ReelRock

Festiwal dla początkujących, czyli o co tu chodzi

Wybierasz się do Lądka-Zdroju po raz pierwszy? Zaciekawiła Cię perspektywa spędzenia kilku dni na Festiwalu Górskim? Chcesz się dowiedzieć, co można tu zrobić? Coś słyszałeś o imprezie na końcu świata, ale nie wiesz, o co chodzi? Nastawiasz się na wyśmienitą zabawę z czwartku na niedzielę, a może szukasz atrakcji, z której skorzystasz i Ty i Twoje dzieci?

Postaramy się w kilku (nastu) zdaniach wyłożyć naszą filozofię:

Po co to wszystko

Chcemy inspirować. Pokazywać Ludzi, którzy przekraczają własne granice. Pokazywać Znanych i odkrywać Ciekawych.
Uczyć i rozwijać umiejętności oraz zarażać nowymi zajawkami.

Chcemy integrować. To największa impreza integracyjna środowiska, dla którego góry są miejscem pasji a często i pracy.
Tego nie organizujemy ale gwarantujemy – na Festiwalu spotkasz swoich przyjaciół z górskich wycieczek i poznasz nowych z którymi w góry pojedziesz.

Chcemy bawić. Bo wspólna zabawa przy muzyce dają nam radość równie wielką jak nasze górskie pasje.
Uważamy, że powaga zabija powoli, stąd czasem niezapowiedziane erupcje absurdalnego humoru.

 

Jak wziąć udział

Aby wziąć udział w Festiwalu, należy kupić bilet lub karnet. Karnet upoważnia do wejścia na niemal wszystkie wydarzenia festiwalowe przez określoną liczbę dni (jeden konkretny lub wszystkie 4 dni). Karnety można kupić w przedsprzedaży, im wcześniej, tym taniej.
Bilety na niektóre poszczególne wydarzenia można nabyć tylko podczas Festiwalu. 

Kupiony w przedsprzedaży karnet po przyjeździe do Lądka należy wymienić  na opaskę. W tym celu należy odnaleźć Biuro Festiwalowe i tam okazać dowód zakupu.

Część działań festiwalowych jest bezpłatna – to głównie strefa expo w Parku Zdrojowym, gdzie mieszczą się stoiska wystawców – sprzedawców sprzętu aoutdoorowego. Tutaj też znajduje się Scena BaseCamp, którą można oglądać bez żadnych opłat.

 

Gdzie i kiedy

Festiwal odbywa się w przedłużony weekend (czwartek – niedziela) w terminie 5-8 września, w Lądku-Zdroju, w małym miasteczku Ziemi Kłodzkiej, na południu woj. Dolnośląskiego. Miasteczko na co dzień jest uzdrowiskiem i jest pełne kuracjuszy. Na przekór codziennemu wizerunkowi przez 4 festiwalowe dni zmienia się w kipiącą energią stolicę sportów górskich. 

Niewielka część wydarzeń odbywa się w okolicznych górach – górskie wyprawa na szczyty zaliczane do Korony Gór Polskich, wycieczki rowerowe, zajęcia w jaskini Radochowskiej wymagają wyjazdu z Lądka-Zdroju własnym transportem.

Festiwal to wydarzenia dla dużych i małych – bogaty program złożony z prelekcji, spotkań filmowych i literackich, koncertów, dyskusji, wystaw, warsztatów, zawodów, ale też impreza w imprezie, czyli Festiwal Młode Góry dla dzieci i młodzieży. Festiwal Górski to również konkursy i gale.

Ile tu się dzieje

Festiwal składa się co roku z około 200 wydarzeń. Nie sposób wziąć udział we wszystkim, ale i nie wszystko wszystkich interesuje. Dlatego każdy zaawansowany festiwalowicz uważniej studiuje program przed wydarzeniem, skrzętnie zaznaczając sobie, co chce zobaczyć. Bardzo przydatna jest do tego Appka festiwalowa i system prezentacji programu Sched, na którym można założyć konto i ustalić własny plan działania festiwalowego – dodając do niego pozycje z programu ogólnego. Postaramy się, abyście możliwie szybko otrzymali dostęp do harmonogramu, który będziemy na bieżąco uzupełniać.

Dla porządku podzieliliśmy Festiwal na kilka składowych:

– Festiwali Filmów Górskich
– Festiwal Literatury Górskiej
– LAMPA czyli Ladek Mountain Photo Award
– Festiwal Młode Góry
– Tricamp, czyli warsztaty wspinaczkowe od początkującego do pro

Podczas Festiwalu nie musisz się kłopotać kilkoma osobnymi programami. Wszystko będzie pokazane w jednym programie głównym.

Gdzie się dzieje, czyli miejsca festiwalowe

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – głównym miejscem Festiwalu Górskiego jest Lądek-Zdrój. To tutaj tworzymy wielkie, festiwalowe miasteczko. Tutaj znajdują się sceny poszczególnych wydarzeń, pod zadaszeniem i pod chmurką. Tutaj też znajdziecie największą górską strefę expo – od wystawców ubierających Ludzi Gór zdobywających najwyższe szczyty świata, po rozmaite akcesoria i hand made.

Świat poza Lądkiem w czasie Festiwalu to miejsca warsztatów lub wypraw. Każde wydarzenie zawsze jest przez nas szczegółowo opisywane, więc jako uczestnik zostaniesz w odpowiednim czasie o wszystkim poinformowany.

Festival Life Balance

Życie Festiwalowe podzieliliśmy na trzy etapy:

9:00 – 21:00 poważne filmy, spotkania, prelekcje
21:00 – 6:00 koncerty, DJ-party, bankiety, dyskoteki
6:00 – 9:00 chwila wyciszenia i zastanowienie się, co jest w życiu naprawdę ważne

Dlatego czasem mówimy, że Festiwal to w zasadzie jedna noc, z czwartku na niedzielę.
I stąd nasz slogan – The Rocks and Roll Festival.

Oczywiście każdy powinien znaleźć swoją festiwalową drogę, na miarę własnych potrzeb i umiejętności.

 

Co z dzieciakami

Wiele osób przyjeżdża na Festiwal z dziećmi. Dzieci do 15. roku życia, których choć jeden rodzic kupił karnet – wchodzą gratis na wszystkie wydarzenia Festiwalu Górskiego. 

Jednak dla tych wszystkich dzieci, które nie chcą oglądać dorosłych prezentacji stworzyliśmy Festiwal Młode Góry. To osobny program, który dzieje się równolegle do programu głównego Festiwalu. Są tam profesjonalni opiekunowie, zajęcia warsztatowe, wycieczki terenowe – po prawdzie to taka fascynująca półkolonia z zajęciami od rana do wieczora. Na te zajęcia obowiązuje osobny karnet dla dzieci „Młode Góry”.

 

Co ze zwierzakami

Jesteśmy zwierzolubni. Jeśli macie ochotę przyjechać do Lądka-Zdroju ze zwierzęciem – nie ma problemu. Pamiętajcie jednak, że zawsze kluczowe jest bezpieczeństwo pozostałych festiwalowiczów i samych zwierzaków. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Strefa expo

Czy na Festiwalu da się coś kupić? Oczywiście! Czeka na Was jedna z największych w Europie stref expo ze sprzętem sportowym, odzieżą, obuwiem, akcesoriami. To również sporo wystawców z hand made, biżuterią inspirowaną górami i oczywiście sporo literatury. Strefa expo to rzeczy praktyczne, ale i pamiątki. To również lokalni wystawcy, którzy niejednokrotnie organizują dodatkowe atrakcje dla festiwalowiczów.

 

Zakwaterowanie, jedzenie i picie

Festiwal odbywa się na początku września i wtedy jest na tyle ciepło, że nawet jak pada (a często pada), to jest miło i bez problemu można spać pod namiotem. Na potrzeby festiwalu tworzymy specjalne pole namiotowe z którego korzysta co roku kilkaset osób. 

Dużą zaletą Lądka-Zdroju jako miasta uzdrowiskowego jest spora baza noclegowa. A jak zabraknie miejsc w Lądku-Zdroju, to można spać w sąsiedniej gminie – Stroniu Śląskim, gdzie jest mnóstwo pensjonatów i hoteli. Specjalnie dla wybierających zakwaterowanie dalej, uruchamiamy komunikację festiwalobusem – aby wygodnie wrócić z wieczornych imprez oraz rano dojechać na zajęcia.

Jeżeli chodzi o jedzenie – czekają na Was lądeckie restauracje (czynne czasem krócej niż by to było potrzebne) oraz specjalna strefa Gastro, gdzie foodtrucki będą was żywić przez 4 dni. 

,,Nie ma takiego miasta jak Londyn
Jest Lądek, Lądek-Zdrój
I nie ma takiego miejsca drugiego
Gdzie twój szlak jest tak ważny jak mój”

Piosenka na Fest, 2020