Z radością obserwuję, że świat wyszedł z Covidowego zamieszania, wybitni wspinacze już nie zaszywają się wyłącznie w niedostępnych ostępach i są dla festiwalowych widzów znów łatwiej dostępni. Nie mogąc zdradzić wszystkich programowych tajemnic wiem, że to będzie jeden z najlepszych festiwalowych składów gości górskich i muzycznych.  

Rozbudowujemy cześć rozrywkową, umownie „od 20:00 w górę”. Dawno już zauważyliśmy, że ludzi, którzy robią 9f, Everest od strony pakistańskiej i północną grań Śnieżki łączy chęć dobrej zabawy. Więc od rana do nocy niech trwają warsztaty prelekcje i pokazy, a od nocy do rana – zabawa jakiej nie przeżył nikt! W tym roku po raz pierwszy wprowadzamy karnet dla tych, którzy chcą uczestniczyć tylko w wieczornych imprezach i być gościem Klubu36. 

Festiwal dla dzieciaków – Młode Góry, hit zeszłego roku – w tym będzie jeszcze fajniejszy. 

Zmieniamy ich lokalizację – teraz będę w Willi Marianna, trochę dalej od centrum Zdroju, za to tuż przy skałach, na których będą prowadzone zajęcia wspinaczkowe. Lepsze miejsce, dużo więcej przestrzeni do zajęć i dużo więcej zajęć. Wszystko w klimacie profesjonalnej półkolonii – więc będąc spokojnym o dziecko można oddać się życiu festiwalowemu. 

Lampa – tak mówimy na idealną pogodę w górach. W Lądku do tej pory taka pogoda bywała rzadko, więc Lampę musieliśmy wymyślić sami. Z radością prezentujemy nasz nowy konkurs – tym razem oceniać będziemy fotografie. Dumna, międzynarodowa nazwa to Ladek Mountain Photo Award, w skrócie – LaMPA. Jak taka w górach albo taka przy aparacie.

Od kilku lat podczas festiwalu razem chodzimy w góry – na okoliczne szczyty, od zeszłego roku również razem jeździmy rowerami. W tym roku szykują się jeszcze fajniejsze wycieczki i jeszcze więcej wypraw rowerowych. No i jeszcze więcej porozmawiamy o najprzytulniejszych mieszkaniach na świecie – czyli o Vanlifie.

Najpopularniejsze miejsce noclegowe – Pole namiotowe – zgodnie z Waszymi sugestiami ulegnie profesjonalizacji. Będzie gdzie naładować telefon, gdzie zostawić laptopa, a całość będzie dozorowana. Będzie też więcej pryszniców. Aby pokryć rosnące koszty, musimy wprowadzić opłatę za korzystanie z campingu – 50 zł za cały okres festiwalu. Jest to jednak zdecydowanie najtańszy festiwalowy nocleg, do tego położony tuż przy centrum festiwalu. 

Ceny rosną wokół nas, ale to nie znaczy, że udział w Festiwalu jest rujnującym budżet wydarzeniem. Dzięki umowie z Kolejami Dolnośląskimi dojechać i wrócić z Lądka-Zdroju można już za nieco ponad 30 zł, co oznacza, że nawet kupno biletów dla 5 osób może być tańsze niż przyjazd do Lądka-Zdroju samochodem! Do tego prawie bezpłatny nocleg na festiwalowym campingu i głównym kosztem pozostają karnety, ale im szybciej się je kupi, tym będzie taniej.  Przypominam też, że na główny festiwal dzieci do 15 lat wchodzą z rodzicem gratis. 

W tym roku rozpoczynamy komunikację gości i wydarzeń festiwalowych wyjątkowo wcześnie. Z jednej strony – udało się wcześniej potwierdzić świetny skład gości, z drugiej – chcemy dać Wam więcej czasu na zaplanowanie kalendarza. 

Do zobaczenia więc – we wrześniu!

Maciek Sokołowski
Szef Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju