Najlepsze Książki Górskie Roku 2023
Przedstawiamy wyniki Konkurs na Książkę Górską Roku 2023! Do Konkursu, który organizowany jest w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju zakwalifikowanych zostało aż 67 publikacji! Dziękujemy Wydawcom i Autorom za zgłoszenia i nadesłane książki.
Jury w składzie: Ewa Grzęda – przewodnicząca, Iwona Baturo, Marek Maluda, Sebastian Kłosok, Tomasz Cylka i Bogusław Kowalski wybrali spośród zgłoszonych książek te, które zasługują na szczególne uznanie.
Grand Prix
Literatura non-fiction – I miejsce
Zagubiony w Dolinie Śmierci
Tytuł oryginalny: Lost in the Valley of Death: A Story of Obsession and Danger in the Himalayas
Autor: Harley Rustad
Tłumaczka: Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Dolina Parwati w odległym zakątku Indii jawi się jako idylliczny azyl w Himalajach. Ma jednak ciemną stronę – zniknęły tam bez śladu dziesiątki turystów z całego świata. Jednym z zaginionych jest Justin Alexander, który kilka lat wcześniej zrezygnował z pracy w korporacji i z plecakiem wyruszył w świat. Spał po jaskiniach w poszukiwaniu sensu życia, ale jednocześnie rozpaczliwie szukał zasięgu, aby wrzucać do sieci nie zawsze prawdziwe relacje. W jednym z postów napisał, że rusza ze swoim guru na pielgrzymkę w góry, by uczyć się jogi i medytacji. Nigdy nie wrócił. Zagubiony w Dolinie Śmierci to wciągająca opowieść o poszukiwaniu wolności, duchowości i próbie nadania życiu sensu.
Nagrodę Grand Prix sponsorował Uniwersytet Dolnośląski DSW
Nagrodę w kategorii Literatura non-fiction sponsorowała Polski Związek Alpinizmu
Literatura fikcjonalna – I miejsce
Schronisko, które przestało istnieć
Autor: Sławek Gortych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w nieszczęśliwym wypadku. Niedługo po tej tragedii na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wuj z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, Rajczakowski nabiera podejrzeń, że śmierć wuja nie była nieszczęśliwym zrządzeniem losu. Nieświadomy czyhającego zagrożenia podejmuje własne śledztwo. Wkrótce zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór… Jeśli w porę nie rozwikła zagadki, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Schronisko, które przetrwało
Autor: Sławek Gortych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Karkonoskie schronisko Odrodzenie zostaje zamknięte z powodu remontu. Zarządzająca obiektem Justyna Skała korzystając z wolnej chwili, daje się zaprosić tajemniczemu adoratorowi do teatru w rodzinnej Jeleniej Górze. Gdy mężczyzna nie zjawia się w umówionym miejscu, tknięta niejasnymi przeczuciami wraca nocą do schroniska i odkrywa, że dozorca zniknął, a w piwnicy grasują włamywacze. Wkrótce daje o sobie znać nazistowska przeszłość Odrodzenia. Czy włamanie ma coś wspólnego z morderstwem, do którego doszło w budynku w czasie wojny? Co łączy schronisko z zamachem niemieckich partyzantów na polski pociąg? Jedno jest pewne: sekrety Odrodzenia powinny ujrzeć światło dzienne.
Nagrodę sponsorowała Średniowieczna Osada Górnicza – Park Techniki
Biografie, eseje, szkice, opracowania naukowe i popularnonaukowe
I miejsce:
Echa
Tytuł oryginalny: Echoes: One Climber’s Hard Road to Freedom
Autor: Nick Bullock
Tłumaczka: Anna Gołębiowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Stapis
Nick Bullock lwią część życia zawodowego przepracował jako funkcjonariusz i instruktor wychowania fizycznego w więzieniach, w tym również o zaostrzonym rygorze. Otaczająca go przemoc i agresja powodowały poczucie wyobcowania i rosnącej frustracji, które udało mu się przezwyciężyć, gdy odkrył góry. W 2003 roku porzucił destrukcyjną pracę w służbie więziennej i poświęcił życie wspinaczce oraz twórczości literackiej. Opowieść o trudnej drodze do wolności i życia według własnych zasad.
