Za nami pierwszy live, podczas którego organizatorzy zdradzili kilka ważnych szczegółów tegorocznej, 26. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju… i nie tylko! W dniach 10-19 września planujemy mnóstwo wydarzeń, spotkań z Ludźmi Gór, a do tego realizację pomysłów, które miały być niczym więcej niż abstrakcyjnym żartem rzuconym w stronę Dyrektora. 

Będziemy działać podobnie, jak w zeszłym roku – z główną sceną w Amfiteatrze. Wydarzenia będą się odbywać również w Kinoteatrze, Klubie Kuracjusza, Kawiarni Zdrojowej. Zorganizujemy wycieczki w góry. Planujemy zdobyć pięć szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski, czyli Szczeliniec Wielki, Kłodzką Górę, Jagodną, Orlicę i Śnieżnik. Po poprzedniej edycji spotkaliśmy się z tak wieloma głosami, że dłuższa, 10-dniowa wersja Festiwalu jest świetnym rozwiązaniem, tak wiele osób mówiło, że chcą doświadczać gór, a nie tylko o nich słuchać, że postanowiliśmy kontynuować ten pomysł. Stąd “Doświadcz gór wśród przyjaciół” to również nasze tegoroczne hasło – mówi Maciej Sokołowski, dyrektor Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady.

Pierwszy Wędrowny Festiwal Górski

Aż 10 dni górskiego wydarzenia, które w tym roku odbędzie się nie tylko w Lądku-Zdroju. Tak jest! Kochamy całą Ziemię Kłodzką i chcemy pokazać jak najwięcej fantastycznych terenów. Dlatego zapraszamy Was na pierwszy Wędrowny Festiwal Górski, podczas którego podzielimy się z Wami miłością do tego rejonu, a nasi eksperci – wiedzą z zakresu górskich wędrówek. 

Startujemy 10 września w Pasterce – miejscu magicznym, pięknym, w którym niejedna i niejeden zostawili swoje serce. Tam zaczniemy doświadczać gór – będzie wspinanie, wspólne oglądanie filmów i prezentacji, godziny spędzone na rozmowach i imprezach. Niesamowity klimat na otwartym polu namiotowym. Uczestnicy rajdu będą podzieleni na dwie grupy – Grupę Rajdową i Grupę Łukasza Supergana. Ta druga będzie bardziej wymagająca pod względem kondycyjnym – w końcu poprowadzi ją długodystansowiec, który samotnie pokonuje nawet tysiące kilometrów, w tym roku nominowany do “Travelera” National Geographic. 

Dopracowujemy szczegóły, jednak już teraz możemy potwierdzić, że trasa będzie przebiegać m.in. przez Szczeliniec Wielki, Kłodzką Górę, Złoty Stok, Radochów, Borówkową Górę, aż dojdziemy do Lądka-Zdroju. Sam Rajd zajmie 5 dni, każda noc zaplanowana w innym miejscu. Pokonamy łącznie ponad 50 km, by 15 września dojść  do Lądka-Zdroju, w którym spędzimy kolejne dni, aż do niedzieli, 19 września. 

Rajd będzie doskonałą okazją do poznania nowych osób, z którymi będziecie mogli spędzić kolejne fantastyczne, festiwalowe dni. Na stronie Festiwalu www.festiwalgorski.pl będziemy informować o szczegółach, odpowiemy na ewentualne pytania, pomożemy przygotować się do tej pięknej wycieczki.

 Warsztaty wspinaczkowe w gnejsach i piaskowcach 

W tym roku planujemy również warsztaty dla zaawansowanych wspinaczy nie tylko w Skałach Lądeckich, ale i w Górach Stołowych. Prowadzącymi będą m.in. Marek Raganowicz, Marcin Tomaszewski, Janusz Gołąb, Adam Pustelnik, a najwięcej warsztatów poprowadzi ekipa Pawła Zielińskiego z Integrowania Przez Wspinanie – mówi Renata Wcisło, dyrektorka programowa Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.  

