ReelRock

Jury Konkursu na Książkę Górską Roku

Każdego roku nad Konkursem na Książkę Górską Roku czuwa grono ekspertów, znawców literatury, pisarzy, poetów. Osób zaangażowanych w rozmaite działania literackie. Przedstawiamy jury tegorocznego konkursu:

Ewa Grzęda – przewodnicząca

Historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze. Redaguje rocznik „Góry-Literatura-Kultura“. Organizuje międzynarodowe interdyscyplinarne konferencje dotyczące tematyki górskiej. Jest członkiem Rady Naukowej „Wierchów” i Fundacji im. Z. i W. Paryskich.


Iwona Baturo

Z wykształcenia biolog, z zawodu redaktorka i graficzka komputerowa, z zamiłowania autorka przewodników. Za Euroregion Beskidy otrzymała główną Nagrodę Magellana w kategorii przewodnik kieszonkowy. Kilka lat temu zrezygnowała z dobrej pracy w Warszawie i przeniosła się tam, gdzie nie ma tłumów – w Beskid Mały. Jest entuzjastką literatury górskiej. Prowadzi blog Góry lektury o literaturze górskiej. W jury Konkursu na Książkę Górską Roku zasiada już po raz kolejny.


Marek Maluda

Antykwariusz górski, bibliofil, znawca historii literatury górskiej, nasz juror w Konkursie na Książkę Górską Roku od 2018 r. Kolekcjonuje od ponad 40 lat literaturę górską (Tatry, historia alpinizmu, przewodniki górskie), turysta górski, z pasją wędruje po górach wszystkich kontynentów. Publicysta, posiada jedną z największych bibliotek górskich w kraju.


Sebastian Kłosok

Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Kolejny rok zasiada w jury Konkursu na Książkę Górską Roku.


Tomasz Cylka

Dziennikarz i redaktor. Przez wiele lat stał na czele miesięcznika „n.p.m.”, a od trzech lat jest redaktorem prowadzącym Magazynu Ludzi Gór „Na Szczycie”. Od ponad dekady związany także z „Wyborczą”. Stanął na takich szczytach Korony Ziemi, jak: Aconcagua, Elbrus czy Mont Blanc. Chętnie jeździ w Alpy, ma na koncie kilka innych czterotysięczników (m.in. Dufourspitze). Do jury Konkursu na Książkę Górską Roku wraca po kilku latach przerwy.


Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.
Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej ścianie El Monstruo w północnej Patagonii, na południowej ścianie El Sfinge w Andach Peruwiańskich oraz na wschodniej ścianie Torre Sur w masywie Torres del Paine w Patagonii. To ostatnie przejście uznane zostało za najtrudniejsze polskie dokonanie w 2004 roku.

Jest instruktorem alpinizmu PZA, trenerem II klasy we wspinaczce sportowej i instruktorem wspinaczki wysokogórskiej, a także menedżerem sportowym. Kierował i wykładał na kursach instruktorskich dla kadry szkoleniowej PZA, opracowywał programy szkoleniowe, procedury bezpieczeństwa, a także przeprowadzał analizy wypadków wspinaczkowych.

Swoje umiejętności szkoleniowe zdobywał m.in. na stażach w Ecole Nationale de Ski et d.Alpinisme, w Chamonix, we Francji oraz w Scotland’s National Outdoor Training Centre, w Glenmore Lodge, w Szkocji. Poza pracą w górach jest specjalistą bezpieczeństwa i higieny pracy, a specjalizuje się w pracach szczególnie niebezpiecznych ze specjalnym uwzględnieniem pracy na wysokości. Jest również biegłym sądowym wpisanym na listę biegłych Sądu Okręgowego w Toruniu oraz w Nowym Sączu z zakresu wspinaczki oraz BHP.