ReelRock

Książki zakwalifikowane do Konkursu na Książkę Górską Roku 2023

Przed nami kolejny Konkurs na Książkę Górską Roku! Do Konkursu, który organizowany jest w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju zakwalifikowanych zostało aż 67 publikacji! Dziękujemy Wydawcom i Autorom za zgłoszenia i nadesłane książki.

W tym roku książki ocenia jury w składzie: Ewa Grzęda – przewodnicząca, Iwona Baturo, Marek Maluda, Sebastian Kłosok, Tomasz Cylka i Bogusław Kowalski.

Ważne daty:

  • 20 sierpnia 2023 – ogłoszenie krótkiej listy nominowanych książek
  • 7-10 września 2023 – 28. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju i 10. Festiwal Literatury Górskiej
  • 8 września 2023 – Gala Literatury i Kultury Górskiej, ogłoszenie zwycięzców
  • 11 września 2023 – ogłoszenie zwycięzców konkursu na naszej stronie internetowej: www.festiwalgorski.pl

Przedstawiamy listę książek zakwalifikowanych do Konkursu na Książkę Górską Roku 2023:

Schronisko, które przestało istnieć

Autor: Sławek Gortych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w nieszczęśliwym wypadku. Niedługo po tej tragedii na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wuj z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, Rajczakowski nabiera podejrzeń, że śmierć wuja nie była nieszczęśliwym zrządzeniem losu. Nieświadomy czyhającego zagrożenia podejmuje własne śledztwo. Wkrótce zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór… Jeśli w porę nie rozwikła zagadki, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.


Schronisko, które przetrwało

Autor: Sławek Gortych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Karkonoskie schronisko Odrodzenie zostaje zamknięte z powodu remontu. Zarządzająca obiektem Justyna Skała korzystając z wolnej chwili, daje się zaprosić tajemniczemu adoratorowi do teatru w rodzinnej Jeleniej Górze. Gdy mężczyzna nie zjawia się w umówionym miejscu, tknięta niejasnymi przeczuciami wraca nocą do schroniska i odkrywa, że dozorca zniknął, a w piwnicy grasują włamywacze. Wkrótce daje o sobie znać nazistowska przeszłość Odrodzenia. Czy włamanie ma coś wspólnego z morderstwem, do którego doszło w budynku w czasie wojny? Co łączy schronisko z zamachem niemieckich partyzantów na polski pociąg? Jedno jest pewne: sekrety Odrodzenia powinny ujrzeć światło dzienne.


Gdzie w góry na weekend. Górskie trasy dla każdego

Autor: Tomasz Habdas

Wydawnictwo: ZNAK

Gdzie w góry na weekend. Górskie trasy dla każdego to praktyczny przewodnik i poradnik przygotowujący do jednodniowych wycieczek i weekendowych wypadów w Beskidy. W tej książce znajdziesz wiele wskazówek, jak przygotować się na górską wyprawę, i porad, co naprawdę będzie ci potrzebne, a co jest jedynie zbędnym gadżetem. W książce znajdziesz: • przemyślane trasy pętle, • górskie legendy, anegdoty i lokalne ciekawostki, • panoramy, dzięki którym sprawdzisz, jakie szczyty masz właśnie przed oczami, • mapy pozwalające w prosty sposób zaplanować wycieczkę. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć swoją beskidzką przygodę– ta książka zdecydowanie jest dla ciebie.


Polskie Góry Zimą. 25 Nieoczywistych szlaków

Autor: Tomasz Habdas

Wydawnictwo: Pascal

Polskie góry zimą. 25 nieoczywistych szlaków Zaplanuj bezpieczną wycieczkę! Tatry Beskid Śląski, Żywiecki I Sądecki Pieniny Bieszczady Gorce Sudety Góry Świętokrzyskie Zimowe wejście na Wołowiec, Tarnicę czy Babią Górę? Czemu nie! Zimą góry prezentują się równie pięknie jak o każdej innej porze roku, choć zupełnie odmiennie. Wszechobecna biel w połączeniu z błękitem nieba tworzy zachwycające pejzaże, które na długo zapadają w pamięć. „Polskie góry zimą” to 25 nieoczywistych propozycji na całodzienne wędrówki, podczas których można odkryć nowe szlaki prowadzące na popularne szczyty, a także poznać historię i kulturę regionu.


Górskie opowieści. Szlakiem gawęd o naturze

Autorka: Aneta Chmielińska

Wydawnictwo: Nieśpieszne

40 gawęd przyrodniczych, które przybliżą dzieciom i ich rodzicom fascynujący świat gór. Jak powstały skały, po których stąpamy, co kryją w sobie minerały, jakie zwyczaje mają mieszkające w górach zwierzęta, jak rośliny radzą sobie w tak trudnych warunkach. Autorka zabiera nas do jaskiń i przeprowadza przez górskie potoki. Zachęca do wędrówek latem i zimą. Książka jest świetną kontynuacją pierwszej książki Anety Chmielińskiej Dzikie opowieści. Wędrówki tropem tajemnic natury, która tak ciepło została przyjęta przez naszych czytelników. Czas wyruszyć w góry, za tym, co woła i odkryć głos, ukryty wśród szczytów. Księga górskich opowieści właśnie się dla Ciebie otwiera.


Góry

Autor: Karol Nienartowicz

Wydawnictwo: Libra PL

Monumentalny album w twardej oprawie, liczący 448 stron, to monografia fotografii górskiej Karola Nienartowicza (zawodowo zajmującego się fotografią górską), podsumowująca dwie dekady fotografowania w górach. Album zawiera zdjęcia wykonane w górach kilkudziesięciu krajów na czterech kontynentach. Alpy, Pireneje, Andy, Kordyliery, Góry Skandynawii, Bałkanów, Półwyspu Arabskiego – to tylko niektóre z pasm i regionów, które znajdują się w tej książce.


Na jabłonkę!

Autorka: Anita Stawik-Szablewska

Wydawnictwo: Akapit Press

Miejscem akcji książki jest piękny i mało znany zakątek Polski – Góry Orlickie, natomiast główna bohaterka, której pierwsze kroki na wsi poznajemy z pisanego przez nią pamiętnika, w licznych, zabawnych i często absurdalnych sytuacjach odkrywa tajemnicę rodzinną. Książka nie ucieka również od poważnych tematów, o które nietrudno w powojennej historii Dolnego Śląska. Oprócz szerokiego spektrum bohaterów tytułowa jabłonka jest niemym świadkiem sukcesów i niepowodzeń, ale przede wszystkim rzuca cień dający wytchnienie w pracowite dni. Można wtedy usiąść z kawą i zastanowić się, czy tego właśnie potrzebowało się w życiu.


Na końcu świata

Autorka: Natalia Przeździk

Wydawnictwo: eSPe

„Na końcu świata” to trzeci tom serii o przygodach zwariowanej rodzinki odkrywającej ciekawe zakątki Polski. Tym razem bohaterowie poznają Łemkowszczyznę. Zwiedzają zabytkowe cerkwie, odnajdują opuszczone wsie i zarośnięte cmentarze. Poznają, co to chyża i krywulka, uczą się odczytywać inny alfabet i śpiewać pieśni w nieznanym dotąd języku. Zdobywają okoliczne szczyty razem z najmłodszą uczestniczką wyprawy, kilkumiesięczną dziewczynką. Książka jest pełna humoru i dzięki temu mali czytelnicy sięgają po nią z przyjemnością, świetnie się bawiąc podczas lektury, a przy okazji dowiadując wielu ciekawostek o Beskidzie Niskim i okolicach.


