ReelRock

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to w tym roku 10 dni spotkań, prelekcji, warsztatów, koncertów, filmów i wydarzeń literackich. To też pierwszy Wędrowny Festiwal Górski, bowiem inauguracja miała miejsce w Pasterce, następnie z przystankiem w klimatycznym Radochowie, by finalnie i zgodnie z tradycją zająć miejsce w Lądku-Zdroju. 

Pasterka, czyli miejsce „na końcu świata”, w którym o górach można rozmawiać bardzo długo. Tutaj organizatorzy oficjalnie otworzyli 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Kolejnym punktem pierwszej części Wędrownego Festiwalu Górskiego był Radochów.

Wędrowny Festiwal Górski, czyli pierwszy RAJD

Poznawanie najpiękniejszych szlaków Ziemi Kłodzkiej w najlepszy możliwy sposób, czyli trekking z przewodnikami i festiwalowymi gośćmi. Jedną z nowości w tegorocznym programie wydarzenia był RAJD – wycieczka z Pasterki, przez Radochów aż do Lądka-Zdroju. Dwie grupy, dwie trasy, dwa poziomy trudności trekkingu. Uczestnicy RAJDu pięć dni pokonali pasma Gór Stołowych, Bardzkich i Złotych. Eksperci, czyli przewodnicy, podróżnicy, goście przekazywali swoją wiedzę na temat górskich wędrówek. Nie omijali przy tym punktów programu samego Festiwalu, czyli prelekcji, filmów i koncertów. Dwie trasy różniły się nieco szlakami podróżowania oraz stopniem trudności. Pierwsza była mniej wymagająca, dla osób chcących spokojniej przemierzać górskie ścieżki. Wzięli w niej udział goście Festiwalu Górskiego, m.in. Agnieszka „Zebra” Dziadek, laureatka Kolosa w kategorii Wyczyn za przejście najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych, Magda Jończyk, podróżniczka i fotografka, przewodniczka oraz organizatorka trekkingów w Himalajach i Karakorum, Tomek Kobielski, doświadczony wspinacz i alpinista, a także świetny organizator wyjazdów i wypraw w najdalsze zakątki świata oraz Tomek Habdas, promotor turystyki górskiej, pasjonat Beskidów, który ma na swoim koncie m.in. przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego, wejście na Mont Blanc, Kilimandżaro i Elbrus.

Trasa II była autorską trasą Łukasza Supergana – specjalisty od pokonywania pieszo bardzo długich dystansów. Przeszedł samotnie i dwukrotnie łuk Karpat, zrealizował zimowe przejście 1100 km górami Polski, ma za sobą zimowy i letni trawers Islandii oraz trasy m.in. w Iranie, Izraelu, Himalajach czy Tien-Szanie. Jego podróże zostały dwukrotnie wyróżnione w kategorii „Wyczyn Roku” na gdyńskich „Kolosach”, otrzymały też dwie nominacje do nagrody National Geographic Traveler. 

Jeszcze przed rozpoczęciem RAJDu Łukasz Supergan mówił o swojej trasie tak: „W ciągu 3 dni wędrówki (12-14.09) przejdziemy przez Ziemię Kłodzką, z Pasterki do Radochowa. Będziemy wędrować przez Góry Stołowe, jeden z najpiękniejszych fragmentów Sudetów. Przetniemy masywy Gór Bardzkich i Złotych, mijając Kłodzko i Złoty Stok. Na ok. 60-kilometrowej trasie przybliżę uczestnikom, jak organizuję moje wyprawy, jak planuję bezpieczne wędrówki przez góry, jak dobieram sprzęt i nawiguję – także poza szlakiem! Opowiem również o przyrodzie mijanych masywów, historii kopalni złota, o powstaniu niezwykłego krajobrazu Gór Stołowych oraz o historii tych miejsc. Podczas wspólnego biwaku w terenie pokażę, jak bezpiecznie spędzić noc w górach. Każdego dnia będziemy wędrować ok. 25 km przez 10-11 godzin, jest to więc trasa dla obytych z górami i mających doświadczenie w wędrowaniu. Wspólny weekend na szlakach Ziemi Kłodzkiej będzie też wartościową lekcją przed Waszymi przyszłymi przygodami – a także okazją do sprawdzenia siebie w terenie i poznania tego wyjątkowego kawałka Polski”.

Finalnie grupy RAJDowe dotarły szczęśliwie do Lądka-Zdroju w środę, 15 września.

Integrowanie Przez Wspinanie

W tym roku wspinanie było inne niż zwykle – poprzedzając warsztaty w Lądku-Zdroju, w których od lat można próbować swoich sił w okolicznych skałach, organizatorzy zaprosili festiwalowiczów w piaskowce. Wspinacze odwiedzili przepiękne tereny Szczytnika i południowe ściany Szczelinca Wielkiego. Druga część warsztatów Integrowanie Przez Wspinanie zaplanowana jest w Lądku-Zdroju – aż do niedzieli, 19 września.

Warsztaty i prelekcje

Ogromna dawka wiedzy, dzielenie się doświadczeniem i niezwykłe historie, która dają do myślenia. Pierwsza część 26. Festiwalu Górskiego to także warsztaty i prelekcje. W tym roku można było wysłuchać m.in. Magdy Jończyk, Adama Pustelnika, Agny Bieleckiej, 

Wycieczki w góry

Szczeliniec Wielki, Kłodzka Góra, Jawornik Wielki – osoby lubiące aktywność mogły wziąć udział w trekkingu pięknymi trasami Ziemi Kłodzkiej. W wycieczkach brali udział festiwalowicze oraz ci, którzy przemierzali trasy RAJDu.

Muzyka na żywo

W pierwszym dniu 26. Festiwalu Górskiego, w Pasterce, odbył się również koncert zespołu Domina Przegina. Niezwykły głos i mocne, odważne teksty charakteryzują twórczość artystki.

Drugi koncert Festiwalu to czeska kapela Snap Call, czyli dużo dobrej energii i rockowe brzmienia.

W Radochowie odbył się kolejny koncert – tym razem zespołu Grey Fruit.

Aktywny dzień w Radochowie

Drugi punkt Wędrownego Festiwalu Górskiego to Radochów. Tutaj uczestnicy wydarzenia mogli zwiedzić Jaskinię Radochowską, wysłuchać prelekcji, obejrzeć wystawę kości zwierząt z Jaskinii Radochowskiej. Kolejnym punktem wtorkowego programu była część „W-INNE-GÓRY”. Uczestnicy mogli wysłuchać Zbyszka Piotrowicza i obejrzeć fragmenty filmów w kategorii „Najgłupszy film o górach”. Następnie na scenie wystąpił Szymon Jachimek w recitalu piosenki kabaretowej.

Kolejnym punktem programu były opowieści Krzysztofa Wielickiego. Rozmowę przeprowadzili: Renata Wcisło i Zbyszek Piotrowicz.

Przegląd Filmów, czyli pierwsza odsłona górskiego kina

Wzorem ubiegłego roku, uczestnicy zarówno pierwszego, jak i drugiego weekendu mogli obejrzeć wszystkie projekcje, które zostały zakwalifikowane do konkursu filmowego. 31 tytułów, premiery polskie i światowe, blisko 20 godzin spędzonych przed dużym ekranem. Pierwsza odsłona, w Pasterce, już za nami – teraz czas na Lądek-Zdrój.

„Doświadcz gór wśród przyjaciół” podczas Festiwalu w Lądku-Zdroju

Od czwartku, 16 września, Festiwal przenosi się do Lądka-Zdroju i zostanie tu do końca, czyli do niedzieli, 19 września. 300 punktów programu i ponad 170. gości – przed festiwalowiczami piękny czas w sercu wydarzenia.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.