ReelRock

Przedstawiamy wyniki Konkursu Filmowego, który tradycyjnie odbył się podczas Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju! 8 września 2023 roku, po obejrzeniu wszystkich 28 tytułów przyjętych do Konkursu Filmowego 28 Festiwalu Górskiego, Jury w składzie: ELIZA KUBARSKA, ZUZANA GREKSAKOVA, MICHAŁ BIELAWSKI oraz KEITH PARTRIDGE, spotkało się na obradach, by wybrać produkcje zasługujące na szczególną uwagę.

Oto kilka słów od Jury:

Chcielibyśmy bardzo podziękować organizatorom za zaproszenie na ten świetny festiwal i możliwość oceniania filmów. Planowanie nakręcenia filmu to jedno. ALE konsekwencja, pasja i umiejętności, żeby opowiedzieć na ekranie dobrą historię, to zupełnie inna sprawa. Ogromnie gratulujemy więc twórcom WSZYSTKICH filmów. Niektóre filmy zostały przez nas nagrodzone.

Oto nagrodzone filmy:

GRAND PRIX

ICE MERCHANTS

Reżyseria: João Gonzalez

Produkcja: Bruno Caetano, Michaël Proença

Nagroda finansowa: 2500 EURO

Dążenie do perfekcji jest mantrą filmowców, ale efekt prawie nigdy nie jest zadowalający. Mając to na uwadze, jury jednomyślnie zadecydowało, że ten krótki film jest tak bliski doskonałości, jak to tylko możliwe. 

Poetycki obraz przy pomocy pięknej animacji opowiada wzruszającą historię, z nieoczekiwanym zwrotem akcji. Każdy może ją interpretować na swój sposób i wyciągnąć dla siebie to, co najważniejsze. Na przykład: że nawet niezrozumiałe dla nas wydarzenia mają swój ukryty sens. 

Sponsor: NAGRODA LOKALNEGO BIZNESU


NAJLEPSZY FILM W KATEGORII GÓRY WYSOKIE

BURNING THE FLAME – REEL ROCK 17

Reżyseria: Peter Mortimer

Produkcja: Zachary Barr / Sender Films

Nagroda finansowa: 600 EURO

W tym filmie nie da się przejść obojętnie obok dynamiki między partnerami – zarówno na linie, jak i poza ścianą. Dwoje ludzi, zatraconych w morzu granitu na jednej z najbardziej kultowych gór świata, pozwoliło nam dołączyć do swojej przygody i dzielić się zarówno pasją do siebie nawzajem, jak i do sportu, który kochają.

Solidnie dopracowane zdjęcia, trafnie pokazujące trudne sytuacje i warunki wielkościanowe w Karakorum, przenoszą nas w samo serce akcji.

Sponsor nagrody: DOMKI ZDROJOWE


NAJLEPSZY FILM W KATEGORII CZŁOWIEK I GÓRY

TO THE HILLS AND BACK

Reżyseria: Mike Quigley

Produkcja: Malcolm Sangster, Gabriella Dufour-Leonard / Sherpas Cinema

Nagroda finansowa: 600 EURO

Film traktujący o tak poważnym temacie górskim mógł zostać przedstawiony w sposób mało atrakcyjny albo wręcz „drętwy”.  Zamiast tego, zabrano nas w podróż naładowaną szczerością, otwartością i głębokimi emocjami. Zdjęcia są w tym filmie znakomite, a przedstawiony materiał prezentuje wysoki poziom, do którego warto dążyć. Oglądamy na ekranie agonię bohatera poprzez niezwykle trudną historię, opowiedzianą z wielką empatią i wyczuciem.

Sponsor nagrody: ADVENTURE 24


NAJLEPSZY FILM WSPINACZKOWY

TRANSCENDENCE

Reżyseria: Michelle Smith

Produkcja: Jim Aikman

Nagroda finansowa: 600 EURO

Czy wypadek, który całkowicie zmienia twoje życie, musi bezpowrotnie zmienić to, kim byłeś wcześniej? 

Ciekawie skonstruowany film w sposób zwięzły i bezpretensjonalny opowiada historię o sile wytrwałości i walce o marzenia. Bohater filmu odkrywa przed sobą nowe drogi, nie poddaje się. Dzięki temu inspiruje nas i dodaje otuchy: że nawet w najgorszej sytuacji możemy odnaleźć światło. 

Sponsor nagrody: POLSKI ZWIĄZEK ALPINIZMU


NAJLEPSZY FILM O SPORTACH GÓRSKICH

WILD WATERS

Reżyseria: David Arnaud

Nagroda finansowa: 600 EURO

Akcja filmu wciąga nas w wartki strumień emocji, których źródło bije w górach i w wyjątkowym umyśle bohaterki. Zabiera nas ona głębiej i wyżej, niż można by się spodziewać.

