ReelRock

Ponad 30 filmów zgłoszonych do tegorocznego konkursu filmowego – przed jury nie lada wyzwanie, by wyróżnić te, które zasługują na szczególną uwagę. 

W tym roku jury konkursu tworzą:

Lidia Duda

Scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych. W jej dorobku znajduje się kilka znaczących filmów dokumentalnych. Dwukrotna laureatka Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmowego za filmy Herkules (2005) i Uwikłani (2012). Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Houston, Stambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Canton i Pradze. Jest laureatką Grand Press za „U nas w Pietraszach”. Jej ostatni film „Pisklaki” (2022) miał swoją międzynarodową premierę na 75. Festiwalu Filmowym w Locarno. Od ponad 20 lat pracuje jako niezależna twórczyni. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Od 2006 roku jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2020 członkini Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Eliza Kubarska

Reżyserka filmowa i wspinaczka. Jej wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne skupiają się na ludzkich historiach i górskich przygodach.
Jej ostatni film „Ściana Cieni”, realizowany w Himalajach (premiera na prestiżowym Hot Docs w Kanadzie) zdobył 30 nagród na festiwalach całego świata.
Eliza, jako jedna z nielicznych kobiet jest autorką nowych dróg na większych ścianach, które realizowała w zespole z Davidem Kaszlikowskim (m.in. «Fantasia» 7c/ 740m, w Taghii, «Polish Princess» 7b/300m w Malezji, „Arte de Malaria” 7b+/ 300m w Meksyku, «Królestwo Sępa», 7b/450 m, w Mali, trzy nowe linie na Grenlandii).

Staszek Berbeka

Absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalizacja w pracowni fotografii. Grafik, filmowiec, motion design, doświadczenie zebrał w agencji ENGINE współpracując z takimi markami jak BMW, MINI, CROPP, HEYA czy T-MOBILE. Obecnie prowadzi własne studio projektowe Yak-Yak w Zakopanem tworząc oprawy graficzne wielu wydarzeń kulturalnych miasta, współpracuje z Teatrem Witkacego oraz Muzeum Tatrzańskim. Zajmuje sie projektowaniem książek, opakowań, logotypów, plakatów.”Dreamland”, jego filmowy debiut, był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicą, min. w Banff, Bańsko, Trento, Moskwie, Kathmandu, Pakistanie czy Guangzhou. Staszek był członkiem Jury konkursu filmowego na festiwalu filmów górskich KFG w Krakowie oraz Moc Gór w Zakopanem.

Dariusz Załuski

Taternik, himalaista, filmowiec. Działalność filmową w znacznej części związał z górami. Darek jest autorem wielu znanych filmów górskich. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw w najwyższe góry świata. Dokonał pierwszych wejść na Hagshu (6 300 m) w Himalajach Zanskaru oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum, wszedł też na 5 ośmiotysięczników: K2, dwukrotnie Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu oraz dwukrotnie Gasherbrum II. Uczestniczył również w czterech polskich wyprawach zimowych na Nanga Parbat, Makalu i K2 oraz dwóch polsko-włoskich na Shisha Pangmę i międzynarodowej na Gasherbrum I.

W swojej filmografii ma takie filmy jak: „Zimowa loteria” (2001), „Przypadki pani Ani” (2001), „Obrazki z wyprawy” (2002), „Snow story” (2003), „Krótka relacja z wyprawy” (2004), „Ciao Martina” (2004), „Zimą na Shishę” (2005), „Wszystko prawie o wyprawie” (2006),  „Everest. Przesunąć horyzont” (2007), „Annapurna na lekko” (2008), „Bieg Kukuczki” (2010), „Z hałdy w Himalaje” (2011), „Jak wejść na 8848” (2012), „Dwoje na K2” (2013), „No ski no fun” (2015), „Zimowa Wyprawa na K2 1987-1988” (2017), „Ostatnia góra” (2019). W 2021 roku otrzymał International Alliance for Mountain Film Grand Prize – międzynarodowe wyróżnienie przyznawane reżyserom filmów górskich za wyjątkowy wkład w historię kina górskiego.