Sudeckość

Autor: Zbigniew Piotrowicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Stapis

Sudeckość, jest słowem, którego nie znajdziemy w słownikach, prowokującym, bez definicji. Może mieć znaczenie wszelakie, ale zawsze związane z górami, ciągnącymi się łańcuchem 22 pasm na przestrzeni 300 km. To Sudety. Znane i eksplorowane od stuleci. Góry bogate, piękne, tajemnicze, pożądane, z mocno skomplikowaną historią. W te góry kilkadziesiąt lat temu, jeszcze jako student, wkroczył autor. Po latach opisał swoją życiową ścieżkę, krętą, sudecką. W literaturze górskiej pojawiła się nowa pozycja o nieznanej do tej pory narracji. Czy „sudeckość” w wydaniu Zbyszka jest próbą pokazania rodzącej się od dziesięcioleci wartości i tożsamości regionalnej?


Echa

Tytuł oryginalny: Echoes: One Climber’s Hard Road to Freedom

Autor: Nick Bullock

Tłumaczka: Anna Gołębiowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Stapis

Nick Bullock lwią część życia zawodowego przepracował jako funkcjonariusz i instruktor wychowania fizycznego w więzieniach, w tym również o zaostrzonym rygorze. Otaczająca go przemoc i agresja powodowały poczucie wyobcowania i rosnącej frustracji, które udało mu się przezwyciężyć, gdy odkrył góry. W 2003 roku porzucił destrukcyjną pracę w służbie więziennej i poświęcił życie wspinaczce oraz twórczości literackiej. Opowieść o trudnej drodze do wolności i życia według własnych zasad.


Test góry

Autor: Wojciech Brański

Wydawnictwo: Wydawnictwo Stapis

Alpinizm od zarania miał partnerską formę działania. Obserwowane obecnie kwestionowanie tej zasady wiąże się z głoszoną konieczności odejścia w tzw. strefie śmierci od tradycyjnego etosu górskiego. Akceptacja tej tendencji oznaczałaby, że nieskrępowany wieloma regułami – wolnościowy w istocie alpinizm – stałby się dyscypliną bliską „wolnej amerykance”, w której żadne zasady już nie obowiązują. Czy tak musi być, czy każdy sprzeciw jest jedynie wyrazem nie nadążania za naturalnym postępem? „Test Góry” jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Szukając jej konieczne wydało się zbadanie kondycji dzisiejszego alpinizmu.


Narciarstwo wolności

Autor: Wojciech Szatkowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Stapis

Książka Wojtka Szatkowskiego to źródło wspaniałych inspiracji dla wszystkich, którzy chcą wejść w ekscytujący świat nart skiturowych. Wraz z jego przewodnikiem można bezpiecznie przemierzać polskie góry, trzeba tylko odważyć się na ten pierwszy krok…


Zagubiony w Dolinie Śmierci

Tytuł oryginalny: Lost in the Valley of Death: A Story of Obsession and Danger in the Himalayas

Autor: Harley Rustad

Tłumaczka: Agnieszka Sobolewska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne

Dolina Parwati w odległym zakątku Indii jawi się jako idylliczny azyl w Himalajach. Ma jednak ciemną stronę – zniknęły tam bez śladu dziesiątki turystów z całego świata. Jednym z zaginionych jest Justin Alexander, który kilka lat wcześniej zrezygnował z pracy w korporacji i z plecakiem wyruszył w świat. Spał po jaskiniach w poszukiwaniu sensu życia, ale jednocześnie rozpaczliwie szukał zasięgu, aby wrzucać do sieci nie zawsze prawdziwe relacje. W jednym z postów napisał, że rusza ze swoim guru na pielgrzymkę w góry, by uczyć się jogi i medytacji. Nigdy nie wrócił. Zagubiony w Dolinie Śmierci to wciągająca opowieść o poszukiwaniu wolności, duchowości i próbie nadania życiu sensu.


Ja śpiewam, a góry tańczą

Tytuł oryginalny: Canto jo i la muntanya balla

Autorka: Irene Solà

Tłumaczka: Barbara Bardadyn

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne

Góry przechowują pamięć o minionych pokoleniach. Mają w sobie mądrość, której ludzie nie pojmują, i trwają wiecznie – w przeciwieństwie do miłości, wojny czy przyjaźni. Przekonała się o tym rodzina Domèneca i Sió. Ich losy ciasno splatają się z miejscem, w którym żyją. Czerpiąc z historii i mitów i wiejskich ballad Irene Solà tworzy gawędę o poszukiwaniu bliskości, śmierci i celebracji życia. Ukrywająca się w lesie sarna, duch poety, wyczekujące deszczu grzyby, kobiety przed wiekami oskarżone o czary, chmury zrzucające błyskawicy. Bohaterowie wymykają się chronologicznym ramom czasu i oficjalnej historii, tworząc górski mikrokosmos pełen wzajemnych konfliktów i zależności.


Górotwory. Poezja wagi lekkiej

Autor: Olaf Ważyński

Wydawnictwo: Best4U Sp. z o.o.

„Górotwory” to tom wierszy, które powstały w czasie górskich wędrówek, od szczytu do szczytu, od schroniska do schroniska. Góry są tu spiritus movens, czasem tłem lub adresatem strof. Jest tu świat relacji między mężczyzną i kobietą, poszukiwań drogi do uzewnętrznienia duszy, ale także wnikliwa obserwacja rzeczywistości – a wszystko przefiltrowane przez wrażliwość poety-wędrowca. Autor w swoich wierszach kładzie nacisk na wyraźny rytm, przywodzący na myśl krok przemierzającego góry piechura. Nie stroni od humoru, choć przewrotnie się od niego odżegnuje. Książka zawiera także teksty piosenek, których „nikt nigdy nie zaśpiewa”.


Everest. Poruszę niebo i ziemię

Autor: Wojciech Nerkowski

Wydawnictwo: LIRA

Na Evereście dochodzi do załamania pogody. W lawinie ginie uczestnik polskiej wyprawy, a trójka jego towarzyszy zostaje uwięziona pod szczytem. Bliscy wspinaczy rozpoczynają walkę o ich życie. Zorganizowanie akcji ratunkowej spada na barki Julii i Krisa, którzy przebywają w Katmandu. Muszą połączyć siły i zmierzyć się z monumentalnym wyzwaniem. Himalaiści są ranni, lawina zabrała cały ich sprzęt. Pogoda uniemożliwia akcję ratunkową. Zresztą nikt się nie kwapi, żeby ruszyć z pomocą. Rozpoczyna się wyścig z czasem. I z nieznanym przeciwnikiem, bo wydaje się, że komuś zależy na tym, by bliscy Julii i Krisa nie przeżyli…


Via ferraty. Spacer na wysokości. Praktyczny poradnik dla każdego

Autorzy: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka

Wydawnictwo: climb2change spółka z o.o.