To oznacza, że będzie jeszcze więcej wspinania niż przed rokiem. Integrowanie Przez Wspinanie razem z Festiwalem poszerza warsztaty o nowe miejsca – jak mówi przedstawiciel IPW, Paweł Zieliński, “o jeden z najpiękniejszych rejonów wspinaczkowych w Polsce”.  Podczas pierwszego weekendu w Pasterce warsztaty odbędą się w piaskowcach. Zdradzimy specyfikę wspinania w tego typu terenie, omówimy zasady bezpieczeństwa i obowiązujące kwestie etyczne. Zaawansowani – czyli ci, dla których wspinanie z dołem nie jest wyzwaniem – spotkają się na południowych ścianach Szczelińca Wielkiego. Warsztaty dla początkujących odbędą się w rejonie Szczytnika, poza granicami Parku Narodowego – umożliwi to korzystanie z górnej asekuracji.

Po przeniesieniu do Lądka nie zwalniamy tempa i będziemy szkolić chętnych w okolicy Lutyni (drytooling) i w Skałkach Lądeckich. Planujemy również warsztaty dla początkujących, którzy jeszcze nigdy się nie wspinali, ale właśnie w Lądku chcieliby postawić swoje pierwsze kroki w skale. 

Wtorek w Radochowie

Wspólny czas w Winiarni Radochowskiej u Natalii i Zbyszka Piotrowiczów to kontemplacja i zwolnienie tempa. Z pewnością nie oznacza jednak mniejszych emocji: jaskinia, wystawy, prelekcje, filmy, opowieści, wytrawne trunki i muzyka na żywo – to najlepszy możliwy sposób na spędzenie czwartego dnia Festiwalu. 

Uczestnicy rajdu, zgodnie z planem, również we wtorek pojawią się w Radochowie. Jeśli zatem planujecie aktywnie spędzić Festiwal już od samego jego początku, zapewniamy, że żadna atrakcja Was nie ominie. 

Wycieczki w góry

Jak w poprzednim roku, planujemy wycieczki na najpiękniejsze szczyty Ziemi Kłodzkiej. Wyjście w góry razem z legendarnymi Ludźmi Gór, przewodnikami – to połączenie idealne i idealny przepis na doświadczanie gór wśród przyjaciół. W zeszłym roku wycieczki prowadzili m.in. Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Piotr Pustelnik, Zbigniew Piotrowicz i Piotr Hercog. Planowane są także wycieczki rowerowe po przepięknych szlakach.

Konkursy – filmowy i literacki

Nieodłączną częścią Festiwalu Górskiego jest literatura i film – także w tym roku planujemy bogaty program filmowy i literacki. Premiery – polskie i światowe, spotkania autorskie, rozmowy z twórcami i autorami. A także gale, podczas których poznamy najlepsze zdaniem jury i publiczności filmy oraz książki. 

Jeszcze przez miesiąc przyjmujemy zgłoszenia do konkursu na Książkę Górską Roku 2021 oraz Konkursu Filmowego

Otwarty, kolorowy, piękny i rodzinny Festiwal Górski

Jeśli zastanawiasz się, czy na Festiwalu warto pojawić się z dziećmi, odpowiadamy – oczywiście! Przygotowujemy mnóstwo atrakcji dla młodych odkrywców: warsztaty, rozmowy, spotkania z ciekawymi ludźmi, ich opowieści, zdjęcia, filmy. Organizujemy Warsztaty Młodych Podróżników dla dzieci od 6. roku życia, a do bezpłatnego przedszkola zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 4+. Festiwal w pełnej, 10-dniowej wersji, jest także otwarty dla czworonogów. Z psami będziecie mogli przejść pełną trasę rajdu, odpocząć w Radochowie, doświadczać gór w samym już Lądku-Zdroju. A jeśli mowa o zwierzętach… W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, będą z nami czworonożni ratownicy – 11. psich bohaterów z GOPR. 

Jak zawsze, przygotowujemy strefę Expo, na której będzie można zaopatrzyć się w najwyższej klasy sprzęt, odzież, czy akcesoria idealne na górskie wycieczki.

Dla tych, którzy już nie mogą się doczekać Festiwalu Górskiego, przygotowaliśmy ponad 80 filmów na platformie www.filmygorskie.pl – znajdziecie tam również filmy z ubiegłorocznej edycji konkursu filmowego, liczne premiery i zwycięskie projekcje. 

Sprzedaż biletów i karnetów na wydarzenie rozpocznie się prawdopodobnie już w maju – zaglądajcie na naszą stronę, śledźcie aktualności i szykujcie się na wspólne doświadczanie gór!

Zachęcamy do obejrzenia retransmisji pierwszej konferencji organizatorów tegorocznego Festiwalu: bit.ly/live_26FestiwalGorski