To już 9. edycja Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju. Odbywające się w ramach Festiwalu Górskiego wydarzenie z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Autorzy i wydawnictwa zgłaszają książki, w których pojawia się motyw gór, w różnym kontekście. Dzieła można zgłosić w 6. kategoriach.

Festiwal Literatury Górskiej to wydarzenie, którego fundamentem są książki i góry – w formie powieści, przewodników, albumów, prozy. Niesamowite powieści, dzieła dla dzieci, biografie znakomitych postaci. To wydarzenie, dzięki któremu można przedstawić swoje literackie dokonania szerokiemu gronu, uznanemu jury, ale też doświadczyć gór w literackiej odsłonie. To zatem obszar odbywający się w ramach spotkania Ludzi Gór w Lądku-Zdroju, do którego można dołączyć jako twórca lub słuchacz.

Jak dołączyć do konkursu?

Książkę może zgłosić wydawnictwo (polskie, zagraniczne) lub autor (bądź współautorzy). Możliwe jest zgłoszenie dowolnej liczby publikacji. Bardzo ważne, by dzieło było zgłaszane po raz pierwszy – wydane w polskiej wersji językowej, wydane oficjalnie między 1 czerwca 2021 roku a 30 maja 2022 roku.

Możliwe jest też zgłoszenie wznowienia książki wydanej przed powyższym terminem – warunkiem jest jednak znaczny stopień uzupełnienia lub zmodyfikowania dzieła (co najmniej 25% nowych treści).

Jakie są kategorie?

Organizatorzy określili sześć kategorii, spośród których zgłaszający wybierze jedną. Są to: 

1) Literatura non-fiction (książki wyprawowe i wspinaczkowe dzienniki wypraw, książki podróżnicze, reportaż z podróży, autobiografia)

2) Literatura fikcjonalna (powieść, opowiadania, poezja, dramat)

3) Biografie, eseje, szkice, opracowanie naukowe i popularnonaukowe

4) Przewodniki i informatory

5) Albumy

6) Literatura dla dzieci 

Zachęcamy do udziału!