Wyróżnienie:
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (1909-2009)
Autorzy: Paulina Nowak-Szuster, Gabriel Szuster
Wydawnictwo: COTG
Ratownictwo w Tatrach od lat budzi żywe zainteresowanie. Uwaga autorów podejmujących temat działalności TOPR-u najczęściej jednak skupia się na tatrzańskich tragediach i spektakularnych akcjach ratunkowych. Książka Pauliny Nowak-Szuster i Gabriela Szustera poświęcona jest natomiast głównie organizacyjnej stronie Pogotowia. Autorzy nie rezygnując z opisywania działań ratowników w terenie, pozwalają czytelnikowi śledzić zmiany personalne w kierownictwie Pogotowia, jego sytuację kadrową, współpracę z władzami oraz kulisy związane z finansowaniem organizacji na kolejnych etapach jej istnienia. Do przygotowania publikacji wykorzystano liczne materiały przechowywane w archiwum TOPR-u.
Nagrodę sponsorowali Mirosława Boduch i Daniel Boduch
Przewodniki i informatory
I miejsce
DOLOMITY NA FERRATACH Przewodnik – część 3 Dolomiti di Brenta – spacer ponad chmurami
Autorzy: Katarzyna i Lech Dutkiewiczowie
Wydawnictwo: KLD Sp. z o.o.
To już trzecia część bestsellera po ferratach w Dolomitach. Laureaci konkursu na „Książkę Górską Roku 2021” w kategorii – przewodniki i poradniki zapraszają tym razem na spacer ponad chmurami po legendarnej Via delle Bocchette w Dolomitach Brenta, najpiękniejszym górskim szlaku świata, w którym autorzy zakochali się bez pamięci. Wydany z dużą dbałością przewodnik zawiera opis 30 najważniejszych ferrat w regionie i okolicy wraz z opowieściami o ich budowie, początkach alpinizmu w Brencie, najważniejszych postaciach, miejscach które warto odwiedzić. Bogato ilustrowaną książkę (210 wspaniały zdjęć, 50 schematów tras i mapek) uzupełnia serwis internetowy.
Nagrodę sponsorowała Anastasija Bosiha
Albumy
I miejsce
Góry
Autor: Karol Nienartowicz
Wydawnictwo: Libra PL
Monumentalny album w twardej oprawie, liczący 448 stron, to monografia fotografii górskiej Karola Nienartowicza (zawodowo zajmującego się fotografią górską), podsumowująca dwie dekady fotografowania w górach. Album zawiera zdjęcia wykonane w górach kilkudziesięciu krajów na czterech kontynentach. Alpy, Pireneje, Andy, Kordyliery, Góry Skandynawii, Bałkanów, Półwyspu Arabskiego – to tylko niektóre z pasm i regionów, które znajdują się w tej książce.
Nagrodę sponsorował Burmistrz Miasta Lądek-Zdrój Pan Roman Kaczmarczyk
Literatura dla dzieci
I miejsce
TOPR. TATRZAŃSKA PRZYGODA ZOSI I FRANKA
Autorka: BEATA SABAŁA-ZIELIŃSKA
Wydawnictwo: PRÓSZYŃSKI MEDIA SP. Z O.O.
W tej książce znajdziecie niewiarygodne, zaskakujące, czasami smutne, lecz częściej dobrze kończące się historie, które – uwaga! – zdarzyły się naprawdę. Także te o niedźwiedziach, świstakach, polowacach, kłusownikach i Janie Krzeptowskim Sabale, który potrafił oczarować swoimi opowieściami nawet wielkich pisarzy. Książkę wzbogaca blisko 150 zdjęć, m.in. z akcji ratowniczych, oraz krótkie filmy o TOPR-ze, do których odsyłają specjalne kody. Takiej książki o Tatrach, Zakopanem, ratownikach górskich i turystach – dla czytelników od 9 do 100 lat – dotąd jeszcze nie było.
Nagrodę sponsorowała 5+ Szkoła Górska
Wyróżnienie
FRANKA
Autorka: Maria Frycz Zoltek
Wydawnictwo: Arva
Książka ,,Franka” jest napisana w stylu realizmu magicznego. Porusza kilka ważnych dla autorki tematów: ochronę praw zwierząt, ochronę środowiska, spełnianie marzeń – skijouringu kultywowanie tradycji góralskiej oraz miłości do gór. Główną bohaterką jest 11-letnia Franka, która mieszka w Zakopanem wraz ze swoimi dziadkami. Dziewczynka dziedziczy niezwykłe zdolności po swoim przodku Bulandzie. Tomasz Chlipała zwany Bulandą był postacią historyczną, a mieszkańcy Gorców wierzyli, że był to góralskiej czarodziej. Losy jego, Franki, Toga – psa husky oraz prastarego dębu Matuli splatają się ze sobą. Franka ma do wykonania trudne zadanie, walkę z Jeźdźcami Bractwa Pustki.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, dziękujemy sponsorom nagród!
Zobacz galerię zdjęć z tegorocznej edycji!
Poznaj nagrodzonych w poprzednich edycjach: