Podczas gdy wspinanie z niszowego hobby zmienia się w dyscyplinę olimpijską i wchodzi do mainstreamu, Marc-André Leclerc wspina się samotnie, daleko od świateł jupiterów. Niezwykła historia wspinacza zostanie premierowo pokazana w niedzielę, 19 września, podczas 26. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.

Na odległych skalnych ścianach ten 23-latek dokonuje jednych z najśmielszych przejść free solo w historii. Mimo to wzbudza nikłe zainteresowanie. Wspinanie Marca-André Leclerca odbywa się bez towarzystwa kamer, bez liny, a także bez miejsca na popełnienie błędu. Jest esencją przygody free solo. Znany reżyser Peter Mortimer (autor m.in. „The Dawn Wall”), zaintrygowany nienagłośnionymi przez media wyczynami Marca-André, postanawia nakręcić o nim film. Jednak kanadyjski solista jest nieuchwytny: zmienia miejsca pobytu, nie występuje w mediach, nie ma telefonu ani samochodu i broni się przed dopuszczeniem ekipy filmowej do swojego świata czystego stylu wspinaczkowego. 

Peter nie poddaje się jednak, a drogi Marca-André stają się coraz dłuższe i trudniejsze. Elita środowiska zachwyca się jego dokonaniami, gdy tymczasem inni martwią się, że podejmuje zbyt wielkie ryzyko. I wtedy Marc-André wyrusza na pamiętną wyprawę do Patagonii, która na nowo zdefiniuje, co jest możliwe we wspinaniu free solo. Film dokumentalny „The Alpinist” jest przejmującym portretem wspinacza-wizjonera, który podąża ścieżką wytyczoną przez pasję, mimo najpoważniejszych możliwych konsekwencji. 

W niedzielę zostanie pokazany dwa razy – pierwszy seans o godzinie 10.00 (do 11.30), drugi o 12.15 (do 13.45).

Festiwalowicze, którzy w miejscu wydarzenia sugerowałyby się drukowanym programem, pragniemy poinformować o zmianie, czyli terminie projekcie podanym powyżej. W programie online oraz aplikacji Sched (pobierz tutaj), data oraz godziny są poprawne.

Film będzie pokazany w oryginale, czyli w języku angielskim, bez polskich napisów.