Prawdopodobnie pierwszy na świecie kompleksowy poradnik o via ferratach dla wszystkich wybierających się na wspinaczkę podniebnymi ścieżkami. Doskonała merytorycznie książka, która ułatwia rozpoczęcie przygody z ferratami oraz systematyzuje wiedzę. Bogata w ilustracje i zdjęcia oraz doszlifowana graficznie. Znajdziemy w niej porady dotyczące bezpiecznego pokonywania via ferrat, niezbędnego sprzętu, dodatkowej asekuracji, ubioru, jedzenia, fotografowania, a także zbiór informacji o wypadkach i o tym jak sobie poradzić w sytuacji kryzysowej. Całość doprawiona szczyptą historii. Są również konkretne przykłady wycieczek, dodatkowe materiały i checklisty, które ułatwią organizowanie wyjazdów.


Elbrus. Przewodnik

Autor: Wojciech Scelina

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński

Elbrus – masyw wznoszący się na wysokość 5642 m n.p.m. w Kaukazie – jest powszechnie uważany za najwyższą górę Europy. Niskim temperaturom, wietrznej pogodzie i rozległym lodowcom zawdzięcza jeden z przydomków: „Mała Antarktyda”. Przyciąga alpinistów, ambitnych podróżników, narciarzy. Porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń zdobywców. Książka to kompendium wiedzy o masywie, jego okolicy i całym Kaukazie. Zawiera opis sześciu tras na jego bliźniacze wierzchołki oraz trzech dróg wokół góry, są też praktyczne wskazówki dotyczące przygotowań. Dowiecie się dlaczego Elbrus bywa śmiertelnie niebezpieczny i dlaczego nie każda popularna góra jest górą łatwą do zdobycia.


Potwór z Podhala

Autor: Bartłomiej Kowaliński

Wydawnictwo: DREAMS Wydawnictwo


W tajemniczych okolicznościach ginie podrzędny dziennikarz. Policyjne śledztwo i sekcja zwłok jednoznacznie wykazują brak udziału osób trzecich. W tym samym czasie znany dziennikarz śledczy Paweł Wolski bezskutecznie czeka w biurze na umówionego rozmówcę. Kiedy okazuje się, że mężczyzna zginął kilka dni wcześniej, czuje się zobowiązany, by zbadać, nad czym pracował. Tym bardziej że portal informacyjny, który go zatrudniał, o niczym nie wie. Tropy wiodą do kontrowersyjnego biznesmena i coraz głębiej w przeszłość kilku rodzin z Podhala. Wszystko wskazuje na to, że ktoś próbuje się rozliczyć za historię sprzed lat.


Gazda z Hejszowej

Autor: Sebastian Lewczuk

Wydawnictwo: SAPIK Szczecinek


Zbiór luźnych, subiektywnych wspomnień z czasów najczęściej PRL o Górach Stołowych. Opis ich mieszkańców i turystów tamtych czasów. Szczeliniec, Pasterka, Karłów, Radków. Książka nie jest żadnym przewodnikiem czy informatorem turystycznym, choć czytamy o atrakcjach i ciekawostkach z tej skalistej kraininy na czeskiej granicy. Jest to osobista, nieco intymna podróż w formie literackiej mieszanki gawędy, autobiografia i wspomnień w klimacie eseju.


Albania. W szponach czarnego orła

Autorka: Izabela Nowek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie


Do niedawna omijana przez turystów, Albania zyskuje popularność dzięki swojej różnorodności: piaszczystym plażom nad lazurową wodą, imponującym zamkom czy zachwycającym górskim szlakom. Autorka zabiera nas w podróż po mozaikowej Albanii. Oprowadza po historycznej Krui, zatłoczonej Tiranie, rozmawia z bywalcami barów, aktywistkami i tymi, którzy przetrwali czasy komunizmu. W ich wspomnieniach z okresu dyktatury przeplatają się z opowieści o pierwszych feministkach i tradycyjnych kilkudniowych weselach. Przewodniczka odkrywa nieznane oblicze Albanii-krainy orłów, w której dwugłowy czarny orzeł, jeśli złapie kogoś w swoje szpony, to łatwo go nie wypuści, bo do tego kraju wraca się wielokrotnie.


Dolina straconych złudzeń

Autorka: Anna Górna

Wydawnictwo: Czwarta Strona


Górskie miasteczko u podnóża Eigeru, gdzie wszyscy się znają, ale mało kto dobrze sobie życzy, jednoczy nagle strach przed grasującym w okolicy seryjnym mordercą. Szwajcarią wstrząsa informacja o brutalnym zabójstwie nastolatka. Miesiąc wcześniej w pobliżu odnaleziono ciało mężczyzny, który prawdopodobnie był ofiarą tego samego człowieka. Sprawca jest nieuchwytny i wodzi policję za nos. Kierownictwo hotelu Sternen spodziewa się najgorszego sezonu od czasów otwarcia. By położyć temu kres, angażują Piotra Sauera, prywatnego detektywa z Zurychu. Już od pierwszych dni w Niederwalden lokalna społeczność daje Sauerowi odczuć, że nie jest tam mile widziany. Szybko odkrywa, że nie może nikomu ufać.


Skalny Pielgrzym

Autor: Rafał Fronia

Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN


Jak radzi sobie człowiek, gdy na wysokości kilku tysięcy metrów szaleje burza? Jakie targają nim emocje? O czym myśli, kiedy staje oko w oko ze śmiercią lub gdy zdobywa upragniony szczyt? Nikt inny nie opisuje rzeczywistości tak, jak Rafał Fronia. Wyprawa w Góry w jego wydaniu to rodzaj pielgrzymowania, podczas którego w człowieku tworzy się dobro. Góry człowieka obnażają. Tym razem w Himalaje przenoszą czytelników nie tylko opisy i fotografie, ale także książki filmy, które pozwalają zostać jednym z uczestników wyprawy, zobaczyć życie w bazie, usłyszeć szum strumienia i zasmakować widoku ze szczytu. A także zobaczyć to, czego słowa nie potrafią opisać.


Osobni

Autorka: Katarzyna Franus

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca sp. z o.o.


Mateusz, dyrektor handlowy międzynarodowej korporacji, wiedzie w Warszawie hulaszcze życie niemłodego już singla i unika bliskich relacji. Tymek, osierocony chłopiec z górskiej wioski, marzy o starcie w lokalnym półmaratonie, ale organizatorzy się nie zgadzają, bo ma tylko dziesięć lat i brakuje mu opiekuna. Kinga, biegaczka amatorka, do tej pory sprawna i silna – teraz jednak przerażona zbliżającą się menopauzą – ucieka z miasta, by w beskidzkiej ciszy odzyskać spokój. Czy przypadkowe spotkanie z dala od miejskiego zgiełku i pośpiechu odmieni życie tej trójki? Osobni wzruszają i dowodzą, że czasami warto się zatrzymać, żeby sprawdzić, czy po drugiej stronie lęku czeka szczęście.


TOPR. TATRZAŃSKA PRZYGODA ZOSI I FRANKA

Autorka: BEATA SABAŁA-ZIELIŃSKA

Wydawnictwo: PRÓSZYŃSKI MEDIA SP. Z O.O.


W tej książce znajdziecie niewiarygodne, zaskakujące, czasami smutne, lecz częściej dobrze kończące się historie, które – uwaga! – zdarzyły się naprawdę. Także te o niedźwiedziach, świstakach, polowacach, kłusownikach i Janie Krzeptowskim Sabale, który potrafił oczarować swoimi opowieściami nawet wielkich pisarzy. Książkę wzbogaca blisko 150 zdjęć, m.in. z akcji ratowniczych, oraz krótkie filmy o TOPR-ze, do których odsyłają specjalne kody. Takiej książki o Tatrach, Zakopanem, ratownikach górskich i turystach – dla czytelników od 9 do 100 lat – dotąd jeszcze nie było.


Umysł Ultrasa – historie polskich biegaczy ultradystansów.

Autor: Marcin Gapiński

Wydawnictwo: Centrum Halama Agnieszka Halama


Umysł Ultrasa historie polskich biegaczy ultradystansów to zbiór rozmów z pionierami biegów ultra w Polsce. Książka pokazująca zmagania biegaczy, podejście do biegania i życia ludzi, którzy zaczynali przygodę biegową w czasach kiedy w Polsce o bieganiu mówiło się mało albo wcale. Nie było super butów i ubrań, nie było super zegarków, żeli oraz wiedzy specjalistycznej. Ilość biegów była niewielka. Nie jest książka stricte o bieganiu i treningu, choć jej bohaterowie to biegacze i to naprawdę długich biegów. To przede wszystkim Ludzie ze swoimi słabościami, problemami dnia codziennego.


24 DNI PO DRUGIEJ STRONIE

Autor: Maciej Odoliński

Wydawnictwo: Digital Quest BooksWakacyjna przygoda staje się dla dwóch inteligentnych, wysportowanych chłopaków śmiertelną pułapką – głód, zimno, cisza i ciemność w ciągu kilku pierwszych dni doprowadza Adama i Rafała na skraj szaleństwa i śmierci głodowej. Ich fizyczne przetrwanie pozostaje zagadką, ich podróż duchowa przekracza granice świadomości… Po 24 dniach zostają uratowani przez ratowników z Grupy Sudeckiej GOPR. 'To było przekroczenie wszelkich barier fizycznych i psychicznych, taka sytuacja się nigdy jeszcze na świecie nie zdarzyła, nigdy!’ – Piotr Snopczyński, alpinista, himalaista, ratownik GOPR, który po 24 dniach dotarł do Adama i Rafała.


Podhalanie. Wokół tożsamości

Autorzy: Agnieszka Gąsienica-Giewont, Stanisława Trebunia-Staszel

Wydawnictwo: Tatrzański Park NarodowyBohaterami publikacji są mieszkańcy szerokiego Podhala. To ich głos buduje opowieść o góralskim świecie. W trakcie pracy nad projektem autorki przeprowadziły kilkadziesiąt rozmów z przedstawicielami kilkunastu miejscowości szerokiego Podhala, od siedemnastolatków po dziewięćdziesięciolatków, z ludźmi o różnych pasjach, temperamentach, zawodach, poglądach, wsłuchując się w powierzane im historie. W narracji o Podhalu starały się uwzględnić także spojrzenie osób z zewnątrz – „panów z dolin”, którzy począwszy od XIX w. odwiedzali region pod Tatrami, odkrywając go dla polskiej kultury i współkształtując z góralami to wszystko, co dziś nazywamy góralszczyzną.


TAK BLISKO, TAK DALEKO. BIESZCZADY PO DRUGIEJ STRONIE GRANICY

Autor: KRZYSZTOF POTACZAŁA

Wydawnictwo: Prószyński Media Sp. z o.o.

Wielowątkowy przekaz ukazuje codzienność fragmentu II Rzeczypospolitej, terror sowiecko-niemiecki, wynikłe z niego etniczne dramaty oraz przetasowania terytorialne. Ale jest też w tym reportażu sugestywne „tu i teraz” – XXI wiek w enklawie Karpat, w podzielonych granicą Bieszczadach.


Taniec gór żywych

Autorka: Adrianna Filimonowicz

Wydawnictwo: Genius Creations

W Tatrach pogańskie i katolickie rytuały splatają się w harmonijną całość – nieważne czy w Wigilię, czy Sobótkę, czy Wielkanoc. Wieki zmagań z górską naturą nauczyły mieszkańców nie gardzić pomocą żadnych potężnych bytów i godzić wszelkie sprzeczności. Gdy w Tatry przyjeżdża trawiony żądzą władzy uczony czarownik, w życie górali wkrada się nieufność, zdrada i nienawiść. Ludzie, lasy i turnie z drżeniem wyczekują rozstrzygnięcia. Coraz więcej krwi przelewane jest w Tatrach. Czarownik przygotowuje się do uderzenia, a młodziutka Niemira musi opanować skomplikowaną tatrzańską magię i zrozumieć, że bycie sobą jest jedyną słuszną drogą i źródłem mocy.


GÓRASZKI

Autor: Tadeusz Charmuszko

Wydawnictwo: wydanie autorskie

Jest to zbiór fraszek o tematyce górskiej z akcentem na Sudety. Jako motto jest fraszka: O górach Spiętrzone skały W masyw wspaniały, Do nieba schody Wielkiej urody, Mrówką zaledwie Przy nich jest człowiek.


Afganistan. Góry, ludzie, wojna. Opowieść o zapomnianym Hindukuszu

Autor: Łukasz Kocewiak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bernardinum

Opowieść o kraju od dziesięcioleci targanym wojnami, zapomnianych górach, samotnym wejściu na najwyższy szczyt Afganistanu, narodzinach polskiego himalaizmu zimowego i zmaganiach afgańskich alpinistek. W książce autor zabiera czytelnika do Korytarza Wachańskiego. Sprawdza, czy można wspinać się bezpiecznie w afgańskim Hindukuszu. Podąża śladami średniowiecznych kupców, mudżahedinów, broniących dostępu do regionu przed talibami; czy polskich alpinistów, którzy właśnie tu rozpoczynali epokę zimowej eksploracji najwyższych gór. Był też świadkiem alpejskich zmagań młodej Hanify.


W cieniu góry. Wspomnienia odważnej

Tytuł oryginalny: In the Shadow of the Mountain: A Memoir of Courage

Autorka: Silvia Vasquez-Lavado

Tłumacz: Jarosław Skowroński

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

W męskim elitarnym świecie Doliny Krzemowej Latynosce > nie było łatwo. Pogrążona w alkoholizmie, ukrywając przed > rodziną swą orientację seksualną, wypierając krzywdę, jakiej > doznała w dzieciństwie, była o krok od zatracenia. I wtedy > zaczęła się wspinać. We wspinaczce pociągnęła ją owa brutalna > siła konieczna, by wejść na szczyt, ryzyko, duch i sam ogrom gór, > a także bliskość śmierci. Jako ocalała postanowiła zabrać swój > największy ból na największą górę, na Mount Everest. Niezwykle > inspirująca opowieść o heroizmie, ocaleniu i sile wspólnoty w > cieniu największej góry – Mount Everestu Wszechobecny lód. >


Wrócimy po was. Historie alpejskie


Autorka: Elżbieta Sieradzińska

Wydawnictwo: Marginesy

Sześć dramatycznych historii, które w swoim czasie nie schodziły z pierwszych stron gazet we Francji, w Szwajcarii i we Włoszech. Wszystkie wydarzyły się w Alpach, każda odcisnęła swój ślad w świadomości społecznej. Łączy je jedno: tajemnica. Co zachwiało legendą psów-ratowników z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda? Czy wspinający się na szczyt Mont Blanc wiedzą, że stąpają po cmentarzysku, i czy Homi Bhabha – twórca indyjskiej atomistyki – musiał zginąć w katastrofie samolotowej pod szczytem tej góry? Czy można przetrwać noc na wysokości 3500 metrów nad poziomem morza w sari i w pantofelkach?


FRANKA


Autorka: Maria Frycz Zoltek

Wydawnictwo: Arva

Książka ,,Franka” jest napisana w stylu realizmu magicznego. Porusza kilka ważnych dla autorki tematów: ochronę praw zwierząt, ochronę środowiska, spełnianie marzeń – skijouringu kultywowanie tradycji góralskiej oraz miłości do gór. Główną bohaterką jest 11-letnia Franka, która mieszka w Zakopanem wraz ze swoimi dziadkami. Dziewczynka dziedziczy niezwykłe zdolności po swoim przodku Bulandzie. Tomasz Chlipała zwany Bulandą był postacią historyczną, a mieszkańcy Gorców wierzyli, że był to góralskiej czarodziej. Losy jego, Franki, Toga – psa husky oraz prastarego dębu Matuli splatają się ze sobą. Franka ma do wykonania trudne zadanie, walkę z Jeźdźcami Bractwa Pustki.


Ucichły ptaki, przyszła śmierć

Autor: Michał Śmielak

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

„Szlakiem beskidzkich duchów i upiorów” to wycieczka, która kusi oryginalnością i zapowiedzią przeżycia wspaniałej przygody. Czterech przyjaciół decyduje się skorzystać z tej oferty i spędzić w górach trzy dni w ramach wieczoru kawalerskiego jednego z nich. Beskidzkie opowieści, legendy i podania wiodą ich malowniczymi szlakami, ale gdy zaczynają ożywać, strach zajmuje miejsce radości. Tajemnicze postacie pojawiające się nocą, bestie szczerzące kły w leśnej gęstwinie, szepty niosące się przez korony drzew, duchy i upiory zdają się istnieć naprawdę. Gdy wydaje się, że wszystko jest tylko ułudą, nad Beskidami zapada grobowa cisza, cichną nawet ptaki. Przychodzi Śmierć.


Pod Czerwonym Aniołem

Autor: Alek Rogoziński

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Stare grzechy z reguły rzucają najdłuższe cienie! Mały, odcięty od świata, górski pensjonat, a w nim jedenaścioro gości, którzy mają nadzieję w spokoju spędzić w tym miejscu ostatnie dni roku. Kiedy jednak świąteczną sielankę przerwie morderstwo, każdy z pensjonariuszy będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: co faktycznie wie o swoich towarzyszach i na ile może im ufać. Tymczasem wydarza się kolejna zbrodnia. To kolejna powieść Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia w swoich książkach klasycznej fabuły kryminalnej z dużą dawką czarnego humoru.


Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (1909-2009)

Autorzy: Paulina Nowak-Szuster, Gabriel Szuster

Wydawnictwo: COTG

Ratownictwo w Tatrach od lat budzi żywe zainteresowanie. Uwaga autorów podejmujących temat działalności TOPR-u najczęściej jednak skupia się na tatrzańskich tragediach i spektakularnych akcjach ratunkowych. Książka Pauliny Nowak-Szuster i Gabriela Szustera poświęcona jest natomiast głównie organizacyjnej stronie Pogotowia. Autorzy nie rezygnując z opisywania działań ratowników w terenie, pozwalają czytelnikowi śledzić zmiany personalne w kierownictwie Pogotowia, jego sytuację kadrową, współpracę z władzami oraz kulisy związane z finansowaniem organizacji na kolejnych etapach jej istnienia. Do przygotowania publikacji wykorzystano liczne materiały przechowywane w archiwum TOPR-u.


Poczet ratowników tatrzańskich

Autor: Józef Janczy

Wydawnictwo: COTG

Siłą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są przede wszystkim ludzie, którzy poświęcają swoje siły, czas, zdrowie, a w kilku wypadkach i życie, idei niesienia pomocy ludziom w górach. Od 1909 r. przyrzeczenie ratownicze złożyły 702 osoby. Wiele z nich już nie żyje, a z upływem czasu ich postacie zacierają się w pamięci. Jak pisał Dana Atchley: „Kiedy ktoś umiera, to tak jakby spłonęła biblioteka pełna unikatowych manuskryptów”. Śmierć człowieka jest prawem natury i jest nieunikniona, ale pamięć o zmarłych zależy już tylko od nas. Poczet ratowników tatrzańskich Józefa Janczego jest właśnie księgą pamięci o zmarłych ratownikach.


Korona Gór Polski dla każdego

Autorzy: Natalia i Maciej Bireccy

Wydawnictwo: ExpressMap

Wspinaczka na Śnieżkę, Królową Karkonoszy i całych Sudetów, wędrówki po Beskidach, od Skrzycznego przez Babią Górę i Turbacz aż po najwyższą w polskich Bieszczadach Tarnicę czy zapierające dech w piersiach widoki z Rysów. Przygoda z Koroną Gór Polski to niepowtarzalna okazja na poznanie polskich gór podczas wycieczek na 28 szczytów, od najpopularniejszych szlaków po mniej znane zakątki, które można przemierzyć niemal pustymi ścieżkami. Szczegółowe opisy tras oraz atrakcji w okolicy szczytów pozwolą zaplanować wycieczkę, która nie skończy się na przybiciu pamiątkowej pieczątki.


DOLOMITY NA FERRATACH Przewodnik – część 3 Dolomiti di Brenta – spacer ponad chmurami

Autorzy: Katarzyna i Lech Dutkiewiczowie

Wydawnictwo: KLD Sp. z o.o.

To już trzecia część bestsellera po ferratach w Dolomitach. Laureaci konkursu na „Książkę Górską Roku 2021” w kategorii – przewodniki i poradniki zapraszają tym razem na spacer ponad chmurami po legendarnej Via delle Bocchette w Dolomitach Brenta, najpiękniejszym górskim szlaku świata, w którym autorzy zakochali się bez pamięci. Wydany z dużą dbałością przewodnik zawiera opis 30 najważniejszych ferrat w regionie i okolicy wraz z opowieściami o ich budowie, początkach alpinizmu w Brencie, najważniejszych postaciach, miejscach które warto odwiedzić. Bogato ilustrowaną książkę (210 wspaniały zdjęć, 50 schematów tras i mapek) uzupełnia serwis internetowy.


GOPR. Na każde wezwanie

Autorzy: Wojciech Fusek, Jerzy Porębski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora

Góry zajmują ułamek powierzchni Polski, ale co roku odwiedzają je miliony urlopowiczów, turystów i sportowców. Nad ich bezpieczeństwem od 70 lat czuwa garstka ratowników. Ludzie w czerwonych polarach, z radiostacjami przy paskach budzą zaciekawienie, sympatię i podziw. Gdy pogoda lub noc zganiają turystów do schronisk albo w doliny, oni ruszają do góry po tych, którym nie udało się zejść. Świetni narciarze, wspinacze, mistrzowie jazdy śnieżnym skuterem i quadem, ale też medycy, piloci, przewodnicy. Czy wiemy o nich wszystko? Oprócz mrożących krew w żyłach opisów akcji Wojciech Fusek i Jerzy Porębski dają czytelnikom poczucie obcowania z ratowniczą bracią twarzą w twarz.


