ReelRock

Chodźmy razem w góry!

Jednym z punktów programu Festiwalu Górskiego są wyprawy w góry. To doskonała okazja do poznania okolicznych terenów oraz dobrej aktywności, która nieraz stanowi równowagę dla festiwalowej zabawy. To też niecodzienna okazja do marszu z gośćmi Festiwalu! W tym roku będą to: Karol Nienartowicz, ! Szczegóły wypraw oraz formularz zgłoszeń znajdziecie poniżej.

Wyprawa 1 – czwartek, 5 września

Autorska wyprawa górska z AGNĄ BIELECKĄ, himalaistką i przewodniczką sudecką z eobuwie.pl&Jack Wolfskin

Miejsce zbiórki: “Dom Geologa” Marianówka 

Parking: https://maps.app.goo.gl/uGzBUrFTyF73KzJh6 (pod Domem Geologa nie ma możliwości zaparkowania, parking jest oddalony 15 min od miejsca zbiórki) trasa z parkingu do domu Geologa: https://pl.mapy.cz/s/rapufaculo

Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/FkUxQbypvjJBVL9o9

Godzina zbiórki – 07.45

Planowany czas wyprawy: 6-8h

Trasa: ok 16 km

Trasa wyprawy na mapach: https://pl.mapy.cz/s/bupesukoze | Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Opis:

Trasa ma ok 870 m podejścia. Cel: Igliczna i Czarna Góra (1205m) https://maps.app.goo.gl/uGzBUrFTyF73KzJh6

Szlak: żółty, zielony, niebieski, nieznakowana ścieżka. Brak możliwości zrobienia zakupów po drodze – trzeba zabrać kanapki i co najmniej 1,5 litra napojów na osobę. Szlak jest dość stromy: będą strome podejścia i strome zejścia – niezbędne odpowiednie buty, sugerujemy zabrać kijki. Kilka punktów widokowych po drodze.

Koordynator wypraw: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Udział: w celu wzięcia udziału w wyprawie, trzeba posiadać bilet na dany dzień festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy.

Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski

Patroni wyprawy:


Wyprawa 2 – piątek, 6 września

Wyprawa górska z Moniką Witkowską i Keen – Śnieżnik od czeskiej strony. Dalimilova rozhledna

Miejsce zbiórki: Parking dla narciarzy biegowych – Bielice

Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/aY2nMxGMGsdXgwMp8

Godzina zbiórki: 06.45

Planowany czas wyprawy: 8 h

Trasa: 21,6 km 

Trasa wyprawy na mapach: https://mapy.cz/s/lacuzosafo | Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Opis:

Wyprawę rozpoczynamy od parkingu dla narciarzy biegowych w górnej części wsi Bielice. Trasa o długości prawie 22 km, poprowadzona została po szlakach turystycznych, drogach szutrowych, wzdłuż granicy a także przez miejsca obfitujace w piękne panoramy górskie. Przejdziemy przez najdziksze odcinki Gór Bialskich i czeskich Rychlebskich Hor. Odwiedzimy czeskie kultowe schronisko Paprsek, slynące z najlepszych w Republice Czeskiej knedli z jagodami oraz wejdziemy na pięknie położoną na Górze Vetrov Dalimilova Rozhledna, będącą repliką poniemieckiej wieży na szczycie Śnieżnika zburzonej w 1973 roku. Trasa do łatwych nie będzie należała ale warto ją przejść, chociażby z uwagi na walory kulinarne i widokowe oraz ze względu na towarzystwo Moniki Witkowskiej.

Wyprawę rozpoczynamy idąc w górę Doliny Białej Lądeckiej wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, po chwili skręcamy w prawo ostro do góry do Drogi Rezerwatowej. Jest to jedna z Pętli biegówkowych, wykorzystywanych przez narciarzy zimą. Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w lewo i nadal idąc pod górę, już drogą o nazwie Dukt nad Splawami dochodzimy do zielonego szlaku turystycznego, który prowadzi na Rudawiec, szczyt należący do Korony Gór Polski. Wchodzimy w leśną wąska ścieżkę, która prowadzi nas przez rezerwat ponad 200 letnich drzew o nazwie Puszcza Śnieżnej Białki. Jest to jeden z ładniejszych odcinków na trasie. Po dojściu do granicy Państwa, skręcamy w lewo i dalej wzdłuż czeskiej trasy narciarstwa biegowego, granicą idziemy w kierunku niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego z Bielic do schroniska Paprsek. Po dotarciu do schroniska warto zatrzymać się w nim na odpoczynek i spróbowanie czeskich smakołyków. Od schroniska schodzimy w dół do parkingu przy wyciągu narciarskim w miejscowości Velke Vrbno skąd podchodzimy do wieży widokowej na Górze Vetrov. Roztocza się stąd piękna panorama na Masyw Śnieżnika i Masyw Wysokiego Jesennika z Pradziadem (z charakterystyczną wieżą). Wstęp na Dalimilova Rozhledna jest płatny, płatność kartą. Przy wieży znajduje się małe schronisko gdzie można napić się dobrego czeskiego piwa lub skorzystać z toalety.

Po zejściu z wieży udajemy się w drogę powrotną idąc w górę w kierunku schroniska Paprsek niebieskim szlakiem turystycznym a po dotarciu do kapliczki przy schronisku skręcamy w lewo i idziemy czerwonym szlakiem w kierunku kolejnego schroniska o nazwie Nedweda Bouda. Od tego miejsca idziemy cały czas pod górkę szutrową drogą aż do skrzyżowania pod Rudawcem i dalej już trasą narciarstwa biegowego pn. Wielki Szengen. Po przejściu przez granicę i dotarciu do Duktu nad Splawami skręcamy w lewo w kierunku Przełęczy Suchej by po 300 metrach skręcić w prawo do Czarnego Duktu, którą to drogą, po kilku kilometrach idąc wzdłuż malowniczej Doliny Bielawki docieramy do miejsca startu czyli górnego parkingu dla narciarzy biegowych w Bielicach. Tutaj kończymy naszą Pętlę.

