“Ćwierć wieku w Koronie – jubileusz Krzysztofa Wielickiego” i premiera #TO_BE, produkcji, której bohaterem jest ten wybitny himalaista – to jedno z głównych wydarzeń 26. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady.

„Jego Wielickość” – jak określiła wybitną postać jeszcze podczas poprzedniej edycji Festiwalu w Lądku-Zdroju Katarzyna Stoparczyk, zagości na dużym ekranie. I choć wcześniej na tymże pojawiał się wielokrotnie, to jednak dopiero teraz produkcja dotyczy samego Krzysztofa Wielickiego i jego wspinaczkowej przeszłości. 

25 lat od zdobycia Korony Himalajów i Karakorum

Ten rok to ważny jubileusz dla Krzysztofa Wielickiego – mija 25 lat, gdy jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli 14. ośmiotysięczników. Z tej okazji Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady zapraszają na premierę produkcji #TO_BE, która odbędzie się 16 września o godzinie 20.30 w Lądku-Zdroju. Głównym bohaterem projekcji jest właśnie Krzysztof Wielicki, który po premierze, na scenie lądeckiego Amfiteatru, pojawi się wraz z gośćmi, by przed festiwalową publicznością porozmawiać o produkcji, emocjach, historii zdobycia Korony Himalajów i Karakorum.

Krzysztof Wielicki w konwencji gry komputerowej

Produkcja #TO_BE nawiązuje formą do gry komputerowej. Wykorzystano w niej nowoczesne efekty specjalne – sam Krzysztof Wielicki podróżuje w kapsule czasu, przedstawiając obrazy z przeszłości. Prowadzi widza do 14. wirtualnych sal, symbolizujących 14 ośmiotysięczników zaliczających się do Korony Himalajów i Karakorum. Widzowie zobaczą archiwalne fotografie, nagrania, dokumenty, elementy wyposażenia wypraw. W tle oczywiście komentarze głównego bohatera, przybliżające widzowi emocje towarzyszące poszczególnym wyprawom. 

Wiele podróży, jeden adres powrotu

Krzysztof Wielicki opowie również o miejscu, do którego wraca z każdej podróży, uczuciach, i o tym, jak odpoczywa, ale również jak planuje kolejne podróże i wyzwania. Dom – jego miejsce, bezpieczne, gdzie wszystko się zaczyna i kończy. 

Reżyserem produkcji #TO_BE, której premiera odbędzie się w czwartek, 16 września o godzinie 20.30 na scenie Amfiteatru w Lądku-Zdroju jest Grzegorz Lipiec (Sky Piastowskie), za muzykę odpowiada Maja Pietraszewska-Koper, scenariusz napisali: Grzegorz Lipiec, Maja Pietraszewska-Koper, grafika i animacja: Szymon Felkel (Saymoon Studio), zdjęcia: Łukasz Sokół Photografy.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.