Chodźmy razem w góry!

Jednym z punktów programu Festiwalu Górskiego są wyprawy w góry. To doskonała okazja do poznania okolicznych terenów oraz dobrej aktywności, która nieraz stanowi równowagę dla festiwalowej zabawy. To też niecodzienna okazja do marszu z gośćmi Festiwalu! W tym roku będą to: Leszek Cichy, Ryszard Pawłowski, Marcin Miotk, Sławek Gortych, Krzysztof Wielicki, Mario Corradini! Szczegóły wypraw oraz formularz zgłoszeń znajdziecie poniżej.

Sponsorami wypraw górskich są eobuwie.pl oraz KEEN

W 2023 zapraszamy na wyprawy górskie eobuwie.pl & KEEN:

  • czwartek, 7 września – Rudawiec (najwyższy szczyt gór Bialskich) i Kowadło (najwyższy szczyt gór Złotych)
  • piątek, 8 września – Borówkowa Góra
  • sobota, 9 września – tradycyjnie Śnieżnik (najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika oraz całej Ziemi Kłodzkiej)
  • niedziela, 10 września – Karpiak i przełęcz Karpiowska

Wyprawa 1

07.09.2023 r. (czwartek) 08:30 – Wyprawa z LESZKIEM CICHYM na Rudawiec (1112 m n.p.m.) i Kowadło (988 m n.p.m.)

Miejsce zbiórki: Parking przy kościele w Bielicach

Link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/khUYwKyoaH4Yk3Y59

Godzina zbiórki – 08:00

Planowany czas wycieczki – 5,5-6,5 h

Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Kontakt do przewodnika w dniu wycieczki: zostanie podany najpóźniej na 3 dni przed wycieczką. 

Trasa: Bielice (Kościół) – Barani Wąwóz (trasa Gminna nr. 2 Bielice – Sedlo Peklo) – Sedlo Peklo – żółty szlak turystyczny kierunek Kowadło – Kowadło 989 mnpm – Bielice – zielony szlak turystyczny kierunek Rudawiec 1006 mnpm – Dukt nad Spławami – Czarny Dukt – Bielice – BIelice (Kościół).

Łącznie długość trasy wycieczki wynosi 17,6 km. Czas przejścia około 5,5 – 6,5 h.

Opis trasy: wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed kościołem w Bielicach (obok wyciągu narciarskiego). Idziemy w kierunku Przełęczy Sedlo Peklo trasą gminną nr. 2. Od przełęczy podążamy dalej żółtym szlakiem turystycznym w kierunku Kowadła (989 m n.p.m.). Trasa z Bielic do Kowadła wynosi 3,3 km i prowadzi cały czas pod górę. Po osiągnięciu szczytu początkowo żółtym szlakiem a później zielonym schodzimy do Bielic (około 2 km). Z Bielic kontynuujemy trasę cały czas zielonym szlakiem turystycznym aż do Rudawca. Początkowo trasa prowadzi łagodnie Doliną Białej Lądeckiej by po 1,5 km skręcić ostro w prawo. Od tego miejsca zaczyna się strome podejście zielonym szlakiem do szczytu Rudawca (1006 m n.p.m.). Przed Rudawcem zaczyna się błotnisty odcinek trasy, niestety ten odcinek szlaku jest mało widokowy. Widoki na Masyw Śnieżnika i Góry Złote zaczną się dopiero przy zejściu z Rudawca. Z Bielic na szczyt Rudawca jest trochę ponad 4,5 km. Do tego miejsca przeszliśmy 10 km.

Powrót z Rudawca kontynuujemy zielonym szlakiem turystycznym, idziemy w dół w kierunku Siodła pod Rudawcem. Po przejściu około 600 metrów na Siodle skręcamy w prawo, schodząc dalej około 200 metrów do Duktu nad Spławami. Na Dukcie skręcamy w lewo i po kolejnych 300 metrach skręcamy w prawo do Czarnego Duktu. Duktem schodzimy w dół w kierunku parkingu dla narciarzy biegowych w Bielicach, kontynuując trasę przez ponad 4 km. Po dojściu do parkingu skręcamy w lewo i kontynuujemy trasę przez Bielice do parkingu przy kościele, gdzie zostawiliśmy samochody.

Wyprawa 2

8.09.2023 r. (piątek) 08:00 – #SUDECKOŚĆ Wyprawa z RYSZARDEM PAWŁOWSKIM, KRYSTYNĄ PALMOWSKĄ i MARCINEM MIOTKIEM na Borówkową Górę (900 m n.p.m.), Góry Złote

Miejsce zbiórki: Pomnik Andrzeja Zawady w parku, naprzeciwko Zdroju Wojciech w Lądku-Zdroju

Link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/fDU4hQyDCknGF1FW9

Godzina zbiórki – 08:00

Planowany czas wycieczki – 5,5 – 6,5 h.

Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Kontakt do przewodnika w dniu wycieczki: zostanie podany najpóźniej na 3 dni przed wycieczką. 

Trasa: Zdrój Wojciech – Ułęże (punkt widokowy) Wrzosówka – Borówkowa Góra (902 mnpm) – Przełęcz Lądecka (punkt widokowy) – Lutynia – Zdrój Wojciech.

Łącznie długość trasy wycieczki wynosi 15,2 km. Czas przejścia około 5,5 – 6,5 h.

Opis trasy: Wycieczkę rozpoczynamy przed Zdrojem Wojciech w Lądku – Zdroju. Początkowo idziemy ulicą Wolności, wzdłuż budynków uzdrowiskowych Uzdrowiska Lądek Długopole w kierunku ulicy Granicznej. Na skrzyżowaniu ulic Granicznej i Zamenhofa kierujemy się w stronę wsi Lutynia, mijając po drodze Ośrodek wypoczynkowy GEOVITA. Po przejściu łącznie około 1,8 metrów, należy skręcić w lewo w wąską asfaltową drogę prowadzącą na Ułęże pod Bazaltowe Słupy na punkt widokowy (2,8 km od miejsca startu na trasę). Od punktu widokowego trasa prowadzi w kierunku krawędzi lasu na kolejny punkt widokowy, po którego zdobyciu idziemy leśną drogą w kierunku wsi Wrzosówka. Z Wrzosówki idziemy dalej żółtą ścieżką spacerową w kierunku szczytu Borówkowej, którą osiągamy po przejściu kolejnych 1,4 kilometra. Na Górze Borówkowej, najwyższym szczycie Gminy Lądek-Zdrój znajduje się 24 metrowej wysokości wieża widokowa. Trasa naszej wycieczki z Lądka do szczytu liczy niewiele ponad 8 kilometrów. Trasa jest piękna widokowo.

Z Góry Borówkowej schodzimy zielonym szlakiem turystycznym do Przełęczy Lądeckiej (odległość ponad 3 kilometry), po dotarciu do kolejnego już na trasie punktu widokowego na Przełęczy, schodzimy drogą przez łąkę w kierunku zabudowań wsi Lutynia (600 metrów). Kontynuujemy trasę dalej przez wieś, asfaltową drogą, aż do ulicy Granicznej w Lądku (2,5 km.), po której osiągnięciu kierujemy się ul. Wolności do Zdroju Wojciech gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Wyprawa 3

9.09.2023 r. (sobota) 08:00 – #SUDECKOŚĆ Wyprawa na Śnieżnik (1423 m n.p.m.) z Dorotą Rasińską-Samoćko, Moniką Witkowską oraz Sławkiem Gortychem, autorem bestsellerowych górskich kryminałów

Miejsce zbiórki: Kletno, parking “Jaskinia Niedźwiedzia”

Link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/k3jTpJh5mrrxHQJE8

Godzina zbiórki – 08:00

Planowany czas wycieczki – 5,5 – 6,5 h.

Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Kontakt do przewodnika w dniu wycieczki: zostanie podany najpóźniej na 3 dni przed wycieczką. 

Trasa: Kletno parking Jaskinia Niedźwiedzia – Przełęcz Śnieżnicka – Śnieżnik/wieża widokowa (1425 mnpm) – Chatka w Lejach pod Śnieżnikiem – Stroma – Kletno.

Łącznie długość trasy wycieczki wynosi 13,7 km. Czas przejścia około 5,5 – 6,5 h.

Opis trasy: Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu Strońskiego Parku Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” w Kletnie, skąd kierujemy się żółtym szlakiem turystycznym w kierunku Jaskini Niedźwiedziej (1,4 km). Od Jaskini kolejny około kilometrowej długości odcinek trasy pokonujemy bez szlaku wzdłuż potoku Kleśnica, który w pewnym momencie przekraczamy i po dalszych 200 metrach wchodzimy po raz kolejny na żółty szlak turystyczny. Szlakiem tym kontynuujemy wędrówkę Przez Przełęcz Śnieżnicką aż do Schroniska „Na Śnieżniku”(5 kilometrów). Po odpoczynku w schronisku trasę kontynuujemy zielonym szlakiem turystycznym w kierunku szczytu Śnieżnika i wieży, które osiągamy po około 30 minutach.

Ze szczytu schodzimy, dalej zielonym szlakiem turystycznym w kierunku wschodnim. Po przejściu około 500 metrów docieramy do czeskiego słonika, kontynuujemy trasą szlakiem przez kolejne 500 metrów na rozdrożu skręcamy w lewo na północ w kierunku Chatki w lejach (9 km). Po przejściu kolejnych 1,3 km docieramy do punktu widokowego na Górze Stroma (1166 m n.p.m.). Schodzimy ze Stromej ścieżką w kierunku Drogi nad Lejami, następnie niebieskim szlakiem turystycznym do tzn. Drogi Wopowskiej i dalej trasą rowerową ER-2 do parkingu w Kletnie. Na parkingu kończymy wycieczkę.

Wyprawa 4

10.09.2023 r. (niedziela) 09:00 – #SUDECKOŚĆ Wyprawa z KRZYSZTOFEM WIELICKIM, MARIO CORRADINIM oraz burmistrzem Lądka-Zdroju Romanem Kaczmarczykiem na Trojak (766 m n.p.m.) i Karpiak (782 m.n.p.m.), Góry Złote

Miejsce zbiórki: Pomnik Andrzeja Zawady w parku, naprzeciwko Zdroju Wojciech w Lądku-Zdroju

Link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/fDU4hQyDCknGF1FW9

Godzina zbiórki – 09:00

Planowany czas wycieczki – 4,5 – 5,5 h.

Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Kontakt do przewodnika w dniu wycieczki: zostanie podany najpóźniej na 3 dni przed wycieczką. 

Trasa: Zdrój Wojciech – Arboretum – Iglica – Ruiny Zamku Karpień – Przełęcz Karpowska – Rozdroże Zamkowe – Trojak – Zdrój Wojciech.

Łącznie długość trasy wycieczki wynosi 12,5 km. Czas przejścia około 4,5- 5,5 h.

Opis trasy: Wycieczkę rozpoczynamy przed Zdrojem Wojciech w Lądku – Zdroju. Początkowo idziemy w kierunku Ośrodka Trojan, za ośrodkiem skręcamy w prawo w kierunku lądeckiego Arboretum, najwyżej położonego leśnego ogrodu tego typu w Polsce. Docieramy do źródła św. Jadwigi, idziemy dalej prosto do Ronda Małego, na którym skręcamy w leśną ścieżkę prowadzącą w stronę Skały o nazwie Iglica. Warto się tam zatrzymać na moment, miejsce jest dobrym punktem widokowym na Góry Krowiarki i Dolinę Białej Lądeckiej. Ruszamy dalej ścieżką spacerową w kierunku skałki Skalny Ząb, dalej do rozdroża (4 km), na którym udajemy się w kierunku kolejnych ciekawych skałek gnejsowych o nazwie Trzy Ambony. Idziemy cały czas w górę, ponad 2,5 km aż do Ruin Zamku Karpień. Dotychczas przeszliśmy około 6,5 kilometra. Schodzimy niebieskim i zielonym szlakiem turystycznym w kierunku Przełęczy Karpowskiej (7,8 km). Z Przełęczy idziemy z powrotem zielonym szlakiem do drogi szutrowej, na skrzyżowaniu dróg idziemy w prawo, w stronę Rozdroża Zamkowego. Po osiągnięciu rozdroża, kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem turystycznym przez Skalną Bramę, Trzy Baszty do skały o nazwie Trojak, na której znajduje się platforma widokowa. Warto tam wejść ze względu na piękne panoramy górskie. Dalsza trasa prowadzi w dół, nadal niebieskim szlakiem do Lądka Zdroju. Po dotarciu do budynku Stary Jerzy skręcamy w prawo i po 300 metrach jesteśmy z powrotem przy Zdroju Wojciech gdzie kończymy wycieczkę.