Autor trasy: Paweł Dywański, przewodnik sudecki.

Koordynator wypraw: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Kontakt do przewodnika: Jola Nowak ‭+48 605 498 236‬

Udział: w celu wzięcia udziału w wyprawie, trzeba posiadać bilet na dany dzień festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy.

Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski

Patron wyprawy:


Wyprawa 3 – sobota, 7 września

Wyprawa na Trojak z LESZKIEM CICHYM oraz eobuwie.pl&Jack Wolfskin

Miejsce zbiórki: Pomnik Andrzeja Zawady przy Zdroju Wojciech

Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/6fpWuWSVBXfjYwwW8

Godzina zbiórki: 07.45

Planowany czas wyprawy: 4-5 h

Trasa: 11,2 km

Trasa wyprawy na mapach: https://mapy.cz/s/husulateza | Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Opis:

Wyprawę rozpoczynamy przy pomniku Andrzeja Zawady obok lądeckiego Zdroju Wojciech. Trasa o długości około 11 km poprowadzona została w pobliżu najciekawszych atrakcji części uzdrowiskowej  Lądka Zdroju. Przejdziemy przez Park Jana Pawła II, obok najstarszego uzdrowiskowego budynku Stary Jerzy z końca XV wieku oraz obok Biskupich Stawów, lądeckiego Arbitetum i źródła św. Jadwigi. Dalej trasa poprowadzona została przez lasy komunalne, ścieżkami spacerowymi do ciekawej skałki z krzyżem – Iglicy Skalnej w paśmie Sztolnych Skał. Uczestnicy wyprawy w dalszej kolejności przejdą obok punktu widokowego na skałkach Trzy Ambony aby dotrzeć do Ruin Zamku Karpień, w średniowieczu siedziby rycerzy rabusiów, napadających na karawany kupieckie przejeżdżające przez Przełęcz Karpiowską. Dalszy ciąg trasy poprowadzony został przez Rozdroże Zamkowe, skałki na Trojanie (Skalna Brama, Trzy Baszty, Skalnym Mur) do platformy widokowej na skale o nazwie Trojan. Platforma została otwarta w roku 2022 i roztacza się z niej piękna panorama na całą Ziemię Kłodzką z największym pasmem górskim Masywem Śnieżnika ze Śnieżnikiem (1425 mnpm). Zejście z platformy do Lądka najszybszą drogą, niebieskim szlakiem turystycznym. Zakończenie wyprawyprzy Zdroju Wojciech.

Trasa łatwa, dla rodzin z dziećmi o długości około 11 km. Jest to jedna z najchętniej pokonywsnych tras w lądeckim uzdrowisku, z licznymi punktami widokowymi i ciekawymi panoramami górskim.

Koordynator wypraw: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Kontakt do przewodnika: Robert Sadko ‭+48 609 401 745‬

Udział: w celu wzięcia udziału w wyprawie, trzeba posiadać bilet na dany dzień festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy.

Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski

Patroni wyprawy:


Wyprawa 4 – niedziela, 8 września

Wyprawa na Cierniak z KRZYSZTOFEM WIELICKIM i Helikon-Tex

Miejsce zbiórki: Pomnik Andrzeja Zawady przy Zdroju Wojciech

Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/6fpWuWSVBXfjYwwW8

Godzina zbiórki: 07.45

Planowany czas wyprawy: 5-6 h

Trasa: ok. 15 km

Trasa wyprawy na mapach: https://mapy.cz/s/gosadebupe | Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Opis:

Trasę rozpoczynamy przy największej atrakcji części uzdrowiskowej Lądka Zdroju – Zdroju Wojciech. Trasa o długości około 15 km poprowadzona została przez najładniejsze Parki naszego uzdrowiska (Jana Pawła II i Tysiąclecia Państwa Polskiego – Centralny). Uczestnicy wyprawy odwiedzą też Lądecką Starówkę skąd dalej przejdą do wsi Radochów, wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego. Trasa poprowadzona została Doliną rzeki Białej Lądeckiej. Po dojściu do Radochowa na wędrowcow czeka podejście na szczyt góry Cierniak po 218 schodach kamiennych, ufundowanych przez pielgrzymów odwiedzających sanktuarium znajdujące się na najwyższym wzniesieniu Radochowa. Sanktuarium jest poświęcone MB Wspomożenia Wiernych. Co roku 15 sierpnia w kościółku odbywa się odpust poświęcony Matce Bożej. Obok kaplicy jest pustelnia w której mieszka pustelniczka. Dalsza trasa prowadzi przez Jaskinię Radochowską (którą można zwiedzać) oraz winiarnię należącą do Zbyszka Piotrowicza, pomysłodawcę i twórcę Festiwalu Górskiego. Powrót do Lądka Zdroju drogą dojścia do Radochowa, czyli niebieskim szlakiem turystycznym. Wyprawa zakończy się w miejscu startu, czyli przy Zdroju Wojciech.

Trasa łatwa, dla rodzin z dziećmi, poprowadzona przez najciekawsze miejsca północno – zachodniej części Gminy Lądek Zdrój.

Koordynator wypraw: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372

Kontakt do przewodnika:  Paweł Dywański ‭+48 602 451 697‬

Udział: w celu wzięcia udziału w wyprawie, trzeba posiadać bilet na dany dzień festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy.

Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski

Patron wyprawy: