Mądre, wzruszające, angażujące, zabawne – różnorodny program Młodych Horyzontów łączy idea kina, które poszerza horyzonty, uwrażliwia, daje okazję do rozmów i spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy. Takie właśnie produkcje będzie można zobaczyć podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Wrocławska odsłona wydarzenia odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 30 września – 8 października. Twoje dzieci brały udział w naszym Festiwalu Młode Góry? Szukasz wydarzeń, które są ambitne i ważne? Nie może Was zabraknąć na Festiwalu Filmowym Młode Horyzonty w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu!

Do dobrego kina nie musisz dorastać – przekonują Młode Horyzonty i zapraszają na seanse filmów stworzonych z myślą zarówno o najmłodszej, jak i nastoletniej widowni. W czasie festiwalu na uczestników czeka kilkadziesiąt produkcji z całego świata: podzielonych na tematyczne sekcje wypełnione filmami aktorskimi, animowanymi i dokumentami. 

Jakie filmy pojawią się wielkim ekranie? Sekcja Konkurs filmowych odkryć przybliży publiczności podejmujące istotne tematy, tytuły docenione na międzynarodowych festiwalach (Annecy International Animation Film Festival czy Sundance Film Festival). W ramach sekcji Konkurs Główny będzie można zobaczyć najciekawsze polskie i międzynarodowe produkcje, z których większość nie trafiła jeszcze do krajowej dystrybucji. W niecały miesiąc po światowej premierze w Toronto, polska widownia po raz pierwszy zobaczy „Chłopca i czaplę”: najnowszą animację współzałożyciela słynnego japońskiego Studia Ghibli, Hayao Miyazakiego. Wśród premier znalazła się również druga część adaptacji książek Margit Auer „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka”. Z filmową kontynuacją powracają również skandynawskie przeboje dla najmłodszych Zagadka Klary Muu” oraz Mama Mu na Gwiazdkę”. Miłośników dotychczasowych ekranizacji książek Martina Widmarka (seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”) z pewnością ucieszy nowa adaptacja jego powieści podczas festiwalu swoją premierę będzie miał film przygodowy „Nelly Rapp i Sekret Mrocznego lasu”. W programie nie zabraknie również najnowszych rodzimy produkcji: na wielkim ekranie widzowie zobaczą „Kajtka Czarodzieja” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata, która w lekki sposób oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka. Na starszych widzów czekają „Dziewczyńskie historie” reżyserski debiut Agi Borzym to urokliwy, ciałopozytywny film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną.

W ramach Festiwalu widzowie wyruszą również w podróż na północ z sekcją Między fiordami – filmy z Norwegii i Islandii, a także nad Sekwanę za sprawą Bonjour cinéma! – francuskie animacje. Sekcja Grą w zielone przypomni o tym, jak ważna jest troska o środowisko i edukacja przyrodnicza, z kolei filmy spod szyldu Z nosem w książkach pozwolą zapoznać się ze znakomitymi literackimi adaptacjami. 

Wrocławska odsłona festiwalu to fascynujące filmowe opowieści, które swoich widzów traktują na serio, a także kreatywne warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy specjalne z muzyką na żywo oraz bal z okazji okrągłych urodzin festiwalu.

Wrocławska odsłona 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty odbędzie się w dniach 30 września – 8 października w Kinie Nowe Horyzonty. 

Program wydarzenia: https://www.kinonh.pl/program