Za nami 26. Festiwal Filmów Górskich, który odbył się w trakcie Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. Spośród 31. filmów Jury postanowiło wyróżnić produkcje w 9. kategoriach. 

Grand Prix

Po obejrzeniu wszystkich tytułów zgłoszonych do Konkursu Filmowego 26. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, Jury w składzie: Katarzyna Borowiecka, Eliza Kubarska, Michał Bielawski i Ryszard Jaźwiński, podczas obrad 16 września 2021, postanowiło nagrodzić następujące filmy:

Everest – The Hard Way
Reżyseria: Pavol Barabas / K2 Studio

ELIZA KUBARSKA: Opowieść o niezwykłym i zakończonym tragicznie wyczynie słowackich wspinaczy: przejściu w 1988 roku najtrudniejszej drogi na Evereście w stylu alpejskim. Historia ta jest opowiedziana z punktu widzenia kierownika tejże wyprawy, Ivana Fiali. Pomimo upływu niemal 30 lat, kierownik wyprawy do końca swojego życia nie może pogodzić się ze śmiercią czwórki alpinistów. Poruszająca opowieść o poczuciu odpowiedzialności, o wątpliwościach, o cenie za marzenia. Jury doceniło wysoką jakość realizacji filmu, który znakomicie łączy archiwalia ze współczesnymi materiałami i ujmującymi rozmowami. 

Nagrodę finansową w wysokości 10 000 złotych ufundował Lokalny Biznes.

Najlepszy Film Wspinaczkowy

Action Directe (Reel Rock 15)
Reżyseria: Zachary Barr, Josh Lowell / Sender Films

MICHAŁ BIELAWSKI: Wielu z nas natrafia w życiu na przeszkody. Nie aż tak wielu potrafi pokonywanie przeszkód zamienić w proces – w naukę o sensie tego, czym się zajmują. We wspinaczce to człowiek decyduje o trasie, sam wybiera przeszkodę. Od niego zależy, czy jej ulegnie czy też – tak jak Melissa Le Nevé – zrobi wszystko, żeby swój cel osiągnąć. Dla bohaterki “Reel Rock 15 Action Directe” przeszkoda staje się częścią procesu, przeobraża jej ciało i poszerza świadomość. „Action Directe” to emocjonująca opowieść o determinacji, uważności i poświęceniu. Starannie sfilmowana, przenosi nas prosto na ścianę i jak thriller trzyma w napięciu do ostatniej, decydującej sceny.

Nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych ufundował Polski Związek Alpinizmu.

Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry

My Upside Down World
Reżyseria: Elena Goatelli / Albolina

MICHAŁ BIELAWSKI: Na początek chcemy otworzyć nawias: Jury jest pod wrażeniem tegorocznych narracji na temat niezwykłych, aktywnych kobiet. Wiele z nich wydawało się nam ważnych i atrakcyjnie opowiedzianych.

Film Eleny Goatelli od pierwszych ujęć zachwyca wizualnie i zwraca uwagę przemyślaną formą. Intrygująco brzmi historia mapy Islandii, która po odwróceniu staje się portretem dziewczyny. Tak reżyserka buduje symboliczny wymiar filmu i daje znać o głębszym sensie podróży swojej bohaterki, Angeliki Rainer. „My Upside Down World” to wyrafinowana stylistycznie opowieść o sportowej ambicji, która z czasem zamieniła się w pasję i o pasji, która pozwoliła na określenie własnego miejsca w świecie. 

Nagrodę finansową w wysokości 500 euro ufundowała Agencja Wyprawowa Adventure 24.

Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Środowisko

Big North
Reżyseria: Dario Acocella

KATARZYNA BOROWIECKA: Za niespieszny, ale obfitujący w przeżycia i spełnione spotkania film drogi. Za udowodnienie, że warto podążać – także dosłownie – śladami lektur, które nas ukształtowały i wyznaczyły kierunek naszych życiowych ambicji. Za “wDROŻenie” i uchwycenie klimatu opowieści Londona, Hemingwaya, Thoreau, Carvera i Kerouaca. Za zadumę nad drogą i celem, początkiem i schyłkiem, współczesnością i tradycją.

Nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych ufundowało Biuro Turystyki Aktywnej Kompas.

Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji

Godspeed, los Polacos! 
Reżyseria: Adam Nawrot / Sourland Studio

RYSZARD JAŹWIŃSKI: Za porywającą – jak woda płynąca w peruwiańskim Kanionie Colca – opowieść o przygodzie życia, która  na zawsze zmieniła losy jej uczestników. Twórcom filmu w brawurowy sposób udało się połączyć wątki z odległej już przeszłości z tymi teraźniejszymi, a indywidualne przeżycia bohaterów w zajmujący sposób umieścić w kontekście politycznym i historycznym. Atrakcyjna wizualnie przygoda para todos!

Nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych oraz zabudowę kamperową o wartości 2000 euro ufundowała Vojo Spółka z o.o.

