Szanowni Festiwalowicze i Przyjaciele naszej imprezy,

26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady przed nami. Mamy nadzieję, że pandemia pozwoli go nam zrealizować bez większych przeszkód, podobnie zresztą jak w roku ubiegłym, gdzie podczas dziesięciu pięknych, słonecznych festiwalowych dni można było ulec złudzeniu, że żadnego wirusa nie ma. 

Co w tym roku? Dla mnie, dyrektora tego wydarzenia, to będzie jedenasta edycja, wejście w drugą dekadę. Dookoła wszystko się zmienia, cele, priorytety, bohaterowie, nawet hasło „K2 dla Polaków” lekko się zdezaktualizowało. My też się częściowo zmieniamy, zresztą – jak co roku, bo zmiana jest motorem postępu.

Mimo że czas trwania festiwalu – 10 dni – będzie taki sam jak w roku ubiegłym (bardzo chwaliliście wydłużenie poprzedniej edycji), to formuła tych dni „nieco” się zmieni. 

Otóż pierwsze cztery dni, od piątku 10.09 do poniedziałku 13.09 spędzimy w Pasterce w Górach Stołowych, po drugiej stronie Kotliny Kłodzkiej. Dlaczego? Oprócz chęci pokazania tego pięknego zakątka kraju, chcieliśmy zaproponować różne aktywności w Górach Stołowych. Liczne warsztaty przygotowane przez ekipę Integrowania Przez Wspinanie, dla tych, którzy w piachach stawiają pierwsze kroki, i dla bardziej zaawansowanych, wspinaczkowe autorytety i etyka wspinania, wspinanie w rysach, asekuracja z węzełków, pokazy, imprezy i klimat maleńkiej Pasterki sprawi, że ta część Festiwalu będzie wyjątkowym wydarzeniem wspinaczkowym. Nie zapomnimy oczywiście też o tych, którzy konkursowe filmy chcą obejrzeć przed następnych weekendem – dla nich w Pasterce działać będzie nasze kino i sale prezentacyjne.

Czy to znaczy, że miłośnicy górskich wędrówek nie będą mieli co robić na początku naszego Festiwalu? Nic bardziej mylnego! Postanowiliśmy zorganizować coś, co chodziło nam po głowie od lat, ale nigdy nie było na to czasu. Otóż zapraszamy na rajd! Prawdziwy rajd górski, czyli Wędrowny Festiwal Górski. Początek w Górach Stołowych, następnie górskimi szlakami przez najpiękniejsze fragmenty Sudetów Wschodnich do Lądka-Zdroju. Po drodze nocowanie w namiotach (albo i w jakieś stodole), bagaże przewożone busem (albo noszone samodzielnie). Do tego mnóstwo warsztatów praktycznych w drodze i po drodze z naszymi gośćmi, prowadzącymi.

We wtorek, 14 września, wszyscy spotkamy się w Radochowie. Najpierw w Jaskini Radochowskiej na jedynych w swoim rodzaju prelekcjach w Sali Gotyckiej, a następnie w Winiarni Radochowskiej, gdzie popołudnie i wieczór przy winie i filmach górskich oraz innych wydarzeniach zakończy koncert… kogoś wyjątkowego. 

Od środy, 15 września, jesteśmy już w Lądku-Zdroju, gdzie rusza druga część Festiwalu, ta, którą znacie od lat. Filmy, prelekcje, wywiady i warsztaty, koncerty, spotkania, których w tym roku będzie jeszcze więcej niż w roku ubiegłym! Oprócz wspinaczki na Trojaku zapraszamy również na drytooling w skalnym wąwozie w Lutynii. Konkurs na najlepszy film i najlepszą książkę górską, jak zwykle pewnie, sprowokują do jakieś pięknej środowiskowej awantury, której nie zrozumie nikt, kto raków na nogach nie nosi, a którą pięknie zakończymy na wieczornych koncertach.

Przygotowujemy emocjonujące spotkania, ważne dyskusje o sprawach naszego środowiska i kolejną wersję piosenki festiwalowej, w której Wy będziecie mogli zaśpiewać w końcowym teledysku. 

Będzie pięknie! 

A gdyby ktoś nie mógł do nas dołączyć ciałem, zawsze duchem może się połączyć przez stronę filmygorskie.pl. Czekamy tam na was przez cały rok.

Maciej Sokołowski
Dyrektor Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.