Bohaterka filmu pragnie zasmakować wszystkiego, co doprowadzi ją do chwili, w której czas zwolni bieg przed ostatecznym skokiem. Nie chodzi jej o adrenalinę, ale o głębsze zrozumienie, co jeszcze pozostaje wykonalne. Nie chodzi o to, kim jesteś. Ale o to, jakie jest twoje marzenie i jak chcesz je zrealizować.  

Sponsor nagrody: ZEGARKI.PL


NAJLEPSZY FILM O PRZYGODZIE I EKSPLORACJI

SUBTERRANEAN

Reżyseria: François-Xavier „Fix” De Ruydts

Produkcja: Jenny Rustemeyer / Peg Leg Films

Nagroda finansowa: 600 EURO

Czasami samo kręcenie filmu jest wystarczającym wyzwaniem. Jeśli dodamy do tego różnorakie priorytety bohaterów ORAZ uporanie się z fabułą, to otrzymamy skomplikowany miks twórczy, który trudno sobie wyobrazić.

Podstawą sztuki kinematografii jest oświetlenie. Tutaj było go bardzo mało, ale w jakiś sposób reżyserowi udało się stworzyć dzieło sztuki, które wykorzystuje to ograniczenie – tworząc szaleństwo ciemności, brudu i nurkowania w syfonie.

Sponsor nagrody: UNIWERSYTET DOLNOŚLĄSKI DSW


NAJLEPSZY FILM POLSKI

ŻYCIE W BIEGU. PIOTR HERCOG

Reżyseria: Grzegorz Lipiec

Produkcja: Maja Pietraszewska-Koper

Nagroda finansowa: 2000 ZŁ

Z przyzwyczajenia skupiamy uwagę na ludziach, którym udaje się osiągnąć sukces. Zapominamy jednak o tych, którzy ich wspierają. A właśnie oni, gdy wyjdą z cienia, świecą nad wyraz jasnym światłem.

Bohater dokumentu to sportowiec o nadludzkich możliwościach, a jednak obserwujemy nie tylko jego sportową walkę, ale też konflikt wewnątrz rodziny o to, by mógł realizować swoją pasję. Dzięki temu filmowi jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć cenę, jaką trzeba czasem zapłacić, by podążać za tym, co się kocha.

Sponsor nagrody: Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady


NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

EGOLAND

Reżyseria: Ignasi López Fàbregas

Produkcja: Ana Benigna Vega Pérez / Buenosmal

Nagroda finansowa: 600 EURO

Ten film bierze na tapet całkiem poważny temat, ale przedstawienie go w formie komediodramatu przynosi zaskakujące zakończenie. Obnaża bowiem wiele aspektów niezwykle złożonej gry, jaką jest alpinizm. 

Jako wspinacze lubimy się pośmiać, ale ten krótki film zmusza nas także do ponownego zastanowienia się nad tym, co motywuje alpinistów, stawiających ostatnie kroki na drodze do szczytu. I jakie znaczenie przywiązujemy do górskich osiągnięć.

Sponsor nagrody: PONIATOWSKI TECHNIKA SCENICZNA


WYRÓŻNIENIE JURY

RESISTANCE CLIMBING – REEL ROCK 17

Reżyseria: Nick Rosen, Peter Mortimer, Zachary Barr

Produkcja: Sender Films

Bohater tego filmu odbywa osobistą podróż, która na nowo połączy go z jego korzeniami i kulturą. Film pokazuje nam, że wspinaczka ma moc, dzięki której możemy unieść się ponad politykę. Może dać głos uciśnionym oraz tym, których inaczej nikt by wysłuchał. 

Kino ma siłę budzenia ludzkiej świadomości, a niekiedy może prowadzić do zmiany. Wyróżniony przez nas film pokazuje, jak wielką moc może mieć wspinanie, które potrafi wyzwolić od opresyjnej rzeczywistości.


Widzowie w drodze głosowania wybrali najlepsze według nich filmy tegorocznej edycji. Oto 3 pierwsze miejsca:

NAGRODA PUBLICZNOŚCI 1 miejsce

Z GÓRY WIDAĆ LEPIEJ. WANDA RUTKIEWICZ

Reżyseria: Bartosz Kowalski

Produkcja: Edyta Łysiak / Aurel

Nagroda finansowa: 2000 ZŁ

Sponsor nagrody: JACK WOLFSKIN


NAGRODA PUBLICZNOŚCI 2 miejsce 

WILD WATERS

Reżyseria: David Arnaud


NAGRODA PUBLICZNOŚCI 3 miejsce 

SUBTERRANEAN

Reżyseria: François-Xavier „Fix” De Ruydts

Produkcja: Jenny Rustemeyer / Peg Leg Films

Gratulujemy twórcom wszystkich nagrodzonych filmów!

Bardzo dziękujemy sponsorom nagród filmowych oraz jurorom!

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z Gali Filmowej:

FB: https://www.facebook.com/PrzegladFilmowGorskich/videos/855410772384483

YT: https://youtube.com/live/H_e5bKlRTNM?feature=share

Kasia Biernacka
Dyrektorka Konkursu Filmowego