jakub Jabłoński

Wydawnictwo: Burda Media Polska Sp. z o.o.

Ta książka to opowieść o najwybitniejszych alpinistach i himalaistach w historii oraz ich wspinaczkowych osiągnięciach. Z pietyzmem przygotowana publikacja zawiera biografie ponad 100 słynnych alpinistów i himalaistów, którym towarzyszą wspaniałe fotografie zdobywanych szczytów. Do tego nieznane fakty i nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia, oraz specjalnie wykonane mapy dróg wspinaczkowych, pozwalające odtworzyć historyczne wejścia. Opisano tu również rozwój technologii, ekwipunku i technik wspinaczkowych. To także historie pionierów, którzy pierwsi mierzyli się z górskimi szczytami, od Ötziego, Człowieka Lodu, po Reinholda Messnera, i ważne odkrycia naukowe.

24.  Ponad światem

Tytuł oryginalny:  The World Beneath Their Feet: Mountaineering, Madness, and the Deadly Race to Summit the Himalayas

Autor: Scott Ellsworth

Tłum.: Anna Bereta-Jankowska

Wydawnictwo: Burda Media Polska Sp. z o.o.

Gdy w latach 30. XX wieku narastało napięcie pomiędzy największymi potęgami Europy, w Himalajach szalała już inna walka. Zespoły wspinaczy z Wielkiej Brytanii, nazistowskich Niemiec i Stanów Zjednoczonych rywalizowały ze sobą w wyścigu o najwyższe szczyty świata, w tym Mount Everest i K2. W odróżnieniu od dzisiejszych wspinaczy mieli niewiele zdjęć i map czy sprawnej aparatury tlenowej, a w góry szli w skórzanych butach i bawełnianych parkach. O dziwo, na przekór wszystkiemu wkrótce dotarli dalej i wyżej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Książka ta, opisująca wydarzenia rozgrywające się w Londynie, Nowym Jorku, Niemczech, Indiach, Chinach i Tybecie jest świadectwem pasji i ambicji.

25. Dolomity na ferratach – przewodnik. Część 1 – Ampezzane, Fanes, Sella, Puez-Odle

Tytuł oryginalny: Dolomity na ferratach – przewodnik. Część 1 – Ampezzane, Fanes, Sella, Puez-Odle 

Autorzy:  Katarzyna Dutkiewicz, Lech Dutkiewicz

Wydawnictwo: KLD

Wydany z dużą dbałością, dopracowany graficznie i merytorycznie przewodnik poświęcony ferratom w Dolomitach – najpiękniejszych w ocenie autorów górach na świecie. Zawiera 536 bogato ilustrowanych stron z opisem 50 tras, wysokiej jakości zdjęcia (276) oraz specjalnie wykonane mapki
i schematy ferrat (91). Trasy ferrat przedstawiono w przejrzystej, nowoczesnej formie i wygodnym dla czytelnika układzie. Książka jest pomyślana jako przewodnik w formie albumu, który ma swoją wyrafinowaną formą i zachwycającymi zdjęciami zdobyć serce czytelnika i pomóc mu planować trasy w Dolomitach. Przewodnik uzupełnia serwis internetowy z dodatkowymi funkcjonalnościami.

26. Siła przetrwania. Największe górskie tragedie

Tytuł oryginalny: Siła przetrwania. Największe górskie tragedie 

Autor:  Maciej Piera 

Wydawnictwo: Pascal Sp. z o.o.

Z książki dowiemy się między innymi: * Jak doszło do największej tragedii lawinowej w Tatrach, w której zginęło kilkunastu uczestników kursu narciarskiego. * Co było powodem, najdramatyczniejszej w skutkach, katastrofy śmigłowca ratowniczego w Tatrach? * Dlaczego w stosunkowo łatwym terenie szkockich gór Cairngorm doszło do największej tragedii górskiej w Wielkiej Brytanii, w której zginęli kilkunastoletni uczniowie? * Jak zakończyła się wyprawa na Everest, poprowadzona trudną drogą przez Zachodnią grań (znaną jako “okrutna droga”), którą jako pierwszy, bez wsparcia aparatury tlenowej, postanowił przejść Bułgar – Christo Prodanov? * Co było przyczyną dramatu wyprawy nazistowskich Niemiec na Nanga Parbat w 1934 roku, którą słynny himalaista Karl Maria Herrligkoffer nazwał „najdłuższą agonią w historii wspinania”?

