Z ogromną radością przekazujemy informację, że Reinhold Messner będzie Gościem honorowym Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju! W piątek, 6 września, na scenie Wielkiego Namiotu Jack Wolfskin wystąpi jeden z najsłynniejszych himalaistów świata. To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce od dekady, a ostatni raz wystąpił na scenie w naszym kraju aż 14 lat temu! 

Jest jeszcze jedna energetyzująca informacja – w Lądku-Zdroju wystąpi tuż przed swoimi okrągłymi urodzinami! 

Reinhold Messner – choć tej osobistości nikomu nie trzeba przedstawiać, to przypomnimy najważniejsze informacje o naszym Gościu: 

Urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. 

Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat. 

Na swój pierwszy trzytysięcznik wszedł z tatą, miał wtedy 5 lat. 

Po ukończeniu studiów inżynierskich uczył w szkole średniej, jednak krótko, potem oddał się całkowicie górom i podróżom. 

Dokonał około 100 pierwszych wejść, uczestniczył w 3500 wyprawach górskich, przeszedł pieszo Antarktydę, Grenlandię wzdłuż, Tybet, pustynie Gobi i Takla Makan.

Przez ponad 20 lat był zaangażowany w tworzenie Messner Mountain Museums (MMM) i swojej fundacji (MMF), która wspiera mieszkańców rejonów górskich na całym świecie. 

Jest górskim purystą – podczas wypraw ceni obserwację, eksplorację, jest minimalistą jeśli chodzi o sprzęt, komunikację i technologiczne nowinki. Podczas podróży ceni bliską, niczym nie zakłóconą bliskość z przyrodą. Jak mówi: “to nie góra zmienia się przez nasze wejście, ale my sami stajemy się inni” (R. Messner Moje życie na krawędzi, Wydawnictwo Stapis). 

Autor książek – ponad 80 publikacji przetłumaczonych na 24 języki. 

Rolnik górski, komentator telewizyjny, wykładowca, mówca, obecnie poświęca się filmom górskim: jako autor, reżyser i producent, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1999-2004; 

Bohater filmów dokumentalnych, autor wielu artykułów publikowanych m.in. w „Stern”, „Spiegel”, „Geo”, „Epoca”, „Es-presso”, „National Geographic”. 

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, wśród nich m.in.: „ITAS” (1975), „Primi Monti” (1968), „DAV” (1976/1979), „Donauland” (1995), „CO-NI” (1998), „BAMBI” Lifetime Award (2000), „Patron’s Medal” Królewskiego Towarzystwa Geograficznego (2001), „Pangea Foundation (2001), nagroda środowiskowa „Ac-quiambiente” (2002), „ITAS” (2002), „Dolomiti-Superski” (2002), Internat. Nagroda Sociedad Geográfica Española (2005), NaturLife Environmental Award (2010), „Pio-let d’Or carrière (2010); Nagroda Diners Club Magazine „Wizjoner Roku” (2011), nagrodę „Legenda Sportu” na Balu Niemieckiej Prasy Sportowej (2017). 

Odebrał również nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie sportu (2018), nagrodę TÜV Rheinland Global Compact (2021). Jest Członkiem Honorowym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Explorers Club w Nowym Jorku. Otrzymał również nagrody we Włoszech, Nepalu, Pakistanie, Francji, USA.