Dolina przebudzenia

Autorka: Anna Olszewska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Zwierciadło

Czasami prawda niszczy wszystko… Jagna nadal mierzy się z błędami przeszłości, które zdają się definiować jej życie. Postanawia pozostać w Brzegach, jednak kolejne dni obfitują w zdarzenia podważające słuszność tej decyzji. Pensjonat nie jest opuszczony, jak wydawało się jeszcze kilka tygodni przed wydarzeniami na Rysach, a strach potęgują dodatkowo podejrzenia, że Staszek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Adam nie zamierza ułatwiać matce powrotu w rodzinne strony, a Jędrek… To wtedy na drodze Jagny pojawia się Kosma, który zdaje się skrywać własne tajemnice. W tym samym czasie policja i TOPR poszukują zaginionego turysty. Znajdują ślady, ale czy na pewno jego?
2 część cyklu


Witkiewicz. Ojciec Witkacego

Autorka: Natalia Budzyńska

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

„Witkiewicz. Ojciec Witkacego” to pierwsza wielowymiarowa biografia genialnego artysty. To opowieść o wyjątkowej relacji ojca z synem, czyli dwóch wybitnych artystów. Przez jej pryzmat poznajemy Witkacego, lepiej rozumiemy jego zachowanie i późniejsze wybory. To także intymna historia relacji Witkiewicza z najważniejszymi kobietami w jego życiu – żoną Marią i matką Elwirą. To wreszcie barwny portret epoki widzianej oczami Stanisława Witkiewicza. Natalia Budzyńska snuje wciągające opowieści o świecie XIX-wiecznej Polski i artystycznej bohemy.


3

Autor: Łukasz Kamiński

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kwadratura

Książka poetycka składająca się z trzech części, z których każda jest hołdem dla innej biografii zakopiańskiej: Tetmajera, Witkacego i Żeromskiego. Tomik otwiera metafizyczna poezja stylizowana na Tetmajera, w której podmiotem lirycznym jest duch tegoż, a głównym tematem – majestat tatrzańskiej przyrody. Główną część książki stanowi poetycka proza poświęcona młodemu Witkiewiczowi, nawiązująca do obrazoburczej, pełnej neologizmów twórczości literackiej tego artysty. Na zakończenie Kamiński przywołuje ludność zakopiańską, kuźnickich górników, artystów, mieszkańców, lokalnych bohaterów i wyraża troskę o społeczeństwo.


Ama, Anka i inne szczyty. 14 relacji z wypraw z Ryszardem Pawłowskim

Autor: Ryszard Jan Pawłowski

Wydawnictwo: LSS MEDIUM ŁUKASZ CHOLEWA

Wyprawy z Ryszardem Pawłowskim wprowadzają inny wymiar w realizację pasji. Na pierwszy plan wysuwa się niesamowita górska przygoda uczestników pokazująca niesamowite piękno gór. Oprócz ujmujących opisów i praktycznych porad z wejść na szczyty największych pasm górskich książka została wzbogacona o bardzo bogatą bazę unikatowych zdjęć i filmów. Baza dostępna jest po zeskanowaniu QR kodu, który dostępny jest w każdym rozdziale relacji. Dzięki temu ,,wirtualnemu światu’’ czytelnik może przenieść na wyprawę, poznać obrazy wspaniałych sukcesów, dramatycznych chwil. Ale głównym dźwiękiem z jaki spotykają się czytelnicy we tych historiach, jest niesamowita górska przygoda.
Szczęście wilka

Tytuł oryginalny: La felicita’ del lupo

Autor: Paolo Cognetti

Tłumacz: Tomasz Kwiecień

Wydawnictwo: Sonia Draga Sp. z o.o.

Po rozstaniu z partnerką Fausto szuka schronienia wśród górskich ścieżek, którymi chadzał w dzieciństwie. W Fontana Fredda spotyka Babette, która proponuje mu pracę kucharza w restauracji dla narciarzy i pracowników wyciągu. Pracuje w niej także Silvia, wciąż niepewna, czy góry są dla niej zimową kryjówką, czy spełnieniem marzeń. Okaże się, czy odnajdzie swoją drogę, i czy jest gotowa przejść nią razem z Faustem. I jest też Santorso, który za dużo widzi, za dużo pije, i zaprzyjaźnia się z tym obcym kucharzem. A Fausto, gotując posiłki dla kierowców ratraków i drwali, na nowo odkrywa smaki życia, rozkoszuje się pragnieniami ciała i swobodą. Czuje, że jest dokładnie tam, gdzie być powinien.


Tomek. Mój Wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu

Autorka: Anna Solska-Mackiewicz

Wydawnictwo: Helion S.A. / Bezdroża

W styczniu 2018 roku miała miejsce jedna z największych tragedii, a jednocześnie najbardziej spektakularna akcja ratunkowa w dziejach polskiego himalaizmu. Zdobycie szczytu przez Tomasza Mackiewicz i Élisabeth Revol w lekkim stylu alpejskim stało się początkiem dramatycznej walki o życie. Książka Anny Solskiej-Mackiewicz, żony, matki, towarzyszki życia, to nie tylko wspomnienie o zmarłym himalaiście, ale przede wszystkim niesamowita rozmowa kobiety z ukochanym mężczyzną, który spoczął na zawsze na Nanga Parbat – górze swojego przeznaczenia. To także intymny zapis procesu żałoby i radzenia sobie z nią. A nade wszystko hołd dla wyjątkowego człowieka i miłości: niełatwej, ale wyzwalającej.


555 zagadek o Beskidzie Wyspowym

Autorzy: Dariusz Gacek, Roman Sojda

Wydawnictwo: Bezdroża

Zebrane w książce zagadki ― których jest aż 555 ― dotyczą wielu aspektów wiedzy o Beskidzie Wyspowym i ukazują jego bogate walory krajoznawcze. Są zatem pytania z zakresu szeroko pojętej geografii, geologii, historii, etnografii czy topografii terenu, a nawet dotyczące lokalnej kuchni i miejscowych ciekawostek. Różna jest również trudność zagadek. Z niektórymi bez problemu rozprawi się przeciętny turysta, inne będą wymagały dogłębniejszych poszukiwań. Wszystkie jednak pomogą lepiej przygotować się na wycieczkę po Beskidzie Wyspowym albo przywołają miłe wspomnienia po powrocie z górskiej włóczęgi.


Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych

Autorzy: Justyna Zając, Krystian Zając

Wydawnictwo: Bezdroża

Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych to przewodnik w sam raz dla całych rodzin. Zabierzemy Was na malownicze szlaki, w świat zachwycających gór. Poznajcie je razem z nami! W przewodniku znajdziesz: 50 górskich wycieczek o różnym stopniu trudności propozycje tras w Polsce, a także w Czechach i na Słowacji przebiegi, długości, czasy i profile wysokościowe tras ciekawostki i legendy propozycje atrakcji poza górami.


Moje Karpaty. 10 gór z charakterem

Autorka: Monika Witkowska

Wydawnictwo: Bezdroża

Książka Moniki Witkowskiej to nietypowy przewodnik po tych budzących respekt, a przy tym stosunkowo łatwo dostępnych szczytach. Znajdziemy w niej wszystko, co potrzebne, by podążając śladem autorki, samemu zmierzyć się z każdą ze słynnych gór. Równie ważną, obok praktykaliów, część tomu stanowią pełne swady relacje z karpackich wycieczek himalaistki, jej obserwacje i refleksje, a także wplecione w opowieść dygresje i ciekawostki tworzące wielowymiarowy portret masywów i nadające im swoistą „osobowość”. Wszystkie one zaś kreślą fascynujący obraz geograficzno-kulturowego fenomenu, jakim są Karpaty.


Nowa Korona Polskich Gór. MountainBook

Autor: Krzysztof Bzowski

Wydawnictwo: Bezdroża

Zdobądź Nową Koronę Polskich Gór i poczuj niezwykłą satysfakcję z wejścia na każdy z opisanych wierzchołków. To doświadczenie z pewnością rozpali apetyt na więcej i otworzy drogę do realizowania kolejnych wyzwań, pokonywania własnych słabości, eksplorowania nieoczywistych miejsc i ziszczania marzeń – nawet tych snutych dotąd tylko w najskrytszych myślach. Przed Tobą trzydzieści osiem najwyższych szczytów Polski zgodnych z nową regionalizacją geograficzną kraju. By na nie wejść, warto skorzystać z propozycji trzydziestu czterech tras zebranych w tym przewodniku, do czego zachęcamy!


Beskidy. 40 najpiękniejszych szlaków na weekend. Mountainbook

Autorzy: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Bezdroża

Beskidy, choć coraz chętniej odwiedzane, dla wielu turystów wciąż pozostają nieodkryte. Wbrew pozorom beskidzki krajobraz jest dużo bardziej zróżnicowany niż się wydaje. To nie tylko bukowe lasy, lecz także widokowe bieszczadzkie połoniny, pasterskie polany Gorców, strome ściany pienińskich skał czy archipelag odosobnionych szczytów Beskidu Wyspowego. Źródła Wisły na stokach Baraniej Góry, spektakularny przełom Dunajca i wypełniona pamiątkami historii Dolina Sanu – to tylko część atrakcji niespotykanych w innych polskich górach.


Beskid Niski. Trek&Travel

Autor: Martin Martinger

Wydawnictwo: Bezdroża

Beskid Niski to chyba jedyne góry w Polsce, gdzie w dolinach bywa piękniej niż na szczytach, a każda wycieczka odsłania chwytające za serce tajemnice dawnej Łemkowszczyzny i ślady po wielkiej wojnie, której front zatrzymał się w tej części Karpat na dłużej. Tu właśnie – na swoistym końcu świata, gdzie czas płynie wolniej, a mgła spowija zarastające łąki, na których tkwią samotne kamienne krzyże – łatwo zapomnieć o codziennym życiu i dać się ponieść zarośniętym ścieżkom i bagnistym drogom. Zwiedzając region, nie można zapomnieć o odwiedzeniu choć kilku drewnianych cerkwi – arcydzieł ludowej ciesiołki – i spróbowaniu łemkowskiej kuchni w którejś z klimatycznych agroturystyk.
Góry Polski. 43 nieoczywiste trasy. Na jeden i na kilka dni. MountainBook

Autorzy: Krzysztof Bzowski, Mariola Borecka, Marcin Winkiel, Natalia Figiel, Paweł Klimek, Jan Czerwiński

Wydawnictwo: Bezdroża

Wymagające trasy dla wymagających turystów – tak najkrócej można opisać ten przewodnik. To propozycje wycieczek prowadzących przez najpiękniejsze miejsca w Sudetach, Beskidach i Tatrach, ale nie tymi najpopularniejszymi, zadeptanymi i zatłoczonymi szlakami. Ba, czasem podczas tych wypraw będziemy wędrować… bez szlaku, za to z fantastycznymi widokami! To długie trasy, nawet kilkudniowe, wymagające od turysty kondycji nieco powyżej średniej oraz pewnego doświadczenia w górach, bo niektóre odcinki trzeba pokonać z pomocą łańcuchów i klamr, wędrować wąskimi graniami i nad przepastnymi urwiskami. Do tego na wielu wyprawach po drodze nie będzie schronisk, a nawet zasięgu sieci komórkowych!


Polska z widokiem. Przewodnik dla łowców panoram. 104 wieże, szczyty i inne punkty widokowe

Autorzy: Nikoletta Kula, Marcin Winkiel

Wydawnictwo: Bezdroża

Przewodnik po miejscach ze wspaniałymi widokami na… Polskę. Dominują w niej spektakularne lokalizacje w Karpatach i Sudetach, ale zabieramy Was także do miast, wsi, na wybrzeże Bałtyku i w krainę mazurskich jezior. Podpowiadamy, gdzie można wjechać na górę kolejką. Wciągniemy Was na wieże kościelne i ratuszowe, stalowe, drewniane i kamienne, na chłodnię kominową, dach biblioteki, wieżę ciśnień i najwyższą na świecie latarnię morską z cegły. Zaprosimy na mury twierdzy, do ruin klasztoru i zamków, na prasłowiański kopiec, zaporę wodną i skocznię narciarską. Wszędzie tam, gdzie jedynym ograniczeniem dla naszych spojrzeń będzie odległy horyzont.


Nazywam się Czogori

Autor: Max Cegielski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy

Powieść o tym, o czym milczą książki himalaistów. Drugi najwyższy szczyt świata w lokalnym języku określany jest jako Czogori – Duża Góra, a nie K2, jak nazwali go Anglicy. Miejscowe wierzenia i tradycje, ekonomiczne i społeczne problemy są jednak pomijane w relacjach. Podobnie jak ekologiczna katastrofa, której przyczyną jest zarówno położona tuż obok linia frontu, jak i śmieci pozostawiane przez wspinaczy – nie tylko plastik, lecz także trupy. Z wyprawą polskich wspinaczy wyrusza w 1995 roku młody fotograf Olo, którego ojciec zginął tam dziesięć lat wcześniej. Podróż zmusza młodzieńca do stawienia czoła własnym słabościom oraz mistycznej i społecznej rzeczywistości północnego Pakistanu.


Podhale. Wszystko na sprzedaż

Autor: Aleksander Gurgul

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne

Aleksander Gurgul przygląda się więc podhalańskiej patodeweloperce, przytacza litanię haseł reklamowych z zakopianki, zwanej przez internautów billboardzianką, rozlicza kierowców lokalnych busów i opisuje największe zaniedbania wynikające z ignorancji zarówno władz, jak i turystów. Nie boi się też trudnych tematów – pisze o przemocy domowej i wykorzystywaniu zwierząt.


Masyw Mont Blanc. Najpiękniejsze drogi wspinaczkowe

Autor: Marco Romelli

Wydawnictwo: Bezdroża

Przewodnik proponuje wybór dróg o średniej trudności technicznej, a więc osiągalnych dla każdego z odpowiednim przygotowaniem. Na tych trasach sportowe osiągnięcia schodzą na drugi plan w stosunku do pełnego doświadczenia gór. W ten sposób, podążając za wspinaczkami „przyjemnościowymi”, możemy się całkowicie zanurzyć w wyjątkowej atmosferze masywu Mont Blanc bez obaw, że poziom trudności lub ryzyka umniejszy naszą radość z obcowania z pięknem tego zaczarowanego świata, do którego otrzymaliśmy dostęp.
Alpy Zachodnie. Szwajcaria. 90 skalno-lodowych dróg wspinaczkowych od Tödi po Grand Combin

Tytuł oryginalny: Hochtouren Westalpen Band 1. 90 Fels- und Eistouren zwischen Tödi und Grand Combin

Autorzy: Wolfgang Pusch, Edwin Schmitt, Ralf Gantzhorn, Michael Waeber

Wydawnictwo: Bezdroża

Przewodnik obejmuje wybitne szczyty Alp Urneńskich, Glarneńskich i Adula, ale przede wszystkim Alp Berneńskich i Pennińskich. Ze względu na bogactwo interesujących dróg w tych pasmach górskich skupia się szczególnie na wielodniowych pobytach i podpowiada, jak łączyć pojedyncze linie w duże projekty. Znalazły się tu, obok znanych klasyków, również mniej popularne ― co nie znaczy, że mniej atrakcyjne ― cele wspinaczkowe. Dobrano je głównie z myślą o doświadczonych alpinistach, choć nie brak propozycji dla początkujących wspinaczy, szukających bardziej ekstremalnych wrażeń.


Szwajcaria. 36 tras trekkingowych

Tytuł oryginalny: Hüttentrekking Band 2: Schweiz. 36 Mehrtagestouren von Hütte zu Hütte

Autorzy: Ralf Gantzhorn, Stephan Hagenbusch, Bernd Jung

Tłumacz: Piotr Wawrowski

Wydawnictwo: Bezdroża

Przewodnik jest pomyślany tak, by dać podróżnikom jak najwięcej możliwości: od krótkich wypadów weekendowych, przez wielodniowe rodzinne wędrówki, po trasy trekkingowe, długością i charakterem bardziej przypominające te w Nepalu niż w Alpach. Punkt ciężkości jednak został położony na wędrówki, na które trzeba przeznaczyć około tygodnia. Znalazło się tu kilka wielodniowych tras, które z pewnością zajmują wysokie miejsca na liście życzeń każdego miłośnika trekkingu.


Najpiękniejsze ferraty. Dachstein

Autorzy: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka

Wydawnictwo: Bezdroża

W rejonie masywu Dachstein można się cieszyć wyjątkowymi przeżyciami, o jakie trudno gdzie indziej – gwarantują je tutejsze via ferraty, dostępne od późnej wiosny do wczesnej jesieni i dostosowane do różnych poziomów umiejętności. Na amatorów wspinaczkowych wrażeń czekają średnio trudne graniowe trasy i ekstremalne drogi nad przepaściami. Są tu ferratowe klasyki i nowoczesne sportowe ogródki, szlaki bardzo krótkie, a także górskie przejścia wymagające sporego doświadczenia. Właśnie z uwagi na górski charakter, aby w pełni skorzystać z potencjału rejonu, poleca się go szczególnie osobom średnio zaawansowanym i zaawansowanym, które nie boją się wyzwań.


Skitury. Kompletny narciarski podręcznik

Autorzy: Anna Figura-Polaczyk Bartłomiej Gąsienica-Józkowy Zuzanna Witych Marcin Rzeszótko

Wydawnictwo: Dragon

Pierwszy w Polsce kompletny poradnik skiturowy autorstwa czołowej skialpinistki Anny Figury. Książka powstała we współpracy z cenionymi w środowisku górskim osobami m.in.: Bartkiem Gąsienicom-Józkowym, Zuzą Witych i Marcinem Rzeszótko. Podręcznik skiturowy to zbiór porad i podstawowej wiedzy dla średnio zaawansowanych i początkujących skiturowców, opatrzony licznymi zdjęciami i grafikami. Książka w przyjemny i przystępny sposób przedstawia praktycznie wszystkie aspekty skiturów, w tym technikę jazdy poza trasą, która pierwszy raz została tak obszernie i wyczerpująco opracowana. Autorka dzieli się doświadczeniem, jakie zdobyła podczas swojej przeszło 20-letniej przygody ze skiturami.


Góry Stołowe. Rejon Szczytnej

Autor: Michał Kajca

Wydawnictwo: Bóry Books

Góry Stołowe. Rejon Szczytnej to pierwsze kompleksowe topo miejsca, które w ostatnich latach stało się jednym z bardziej lubianych na wspinaczkowej mapie Polski. Wielu wspinaczy zalicza go do najpiękniejszych w naszym kraju! Przewodnik liczy 200 stron, na których opisano 13 sektorów. Jak zwykle u Michała Kajcy, wszystkie drogi są czytelnie wrysowane w dobrej jakości fotografie skał. Każda z nich ma króciutki opis, który określa jej charakter. Orientację w terenie ułatwiają mapy i koordynaty GPS. Nie zabrakło dużej liczby świetnych zdjęć wspinaczkowych, pokazujących urodę rejonu oraz rozbudowanej części historycznej wzbogaconej o teksty napisane przez osoby, które eksplorowały tutejsze skały.


SUDECKA OPOWIEŚĆ

Autor: Jacek Szembel

Wydawnictwo: KOTLINA – Izabella Jurkiewicz

SUDECKA OPOWIEŚĆ jest ilustrowaną książką dla dzieci, która opowiada historię wielkiej miłości Śnieżnika do Śnieżki i jak zły Pradziad próbował odebrać mu ukochaną, i o tym jak na tę całe zdarzenie zareagował Duch Gór.


BEZ TCHU

Tytuł oryginalny: Breathless

Autorka: Amy McCulloch

Tłumaczka: Danuta Fryzowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna

Sześcioro nieznajomych w drodze na szczyt niewiarygodnie niebezpiecznej góry – ośmiotysięcznik Manaslu. Powinni sobie wzajemnie ufać i współpracować. Są członkami elitarnego zespołu, który nie tylko zdobędzie jeden z najwyższych szczytów świata – wszyscy będą również świadkami niewiarygodnego wyczynu. Oto legenda himalaizmu zamierza w ciągu roku zdobyć zdobyć koronę Himalajów i Karakorum – 14 ośmiotysięczników. „Na lekko”, w stylu alpejskim. Bez używania poręczówek. Bez wspomagania się tlenem. Ale sprawy szybko przybierają niepomyślny obrót. Niewyjaśniona kradzież. Okropny wypadek. Przerażający liścik: NA GÓRZE JEST MORDERCA. Wyruszyło sześcioro nieznajomych… Ilu powróci?


Krem do cery dojrzałej

Autorka: Daria S. Kwaśniak

Wydawnictwo: Ridero

Główna bohaterka budzi się w wodzie pełnej krwi. Wie, że to jej krew. Jest pogodzona. W końcu jednak dochodzi do wniosku, że musi przeżyć. Książka prowadzi czytelnika przez czternaście dni z życia Mai. Dni, które doprowadziły ją w to miejsce. Poznaje wielką miłość, musi wybrać swoją drogę i próbuje radzić sobie z sobą samą. Jej samodestrukcyjny brak pewności siebie oraz liczne tragedie z przeszłości nawiedzają ją codziennie, próbując zwalić ją z nóg. Pomagają jej przyjaciele, choć sama nie zdaje sobie z tego sprawy. Czy pomimo wszystko poradzi sobie z życiem i odnajdzie swoje miejsce na ziemi?