27. Rowerem po górach

Tytuł oryginalny: Rowerem po górach

Autor:  Jerzy Mendrek

Wydawnictwo: Pascal Sp. z o.o.

Czy kolarstwo górskie jest dla każdego? Tak! Wystarczy tylko sprawny rower, kask i szczypta rowerowego know-how. Cross-country, enduro czy downhill? Znajdź najlepsze opcje dla siebie spośród 40 precyzyjnie opisanych tras w 13 regionach Polski! Ścieżki podzielone są na pięć poziomów trudności, a filmiki z przejazdu (dostępne dzięki kodom QR) pomogą ocenić swoje możliwości. „Rowerem po górach” to nie tylko przewodnik po najlepszych rowerowych zjazdach w Sudetach, Beskidach i Bieszczadach, ale przede wszystkim kompendium wiedzy na temat doboru sprzętu i technik jazdy. Porady, instrukcje i lekcje wideo pozwolą szybciej nauczyć się podstawowych zasad jazdy lub przypomnieć je sobie przed sezonem. Przewodnik wzbogacony jest o multimedialne materiały z lekcjami wideo prowadzonymi mm.in. przez Szymona Kobylarskiego i Wojtka Czermaka, wielokrotnego medalisty i reprezentanta Polski w zjeździe rowerowym.

28. Bieszczady i Beskid Niski z dzieckiem

Tytuł oryginalny: Bieszczady i Beskid Niski z dzieckiem

Autorzy:  Marlena Woch, Mariusz Woch

Wydawnictwo: Pascal Sp. z o.o.

Autorzy fanpage’a Góry z dzieckiem tym razem zapraszają nas w najbardziej dzikie zakątki Polski – Bieszczady i Beskid Niski. Odkrywają przed nami fascynujący świat przyrody, gdzie możemy spotkać żubra, bobra, wilka, a nawet niedźwiedzia w ich naturalnym środowisku. Autorzy pokazują, że Bieszczady i Beskid Niski to nie tylko Jezioro Solińskie czy Sanok, ale również wiele innych, zaskakujących miejsc, a przede wszystkim udowadniają, że tereny te idealnie nadają się do rozbudzenia w dziecku miłości do gór. W przewodniku znajdziemy nie tylko propozycje na jedno i kilkudniowe wycieczki po Bieszczadach i Beskidzie niskim, ale i praktyczne porady jak przygotować się do wypadu z dziećmi. W przewodniku znajdziemy: • 43 wycieczki jednodniowe • 10 wycieczek kilkudniowych • Alternatywne wersje przejścia wielu z nich • Mapy ilustrujące trasę wycieczek • Trasy, które możecie pokonać z wózkiem • Informacje dotyczące stopnia trudności, długości oraz czasu przejścia • Rekomendacje miejsc noclegowych • Dodatkowe atrakcje dla dzieci • Niezbędne rady, jak przygotować się do górskich wycieczek z dziećmi.

29. PROJEKT EKSPEDYCYJNY – UJĘCIE LOGISTYCZNE

Tytuł oryginalny: Projekt ekspedycyjny – ujęcie logistyczne

Autor:  Paweł B. Michalski

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne

Eksploracja kuli ziemskiej trwała od zawsze, a rozwój nauki i technologii miał kolosalny wpływ na poprawę jakości współcześnie organizowanych wypraw. Najważniejszym aspektem przeprowadzenia skutecznego projektu ekspedycyjnego jest logistyka. Celem książki jest usystematyzowanie wiedzy o logistyce w projektach ekspedycyjnych, a także wskazanie ryzyka, sposobów jego identyfikacji oraz możliwości zredukowania w logistyce przedsięwzięć ekspedycyjnych. Tematyka podjęta w książce jest nowatorska. Dotychczas nie prowadzono bowiem badań nad zastosowaniem logistyki w tym obszarze. Książka może zainteresować szerokie grono czytelników – naukowców, praktyków i miłośników wspinaczki górskiej.

30. Człowiek w drodze

Tytuł oryginalny: Człowiek w drodze

Autor: Alfred Sosgórnik

Wydawnictwo: STAPIS

Człowiek w drodze to pełna ciepła opowieść o poznaniu i zmianie dokonującej się w człowieku spotykającym się z innymi kulturami, ludźmi, punktami widzenia. Składają się na nią refleksje, dygresje, sny, wspomnienia Autora z licznych egzotycznych podróży do Indii oraz w najwyższe góry.

