Przed nami kolejna edycja Festiwalu, wydaje się, że już zupełnie popandemiczna. Wracamy więc w wielu kwestiach do sprawdzonych wcześniej rozwiązań, ale oczywiście mnogość nowości i zmian, o których pokrótce poniżej.

Ogłaszaliśmy to dużo wcześniej, więc tu tylko podsumujmy – wracamy do formuły 4. dni, od czwartku do niedzieli, od 8 do 11 września. Wieloletnie obserwacje wskazują, że ten weekend powinien być dużo cieplejszy niż następne. A to w przypadku mieszkania pod namiotem jest ważne. 

Jeżeli chodzi o miejsca festiwalowe, to wraca Duży Namiot, Amfiteatr znów poświęcony całkowicie muzyce i żadne zadaszenia nie będą już zasłaniać sceny. Wraca Klub Festiwalowy, a nawet może dwa. W zupełnie nowej odsłonie, z nowym zespołem i kompletnie nową energią. To będzie serce i wątroba Festiwalu!

Festiwalowy Rajd Górski, który powstał w roku ubiegłym, pozostaje – ale tyko jedna trasa z Łukaszem Superganem w formule selfsupported dla małej grupki zapalonych wędrowców. 

Marsz z gwiazdami ku gwiazdom, czyli wędrówki na okoliczne szczyty górskie z wybitnymi himalaistami już na dobre się u nas zadomowiły, w tym roku dołożymy drugie tyle aktywności rowerowych – Single Tracki, Bike Parki i okoliczne szlaki rowerowe proszą się o Waszą aktywność na nich.

Do dobrze już zadomowionych warsztatów wspinaczkowych IPW (Integrowania Przez Wspinanie) wracają zawody wspinaczkowe Lądek Big Wall Climbing organizowane przez KW Opole.

Jeszcze więcej uwagi poświęcamy dzieciom – zajęcia dla nich to już nowy mały festiwal „Młode Góry”. Będą zajęcia w terenie, warsztaty dla rodziców i podział na grupy wiekowe. 

Najważniejsze elementy Festiwalu – Filmy Górskie i Literatura Górska – pozostają niezmiennie osiami wydarzenia i będą Was wzruszać, bawić, ekscytować, a może nawet irytować. Emocje to rzecz ważna!

O wszystkim będziemy Was systematycznie informować, tymczasem pierwsza wiadomość – sprzedaż biletów i karnetów rozpoczynamy 8 czerwca, razem z premierą ReelRock16.

Pozdrowienia, do zobaczenia!

Maciek Sokołowski
Dyrektor Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju