Festiwal Górski to spotkania, filmy, wyprawy, literatura, fotografie, ale też oczywiście – MUZYKA! Przedstawiamy szczegóły tegorocznej sceny koncertowej – to właśnie te zespoły zagrają dla Was w ciągu czterech festiwalowych dni!
Czwartek, 5 września
Dr MISIO! Czyli męska załoga pod wodzą Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski, znanego m.in. ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „KLER”).
Dr Misio gra ostrego rock & rolla bez przebaczeniaSolidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty Krzysztofa Wargi oraz Marcina Świetlickiego i brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka, ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabawy.
Zespół ma na swoim koncie dwie płyty pt: „Młodzi” i „Pogo” których producentem muzycznym jest Olaf Deriglasoff, a najbardziej charakterystycznymi utworami są: „Mentolowe papierosy”, „Dziewczyny”, „Młodzi”, „Hipster”, „Pogo”czy „Mr.H….”.
Wiosną 2017r ukazała się trzecia płyta pt „Zmartwychwstaniemy”, której producentem jest Kuba Galiński znany z produkcji płyt dla: HEY, Ania Dąbrowska, Ania Rusowicz, Sanah czy Dawid Podsiadło. Trzecią płytę promował utwór pt. „Pismo”, do którego teledysk zrobił Wojtek Smarzowski.
W roku 2020 Zespół Dr Misio nagrał swoją czwarta płytę pt. ”Strach XXI wieku”, której producentem ponownie był Kuba Galiński. W listopadzie 2023r. zespół Dr Misio wydał swoją najnowszą, piątą płytę pt. „Chory na Polskę”, której producentem tym razem był Arek Jakubik wraz z Olafem Deriglasoffem. A teledysk do utworu pt. „Wielkie żarcie” wyreżyserował Wojtek Smarzowski.
Piątek, 6 września
Pull The Wire! Rozpoznawalna w kręgach rockowych kapela zagrała dotychczas na największych scenach festiwalowych w kraju (m.in. Pol’and’Rock, Jarocin, CieszFanów, Rockowizna, MateriaFest, Rock na Bagnie, Zew się Budzi).
W roku 2023 artyści z rąk Jurka Owsiaka muzycy otrzymali na Dużej Scenie Pol’and’Rock Festiwalu nagrodę publiczności „Złotego Bączka” za występ w roku 2022.
Pull The Wire pochodzi z Żyrardowa, gra muzykę, której najbliżej do punk rocka. Ich twórczość i koncerty jest jak wypad z kumplami na piwo. Lirycznie – bez farmazonów i owijania w bawełnę, o sprawach codziennych, ważnych i mniej ważnych. Nie zabraknie też niewybrednych żartów i kuflowego humoru. Koncertowo zespół należy do tych którzy na równi dotrzymują kroku swoim fanom jeśli chodzi o dobrą zabawę skutkującą przepoconymi elementami garderoby!
Vito Bambino! Wokalista, autor tekstów, kompozytor, aktor oraz lider zespołu Bitamina. W 2020 r. pojawił się jego solowy album “Poczekalnia”, skąd pochodzi m.in. numer “Bunkrów Nie Ma”. Znany jest także z przebojowych singli jak “Nudy”, “Poszło” czy “Chyba Wiem”. Każdemu wydaniu towarzyszą oryginalne teledyski, których pomysłodawcą i nierzadko twórcą jest sam Vito.
Szeroki zasięg swojej twórczości zawdzięcza m.in. dzięki występom podczas Męskiego Grania 2021, gdzie u boku Darii Zawiałow i Dawida Podsiadły śpiewał hitowy numer lata: “I Ciebie też, bardzo”. Drugi solowy album – “Pracownia” – pokrył się Złotem już w dniu premiery. Na krążku znajdują się single” “Etna” i “Mustang” (feat. sanah). Na płytę zostali zaproszeni: Ewa Bem, sanah, Dawid Podsiadło i Malik Montana. Razem z “Poczekalnią” albumy zostały wydane pod labelem Def Jam Recordings Poland.
Sobota, 7 września
Renata Przemyk! Tego głosu nie da się pomylić z żadnym innym. W sobotę, 7 września na festiwalowej scenie pojawi się jedna z najważniejszych artystek tworzących muzykę alternatywną, rockową
Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. W wyniku tychże inspiracji powstał pod koniec 1989 roku zespół „Ya Hozna” i płyta pod tym samym tytułem, jednak działalność tego awangardowego zespołu wygasła po roku i Renata rozpoczęła solową karierę.
Wydaje kolejne płyty: „Mało zdolna szansonistka” (1992), „Tylko kobieta” (1994), „Andergrant” (1996), „Hormon” (1999), „Blizna” (2001), „Balladyna” (2002) z muzyką do spektaklu w reżyserii Jana Machulskiego, a w 2003 roku ukazuje się kompilacja najciekawszych piosenek zatytułowana „The best of” zawierająca zaśpiewany w duecie z Kasią Nosowską utwór „Kochana”, który szturmem zdobył szczyty list przebojów.
28 października 2005 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyła się premiera spektaklu „Odjazd” w reżyserii Freda Apke zawierająca 14 piosenek autorstwa Renaty Przemyk i Anny Saranieckiej (która jest też autorką tekstów wielu jej piosenek). W 2009 wychodzi podwójny album z tymi piosenkami (na jednym z nich Renata sama gra na wszystkich instrumentach). 27 marca 2006 roku ukazał się „UNIKAT”, wyjątkowa płyta w dyskografii artystki, stąd też tytuł jaki jej nadała.
Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną nagrodę Studenckiem Festiwalu Piosenki w 1989, opolską Karolinkę (1991), Brązowy Mikrofon (1990) w Sopocie i sopocką bursztynową płytę – indywidualną nagrodę specjalnie dla niej stworzoną ze względu na trudność w sklasyfikowaniu jej twórczości(1992). Występowała na legendarnym festiwalu w Jarocinie w 1989 roku i na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Miała trasę koncertową we Francji (Normandia, Bretania, Paryż). Koncertowała w Nowym Yorku, Niemczech, Anglii, Irlandii i Luksemburgu.
ØRGANEK, czyli energetyczna grupa ukierunkowana na rock alternatywny, której liderem jest Tomasz Organek – laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, czy Superbohaterki Roku Wysokich Obcasów.
Do chwili obecnej zespół wydał cztery płyty długogrające:
Głupi (2014) – nominacja do Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Rock
Czarna Madonna (2016) – trzy statuetki Fryderyk 2017 w kategorii: Album Roku Rock, Piosenka Roku, Produkcja Muzyczna Roku
Oba albumy uzyskały status platynowej płyty. Przez dwa lata (2016 – 2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. Dyrektorem muzycznym obu edycji był Tomasz Organek.
W 2021 wydali dwie kolejne płyty nominowane do Fryderyka 2022:
Ocali Nas Miłość (2021) – z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nominacja do Fryderyka 2022 w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka
Na razie stoję, na razie patrzę (2021) – nominacja do Fryderyka 2022 w kategorii Album Roku Rock/Metal
W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe), Robert Markiewicz (perkusja). Zespół zagrał do chwili obecnej kilkaset koncertów w Polsce i za granicą (Litwa, Francja, Anglia, Szkocja, Irlandia, Szwajcaria, Bułgaria, Holandia, Norwegia, Czechy) ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz wielomilionową oglądalnością swoich teledysków.