31. Trawers

Tytuł oryginalny: Trawers

Autor: Adam Gomola

Wydawnictwo: STAPIS

To szczegółowa, pełna emocji relacja z wypraw w Tatry i Alpy. Znajdziemy w niej zarówno rys historyczny, inspiracje autora, jak i opis przygotowań oraz szczegółowy przebieg, mówiąc językiem zakopiańczyków, „wyrypy”.

32. Zaklętym w górski kamień

Tytuł oryginalny: Zaklętym w górski kamień

Autorka:  Krystyna Palmowska

Wydawnictwo: STAPIS

Wnikliwa i rzetelnie udokumentowana analiza wydarzeń z kilkunastu wypraw górskich z okresu tak zwanej „ złotej ery” polskiego himalaizmu, autorstwa znanej polskie alpinistki i himalaistki. Zaklętym w górski kamień to efekt kilku lat poszukiwań źródeł, dokumentów i archiwalnych relacji
z wypraw zamieszczanych nie tylko w znanych czasopismach, ale również w lokalnej prasie tamtych czasów.

33.  Haramosh. Góra bez powrotu

Tytuł oryginalny:  The Last Blue Mountain

Autor: Ralph Barker

Tłum.: Wacław Sonelski, Danuta Hołata-Loetz

Wydawnictwo: STAPIS

Haramosh – góra bez powrotu to opis jednego z najbardziej dramatycznych, a zarazem tragicznych wydarzeń w historii wypraw w góry najwyższe. Miało ono miejsce w trakcie próby zdobycia szczytu Haramosh (7397 m) w Karakorum. Podczas podjętej przez czwórkę alpinistów próby ataku szczytowego dwóch członków zespołu porwała lawina. Ich partnerzy natychmiast rozpoczęli akcję ratowniczą, a jej przebieg i rezultaty, o których przesądziła okrutna ironia losu, zostały przedstawione na kartach tej opowieści. Ich opisu podjął się profesjonalny pisarz, Ralph Barker.
Nie będąc osobiście alpinistą, skupił się na obiektywnym przedstawieniu relacji uczestników dramatycznych wydarzeń.

34. Noszak 1973

Tytuł oryginalny: Noszak 1973

Autorzy: Tadeusz Piotrowski, Danuta Piotrowska

Wydawnictwo: Fundacja „Ulica Przestrzenna”

„Noszak 1973” to historia pionierskiego, zimowego wejścia na szczyt znajdujący się w Hindukuszu Afgańskim, wejścia rozpoczynającego erę himalaizmu zimowego, w której Polacy zapisali się złotych głoskami jako Lodowi Wojownicy. W 1972 roku, gdy w marzeniach Benona Czechowskiego zrodziła się myśl o zimowej wyprawie na Noszak, zapewne nikt nie przypuszczał, że polscy alpiniści rozpoczną nowy rozdział w historii himalaizmu. W 1973 roku wyruszyła z Polski wyprawa, która udawała się w nieznane. Celem był Noszak, szczyt siedmiotysięczny. I choć wcześniej góry Hindukuszu intensywnie penetrowali inni alpiniści, to nikt nie był tam zimą. Polacy zainicjowali i zostali pionierami himalaizmu zimowego.
I wydanie książki zatytułowane „Gdy krzepnie rtęć” zostało poprawione i uzupełnione niepublikowanym zdjęciami (różnych autorów, uczestników wyprawy), których – ze względu na przydziały papieru obowiązujące w PRL – nie można było umieścić w książce wydanej w 1982 roku.

35. Tatry Przewodnik dla dużych i małych

Tytuł oryginalny: Tatry Przewodnik dla dużych i małych

Autorzy: Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński, Adam Pękalski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Zapraszamy na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do lasów, jaskiń i góralskich chat. Spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiecie się, jak zachować się na szlaku. Poznacie szczyty, doliny, stawy i potoki. I nie bójcie się, bo z takim przewodnikiem jak Paweł Skawiński – leśnik, ratownik górki, instruktor narciarski – będziecie przygotowani na każdą okazję. Tatry to spisane przez dziennikarkę i autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców, które opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

36. Wszechmogący Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje

Tytuł oryginalny: Wszechmogący Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje

Autor: Piotr Trybalski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Himalaista i wizjoner, lider wypraw w góry najwyższe. Wprowadził polski himalaizm na światowe salony. Bez Zawady nie byłoby pierwszego zimowego wejścia na Everest i… nepalskiego na K2. Kim był Andrzej Zawada – człowiek, który rozpoczął zimowy wyścig na szczyty ośmiotysięczników? „Jestem stworzony do rzeczy wielkich” – pisał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Studiował fizykę i marzył, by zapisać się w historii. Przypadkowy – jak by się wydawało – kontakt z Klubem Wysokogórskim przerodził się w wielką pasję i misję: wyrwać polski alpinizm z niemocy komunistycznego ustroju, otworzyć dla Polaków Himalaje. W 1971 roku poprowadził pierwszą polską wyprawę w Karakorum, która zdobyła dziewiczy, blisko ośmiotysięczny Kunyang Chhish. Charyzmatyczny i przebojowy syn konsula RP i wnuk powstańca styczniowego zręcznie lawirował w PRL-owskiej rzeczywistości, próbując zdobyć uznanie dla własnych pomysłów, wówczas uznawanych za zupełnie szalone. Przełomowy okazał się rok 1980. Pod wodzą Zawady Polacy jako pierwsi stanęli zimą na ośmiotysięczniku i to od razu najwyższym – Mount Evereście. A potem na kolejnych, przez lata całkowicie monopolizując zimowe wspinaczki w Himalajach. Wszechmogący to historia człowieka, bez którego nie byłoby sukcesów Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, Macieja Berbeki i Jerzego Kukuczki, zimowego programu Artura Hajzera. Andrzej Zawada był tym, który tchnął w serca polskich himalaistów nadzieję i pokazał, jak być dumnym zarówno z siebie, jak i z ojczyzny.

37. Pociąg do Tybetu

Tytuł oryginalny: Pociąg do Tybetu

Autorka: Maja Wolny

Wydawnictwo: WAM

W czasach, w których samoloty zabrały nam radość cierpliwego wędrowania, Maja Wolny dociera Koleją Transsyberyjską, Transmongolską i wreszcie Tybetańską na Dach Świata – do Lhasy. Podróż przez Syberię, bezkresne stepy Mongolii i zatłoczone Chiny to tygodnie trudnych, ale także niezwykłych doświadczeń w zmieniających się pociągach. Ostatni odcinek to nieporównywalna z niczym przygoda: szokująca dla organizmu jazda na wysokości ponad 5000 m n.p.m. Omdlenia, brak tchu – to tutaj coś normalnego. Pociąg do Tybetu pokazuje przejmujący obraz krainy przez wieki zamkniętej dla świata.

38. Glatz. Zamieć

Tytuł oryginalny: Glatz. Zamieć

Autor:  Tomasz Duszyński

Wydawnictwo: SQN

Hrabstwo Kłodzkie kilka lat po wojnie. Kraina Pana Boga stoi u progu kryzysu, który dotyka Republikę Weimarską. Mroźna zima skuła lodem malownicze okolice Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka Zdroju. Malownicze krajobrazy stają się scenerią brutalnych zbrodni. Śnieżnik, zima 1923 roku. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Tego samego dnia zostaje zamordowany ceniony naukowiec. Zabójca w pozostawionej wiadomości przedstawia się jako bohater lokalnych legend, Duch Gór, Rübezhal. Szybko staje się jasne, że wybiera ofiary nieprzypadkowo.

39. Rok w górach

Tytuł oryginalny: Rok w górach

Autorka:  Małgosia Piątkowska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

„Rok w górach” zawiera dwanaście rozkładówek pokazujących zmiany zachodzące w ciągu roku na różnych piętrach górskich – pogórzu, reglach, turniach i halach. Dzięki temu młody czytelnik pozna bogactwo flory i fauny gór. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów oraz interaktywną zabawę. „Rok w górach” zapewnia rozrywkę na wiele godzin. Pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych i umiejętność opowiadania.

40. Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan 

Tytuł oryginalny: Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan

Autor:  Bartosz Malinowski

Wydawnictwo: Helion SA (wydawnictwo Bezdroża)

Nazwa Wielki Szlak Himalajski według założeń odnosi się do „długodystansowego szlaku trekkingowego obejmującego łącznie około 1700 kilometrów od wschodniego do zachodniego krańca Nepalu”. Tyle mówi o nim Wikipedia. I tę właśnie trasę w 2015 roku przeszli Joanna i Bartosz. Mogliby spokojnie cieszyć się sukcesem, odbyli wszak jedną z najtrudniejszych marszrut świata. A jednak coś kazało obojgu wrócić w Himalaje i ponownie przeżywać trudy pieszej wędrówki. Tym razem w górach Indii, Pakistanu i Bhutanu. Ich relację z przejścia tej części szlaku znajdziesz w książce. W trakcie czterech wypraw – przeszli w sumie 3600 kilometrów i pokonali około 100 wysokich przełęczy w 284 dni.

41. Bajkał

Tytuł oryginalny: Bajkał

Autorzy:  Alicja Łukowska, Jędrzej Łukowski

Wydawnictwo: Biuro Podróży Szerokie Tory Alicja Łukowska

To najobszerniejsza polskojęzyczna książka krajoznawcza opisująca Bajkał i jego okolice. Rozdziały o przyrodzie, historii i kulturze są bogatą bazą wiedzy o regionie i pomagają zrozumieć specyfikę bajkalskiej Syberii. Będą ciekawą lekturą nawet dla tych Czytelników, którzy chcą podróżować, nie ruszając się z własnej kanapy! Przewodnik prezentuje atrakcje turystyczne we wszystkich częściach Przybajkala. Nie brakuje opisów tras górskich oraz najpiękniejszych plaż. W treści znalazły się liczne ramki, prezentujące ciekawostki i rozszerzenia podstawowych wiadomości. Suplement z szerokimi rozmówkami i opisami miast na trasie Kolei Transsyberyjskiej stanowi wartościowe uzupełnienie przewodnika.

42. Bistari. Tryptyk himalajski

Tytuł oryginalny: Bistari. Tryptyk himalajski

Autor:  Sławomir Matczak

Wydawnictwo: Novae Res

Poruszająca podróż w himalajski świat magii, demonów i tajemnic. Baflow, człowiek gór, trzykrotnie wybiera się w Himalaje. Poznaje ten daleki kraj od środka, mając za przewodnika rdzennego Nepalczyka, bramina. Odkrywa styl życia mieszkańców, zwiedza świątynie, zdobywa swoje własne „szczyty”, ociera się o śmierć. Dopadają go też demony, które nie pozwalają mu spokojnie spać. „Bistari” to poruszająca, metaforyczna opowieść o wędrowaniu nie tylko po nepalskich bezdrożach, w otoczeniu gigantycznych himalajskich ośmiotysięczników, lecz także o wędrówce w głąb siebie, do wspomnień, które ranią i które dają radość. Ta podróż to rozliczenie się z przeszłością i odwaga, by rozpocząć nowy rozdział.

43. Znikając. Opowieść drogi

Tytuł oryginalny: Znikając. Opowieść drogi

Autor:  Marek Raganowicz

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Outsider i buntownik, kolorowy ptak. Samotnie wytyczający nowe drogi. Podczas ekstremalnych wypraw w najdalsze rejony świata poszukuje adrenaliny i przygód czy sensu życia? Czy wspinając się na najwyższe ściany, tak naprawdę wchodzi coraz głębiej w samego siebie? I kim są dla niego napotkani po drodze ludzie? Historia Raganowicza splata się z ich niezwykłymi opowieściami, tworząc fascynujący obraz drogi. To wyprawa prowadząca przez Yosemity, Alaskę, Karakorum do małego namiotu rozbitego na lodowcu, setki kilometrów od ludzkich siedzib. Barwne przygody stają się pretekstem do literackiej opowieści o miłości i samotności, o drodze i przeznaczeniu. A przede wszystkim do pytania o wolność.

44.  Alpiniści Stalina

Tytuł oryginalny:  Alpinistes de Staline

Autor: Cédric Gras

Tłum.: Paweł Łapiński

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus

Cedric Gras postanowił opowiedzieć historię dwóch sowieckich alpinistów, mało znaną nawet osobom bardzo zainteresowanym tematem. „Alpiniści Stalina” to opowieść rasowego reportera śledczego, z ogromną pasją tropiącego losy braci: Witalija i Jewgienija Abałakowów. W swojej książce autor opiera się na wielu źródłach, korzystając w szczególności z zachowanych dzienników Jewgienija. Jego celem jest skrupulatne przedstawienie faktów, bez ich wartościowania i oceniania, pozostawiając tę możliwość Czytelnikowi. Autor nie tylko przybliża sylwetki tytułowych bohaterów, wydobywając
z zapomnienia ich niezwykłą historię, ale także ujawnia i zapełnia białe plamy w historii światowego alpinizmu.

