Filmowa uczta podczas 26. Festiwalu Górskiego – za kilka tygodni będzie można obejrzeć 31 filmów zakwalifikowanych do konkursu. W sumie czeka nas blisko 20 godzin spędzonych przed dużym ekranem, na którym pojawi się kilkanaście premier – polskich, europejskich i światowych. 

Nieodłącznym elementem najważniejszego wydarzenia Ludzi Gór, które rokrocznie odbywa się w Lądku-Zdroju, jest prezentacja filmów o tematyce górskiej, zakwalifikowanych jednocześnie do konkursu, w którym jury nagrodzi filmowe perełki w 8. kategoriach. Co ważne – w tym roku miejsce Festiwalu to nie tylko sam Lądek. Przed nami pierwszy Wędrowny Festiwal Górski, trwający aż 10 dni – z inauguracją w Pasterce, krótkim przystankiem w Radochowie i finałem na głównej, lądeckiej arenie. Dla widzów to cenna informacja, ponieważ filmy będzie można obejrzeć zarówno w Pasterce, jak i w Lądku właśnie.

31 filmów, 19 premier

Jak co roku organizatorzy zadbali o wysoki poziom konkursu, kwalifikując 31 filmów z całego świata. – 19 z nich to premiery – polskie, europejskie i światowe. Każdy film dotyczy gór, ale w różnym kontekście – to nie tylko obrazy i historie z podróży, ale przede wszystkim ludzie, towarzyszące im emocje i historie, które przeżyli lub których byli świadkami. Pojawią się także dwie animacje – tłumaczy Kasia Biernacka, dyrektor filmowy Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady.

20 godzin filmów i dwa weekendy

Kinomaniacy spędzą łącznie przed ekranem 20 godzin. W czasie 26. edycji Festiwalu pokazy filmowe odbędą się dwa razy, w Pasterce i Lądku-Zdroju. Dzięki temu filmy będą mogli obejrzeć zarówno ci, którzy będą podczas całego wydarzenia, ustalając własny program z podziałem na dwa miejsca, uczestnicy pierwszego weekendu, jak i osoby, które wybiorą się na drugi, wydłużony weekend w Lądku.

Co wyróżni tegoroczną edycję filmowej strony Festiwalu? Zauważyłam duży odsetek (aż 17 z 31) obrazów stworzonych przez kobiety albo których tematem są kobiety. Zobaczymy również kilka filmów o kryzysie klimatycznym, w których tłem oczywiście są góry, ale jest to temat ogólnoświatowy, ważny dla wszystkich. Jak zwykle w naszym zestawie znalazły się mocne filmy wspinaczkowe. Po raz kolejny będziemy gościli polską premierę serii Reel Rock. 2-godzinny program Reel Rock 15, na który czekają wszyscy wspinacze, otworzy Festiwal w piątek, 10 września, w Pasterce. Drugi pokaz  Reel Rock 15 zaplanowany jest w drugi weekend festiwalowy, już w Lądku – mówi Kasia Biernacka. – Na liście konkursowych projekcji mamy też dużo filmów dotykających tematy ważne społecznie – macierzyństwo, niepełnosprawność, migracje, sytuację kobiet na świecie i ich prawo do samostanowienia

Uznane Jury

Tegoroczne filmy konkursowe oceniać będzie czteroosobowe Jury w składzie:

Katarzyna Borowiecka – dziennikarka radiowa, która prowadzi swoje audycje filmowe w Radiu 357.

Eliza Kubarska – reżyserka wielu filmów górskich, zeszłoroczna laureatka nagrody za Najlepszy Film Polski 25. Festiwalu Górskiego dla „Ściany cieni”. 

Michał Bielawski – reżyser, laureat nagrody za najlepszy Film Polski 24. Festiwalu Górskiego dla tytułu „Wiatr – thriller dokumentalny”.

Ryszard Jaźwiński – dziennikarz radiowy Trójki, filmoznawca. 

Gala filmowa i zwycięskie historie 

Zwieńczeniem konkursu będzie Gala Filmowa, podczas której zostaną przedstawieni laureaci nagród Jury (Grand Prix i 7. kategorii) oraz tytuł, który zdaniem publiczności zasłużył na specjalne wyróżnienie. Na tę chwilę swoją obecność na Festiwalu potwierdziło kilkunastu twórców i bohaterów filmów. 

Większość obrazów konkursowych będzie dostępna również na platformie filmygorskie.pl podczas trwania Festiwalu Górskiego. Pełna lista filmów konkursowych dostępna jest na tutaj.