Najlepszy Film o Sportach Górskich

North Country
Reżyseria: Nick Martini

KATARZYNA BOROWIECKA: Za opowiedzenie w krótkim metrażu historii w skali makro i w skali mikro – o początkach amerykańskiej tradycji narciarskiej w Nowej Anglii i o jednej rodzinie, która na pasji oparła życie kilku już pokoleń. Za odkrycie przed widzami miejsca wypełnionego historią i tętniącego codziennością. Oraz za pokazanie prawdziwej i wzruszającej relacji dziadka i wnuka.

Nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych ufundowała firma Zegarki.pl.

Najlepszy Film Polski

Nasze góry
Reżyseria: Kobas Laksa

MICHAŁ BIELAWSKI: Góry potrafią unieść niezwykłe historie. Są bardzo demokratyczne – pozwalają aby być z nimi niezależnie od pochodzenia, płci czy stanu zdrowia. Dla rodziny Pieniaków góry to miejsce, w którym można zapomnieć o ograniczeniach i przełamać trudy codzienności. „Nasze góry” Kobasa Laksy to pełna empatii i zrozumienia opowieść o życiu Janka z zespołem Downa i Kamila z autyzmem oraz o pięknej, choć niekiedy wyboistej drodze, którą wybrali dla siebie ich rodzice. Reżyser nie tylko opowiada historię, poszerza też zakres kina górskiego i jesteśmy mu za to wdzięczni.

Nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych ufundowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Najlepszy Film Krótkometrażowy

Migrants
Reżyseria: Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise

RYSZARD JAŹWIŃSKI: Za przejmującą metaforę współczesnego świata. W krótkiej animacji lalkowej autorom udało się zwrócić uwagę na niepokojące zmiany klimatyczne, problemy emigrantów i stosunek do nich zamożnych społeczeństw. Film czytelny i zrozumiały dla widzów w każdym wieku!

Nagrodę finansową w wysokości 1000 złotych ufundował Dom Wypoczynkowy Szczelinka.

Wyróżnienie 1

Myrtle Simpson. A Life On Ice
Reżyseria: Leigh Anne Sides

ELIZA KUBARSKA: W 2017 roku Myrtle Simpson została odznaczona Medalem Polarnym za zasługi w Arktyce, których dokonała ponad 50 lat wcześniej (!), kiedy jako pierwsza kobieta przetrawersowała polarną czapę lodową Grenlandii. W filmie mamy możliwość nie tylko zobaczyć niezwykłą kobietę i usłyszeć jej zapomnianą historię, ale również  obejrzeć niesamowite ujęcia archiwalne z tamtych czasów. “Myrtle Simpson. A life on Ice” to wspaniała historia o kobiecie, która znacznie wyprzedziła swoje czasy, o jej zmaganiach oraz o próbie połączenia roli matki i eksplorerki. 

Wyróżnienie 2

Deep Roots (Reel Rock 15)
Reżyseria: Josh Lowell, Nick Rosen, Brett Lowell / Sender Films

RYSZARD JAŹWIŃSKI: Za piękny, pełnowymiarowy portret głównego bohatera Lonniego Kauka i uświadomienie nam, że nawet najtrudniejsze do osiągnięcia cele wspinaczkowe bywają łatwiejsze od tych życiowych. Za nieoczywiste, otwarte zakończenie filmu. Inspirująca opowieść o czerpaniu z etnicznych korzeni i próbie naprawienia trudnej relacji ze sławnym ojcem. 

Wyróżnienie 3

Climbing Iran
Reżyseria: Francesca Borghetti

ELIZA KUBARSKA: Portret niezależnej, pięknej irańskiej kobiety, która wbrew przyjętym w jej kraju regułom podąża własną drogą i przekracza narzucone granice. Nasim robi rzeczy, które dotąd były domeną mężczyzn: otwiera nowe drogi w górach i  wspina się na wysokim poziomie, również na własnej asekuracji. Dzięki filmowi  odkrywamy rygorystyczne zasady dotyczące ograniczeń kobiet w sporcie w Iranie. Mamy również okazję poczuć miłość bohaterki do jej kraju, dzięki któremu “jest tym, kim jest”. Jury doceniło również głębszą relację reżyserki filmu i jej bohaterki. 

Nagroda Publiczności – Miejsce 1

Black Ice (Reel Rock 15)
Reżyseria: Peter Mortimer, Zachary Barr / Sender Films

Nagrodę finansową w wysokości 4000 złotych ufundowała firma Poniatowski Technika Sceniczna.

Nagroda Publiczności – Miejsce 2

Podążaj za czerwonym królikiem
Reżyseria: Łukasz Malinowski / Szczytografia

Nagroda Publiczności – Miejsce 3

Shamans Nightmare
Reżyseria: Natalie Halla

Gratulujemy twórcom wszystkich nagrodzonych filmów!

Bardzo dziękujemy sponsorom nagród filmowych oraz jurorom!

Kasia Biernacka
Dyrektorka Konkursu Filmowego