45. W cieniu Babiej Góry

Tytuł oryginalny: W cieniu Babiej Góry

Autorka:  Irena Małysa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Baśka Zajda jest bohaterką „W cieniu Babiej Góry”. Wraca z Krakowa w rodzinne strony zmęczona życiem i codziennymi obowiązkami. Zdolna policjantka, która być może została wyrzucona z policji wojewódzkiej, chociaż ona sama nie chce o tym rozmawiać. W urokliwej Zawoi ma zamiar zapomnieć o codzienności i w końcu odpocząć. Jej najlepsza przyjaciółka Iza niedługo bierze ślub, dlatego wraz w towarzystwie koleżanek wybierają się na Babią Górę – wieczór panieński w górach może być ciekawą formą spędzenia wolnego czasu z dala od mężczyzn. Niestety, spokój i sielanka nie trwają długo – Baśka nad ranem znajduje ciało Izy. o najobszerniejsza polskojęzyczna książka krajoznawcza opisująca Bajkał i jego okolice. Rozdziały o przyrodzie, historii i kulturze są bogatą bazą wiedzy o regionie i pomagają zrozumieć specyfikę bajkalskiej Syberii. Będą ciekawą lekturą nawet dla tych Czytelników, którzy chcą podróżować, nie ruszając się z własnej kanapy! Przewodnik prezentuje atrakcje turystyczne we wszystkich częściach Przybajkala. Nie brakuje opisów tras górskich oraz najpiękniejszych plaż.

46. Lina

Tytuł oryginalny: Lina

Autorka:  Sara Antczak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Nina wychowała się w domu dziecka i od kiedy pamięta, musiała być zdana wyłącznie na siebie. Żyje samotnie, wynajmuje pokój w szemranej okolicy, a wszystkie wolne chwile spędza na ściance wspinaczkowej, co jest jej wielką pasją. Do jej skrytych marzeń należy zaś wyjazd w góry i zmierzenie się z własnymi słabościami. Ostatecznie decyduje się dołączyć do klubu wspinaczkowego. Mikołaj z kolei od zawsze chciał pójść w kroki ojca, który był himalaistą. Mimo iż góry ostatecznie odebrały mu rodzica, chłopak nigdy do końca nie porzucił pasji i nie przestał wierzyć, że jemu kiedyś także uda się wspinać.

47. Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach

Tytuł oryginalny: Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach

Autorka:  Anna Król

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Anna Król, zainspirowana wyczynami pierwszych taterniczek, wyrusza ich śladem. Powtarza niełatwe przejścia pionierek: Wandy Herse, Ireny Pawlewskiej, Heleny Dłuskiej, sióstr Skotnicówien. Wspina się na Mnicha, Zamarłą Turnię, pokonuje Orlą Perć. I tak jak one wtedy, zmaga się ze sobą, odkrywa nowe możliwości, szuka odpowiedzi na pytanie: kim będę tam, wysoko? Ze śladów archiwalnych, wspomnień i rozmów tworzy portrety zapomnianych, nietuzinkowych postaci, których historie dotąd nie zostały opowiedziane. Kamienny sufit to skrócona historia polskiego feminizmu w sercu Tatr, opowieść o marzycielkach i zuchwałych indywidualistkach. O śmiałości bycia pierwszą i wielkiej potrzebie spełnienia.

48.  Minus 100 stopni

Tytuł oryginalny:  The First Winter Ascent of Mount McKinley

Autor: Art Davidson

Tłum.: Jan Dzierzgowski 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne 

Wyprawa na McKinley (dziś Denali) należy do górskiej klasyki. Od tamtego czasu sporo się we wspinaniu zmieniło. Ale nie zmieniły się góry – wciąż stawiają twarde warunki tym, którzy mają odwagę się z nimi mierzyć. Książka to drobiazgowa relacja uczestnika pierwszej zakończonej powodzeniem zimowej wyprawy na McKinley. Zdobywca najwyższego szczytu Ameryki Północnej pomaga nam zrozumieć, co dzieje się tam, na górze. Opowiada o granicach ludzkich możliwości, a także o ambicji, sile międzyludzkich więzi, odpowiedzialności za innych i woli przetrwania – nawet gdy nie ma już nadziei. To książka legenda, wydana po raz 1 jeszcze w 1970r i stale wznawiana, jedna z najważniejszych książek górskich w historii.

49. Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi 

Tytuł oryginalny: Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi 

Autor:  Wojciech Szatkowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW

Józef Oppenheim prowadził życie dobrze ułożone i barwne, skupione na ludziach i górach – Tatrach, TOPR-ze, fotografii, nartach i wspinaczce. Był człowiekiem pełnym czaru, wielu zalet i niewielu wad, osobą związaną blisko z górami, żyjącą dla ludzi i Tatr. Kierownik TOPR-u, rodem z Warszawy, przez ćwierćwiecze zdobył w Zakopanem wielu przyjaciół i niewielu wrogów. Jest jedną z tych zakopiańskich postaci, która pozostawiła po sobie dobry ślad. Wybrał swoją drogę i żył po swojemu zarówno w górskim świecie, jak i w Zakopanem. Chcemy przypomnieć postać Józefa Oppenheima oraz pokazać jego pełne licznych zainteresowań i pasji życie, które zakończyło się w dramatycznych okolicznościach w 1946 roku.

50.  Niemożliwe nie istnieje

Tytuł oryginalny:  Nada es imposible

Autor: Kilian Jornet

Tłum.: Barbara Barbara

Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN,

Kilian Jornet doprowadził swoje ciało do granic wytrzymałości. Dwa razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest bez butli tlenowej. Na swoim koncie ma też rekordy w biegu na Mount Blanc, Denali czy Aconcaguę. W skyrunningu osiągnął prawie wszystko. Z pozorną lekkością dokonał tego, co wydawało się niemożliwe. W intymnej i szczerej do bólu książce dzieli się doświadczeniem, zaraża pasją i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Historia jego życia inspiruje i zachęca do spełniania marzeń, nawet jeśli wydają się one nierealne, a przede wszystkim pokazuje, co znaczy miłość do gór.

51. Janusz Majer. Góry w cieniu życia

Tytuł oryginalny: Janusz Majer. Góry w cieniu życia

Autorzy:  Janusz Majer, Dariusz Jaroń

Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN

Dla Janusza Majera w górach zawsze najważniejszy był człowiek. Wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan. Był kierownikiem wielu wypraw w czasach złotej ery polskiego himalaizmu, świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych. Legenda polskiego himalaizmu opowie Wam o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury tam, gdzie o życiu i śmierci decydują niuanse. O tym, co dzieje się w człowieku, gdy na odludziu, wśród śniegu i lodu odchodzą przyjaciele, a Wy nie wiecie, co ze sobą począć. Pokaże, jak on i jemu podobni radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja.

52. W cieniu Everestu

Tytuł oryginalny: W cieniu Everestu

Autorka:  Magda Lassota

Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN

Co roku setki wspinaczy przybywają do Nepalu, by podjąć próbę wejścia na najwyższą górę świata. Magda Lassota postanowiła dowiedzieć się, kim są ci ludzie: co ich motywuje, o czym marzą, czego się boją. Dzięki porywającym historiom i niezwykłym fotografiom zabiera nas w świat Everestu, jakiego dotąd nie znaliśmy. Ta książka to fascynujący reportaż z dwumiesięcznego pobytu w bazie pod Everestem, na wysokości 5364 m n.p.m. To opowieść o everestowskiej gorączce, faktach i mitach, skandalach, kolejkach na szczyt i zwykłej codzienności. Także o tych, bez których to wszystko nie byłoby możliwe: Szerpach, zagranicznych przewodnikach, właścicielach agencji, lekarzach i ratownikach.

53. Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego

Tytuł oryginalny: Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego

Autorzy:  Walery Eljasz-Radzikowski, Radosław Kuty

Wydawca: Henryk Rączka

Autor po raz pierwszy podjął próbę całościowego opracowania dokonań Walerego Eljasza-Radzikowskiego (1841-1905) – jednej z najwybitniejszych postaci Zakopanego swoich czasów – w zakresie jego twórczości ikonograficznej. Dobór i układ ilustracji pozwala prześledzić proces twórczy artysty od szkicu, impreski akwarelowej zawartej w sztambuchach, do w pełni rozwiniętego malarstwa olejnego, akwaforty czy drzeworytu. Szczególnie bogaty dział fotografii i dział drzeworytów czasopiśmienniczych w realistyczny sposób dokumentuje wizerunek Tatr i turystyki ówczesnej epoki. Książka zawiera bardzo dużo cennego, niekiedy unikatowego materiału. 

Nagroda Główna na 5. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” zorganizowanym w czasie 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie przez COTG PTTK przy współpracy z Targami i Wydawnictwem „Karpaty”.

54. Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami

Tytuł oryginalny: Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami

Autor:  Adrian Markowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński Media

Ta książka to klucz do poznania Bieszczadów. I to wcale nie powierzchownie, ale do głębi. Na podstawie swoich długoletnich doświadczeń autor na poły przewodnika, na poły reportażu, zaprasza na ścieżki bardziej i mniej znane, leżące na szlakach, poza nimi, a także we wnętrzu każdego z nas. Pokazuje, że każdy, jeśli tylko zechce, może przeżyć na tych rubieżach prawdziwą przygodę. Bo choć Bieszczady nie są już dalekie i dzikie, zawsze były i wciąż pozostają wyzwaniem. Każdy musi tu wydeptać swoją ścieżkę. Ta książka to pierwszy krok.

55. Pięć Stawów. Dom bez adresu

Tytuł oryginalny: Pięć Stawów. Dom bez adresu

Autorka:  Beata Sabała-Zielińska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński Media

Kiedyś, żeby zarezerwować tu miejsce, trzeba było wysłać list. Do skrzynek wpadały więc koperty opisane: „Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry”. „A gdzie adres?!”, zżymali się urzędnicy poczty, dopytując o nazwę ulicy. „To dom bez adresu!”, tłumaczyli miłośnicy Tatr. Rezerwacje robi się tu z rocznym wyprzedzeniem, bo przecież to legendarna „Piątka”. Od stu lat schronisko prowadzi rodzina Krzeptowskich. Jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą to niezwykłe miejsce? O swojej codzienności opowiadają szefowe schroniska oraz ludzie z nim związani. To nie tylko historia domu na końcu świata. To też opowieść o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze.

56. Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie

Tytuł oryginalny: Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie

Autorka:  Agata Komosa-Styczeń

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński Media

Tatry dumnie stoją i kuszą turystów od wieków. Jednak dostęp do najtrudniejszych tatrzańskich szlaków nie był prosty, szczególnie dla kobiet. Bo zdobywanie Tatr przez kobiety było inne od męskiego. Poza kruszyznami, ekspozycją i pionowymi ścianami musiały mierzyć się ze swoją pozycją społeczną, kulturową, nieustannym deprecjonowaniem – a nawet strojem. Taterniczki – kobiety i dziewczyny, które szły w górę niezależnie od wszystkiego. Twarde charaktery i pilne kursantki, subtelne sportsmenki i muskularne wspinaczki. Dostosowują się do zmaskulinizowanego sportu i walczą o kobiecy styl uprawiania tej dyscypliny. Oto ich historia podboju Tatr.

57.  Tatry i Zakopane light: przewodnik mapa

Tytuł oryginalny:  Tatry i Zakopane light: przewodnik mapa

Autorzy: Barbara Ramza, Marcin Szymczak

Wydawnictwo: Wydawnictwo ExpressMap Polska Sp. z o.o.

Od malowniczych dolin, przez rozległe hale, po najwyższe szczyty Tatry zachwycają i budzą respekt. Z tym przewodnikiem przejdziesz Drogę pod Reglami, zdobędziesz Giewont i dotrzesz nad Morskie Oko. Zanurzysz się we wspaniałą tatrzańską przyrodę i zobaczysz najpiękniejsze widoki. Dopełnieniem górskich eskapad będzie poznanie podhalańskiego folkloru i niezwykłej architektury
w stylu zakopiańskim.

Książki będą oceniane w kategoriach:

 1. Literatura wspinaczkowa
 2. Literatura górsko-podróżnicza, reportaż
 3. Literatura tatrzańska (Nagroda im. J. Kiełkowskiego)
 4. Biografia górska
 5. Górska fikcja literacka i poezja
  6. Przewodniki i poradniki (Nagroda im. Janusza Kurczaba)
  7. Albumy fotograficzne
  8. Książki górskie dla dzieci Jury przyzna nagrody w poszczególnych kategoriach i Grand Prix konkursu.

  Jak co roku przewidziano również NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI – głosowanie publiczności odbędzie się podczas festiwalu. 

  Ważne daty:
  05.09.2021 – ogłoszenie krótkiej listy nominowanych książek
  10-19.09.2021 – Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju (program: https://www.festiwalgorski.pl/harmonogram/)
  16-19.09.2021 – Festiwalu Literatury Górskiej (w ramach Festiwalu Górskiego), Gala Literatury i Kultury Górskiej
  19.09.2021 – ogłoszenie zwycięzców konkursu na naszej stronie internetowej i Facebooku  

Organizatorzy:
Festiwal Literatury Górskiej
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju