John Porter - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

John Porter

John Porter urodził się w Massachusetts (USA). Jako dwunastolatek rozpoczął przygodę ze wspinaniem, by doskonalić potem swoje umiejętności w White Mountains, Górach Skalistych, Górach Kaskadowych i Yosemitach. Na początku lat 70. wyjechał na stałe do Wielkiej Brytanii, by pisać pracę podyplomową na uniwersytecie w Leeds, gdzie dołączył do grupy wspinaczy, którzy cenili sobie czystość etyczną, styl alpejski i międzynarodowe kontakty górskie.
W czasach zimnej wojny wraz z Alexem MacIntyre’em i polskimi przyjaciółmi (m.in. z Wojtkiem Kurtyką) dokonał ekstremalnych przejść północną ścianą Kohe Bandaka (1977) i południową ścianą Changabang (1978). Do innych ważniejszych jego wspinaczek należy zaliczyć próby przejścia w stylu na lekko (bez Szerpów i dodatkowego tlenu) zachodniej grani Everestu w zimie (1980/81), północno-zachodniej grani K2 i wschodniej ściany Sepu Kangri. Jest autorem pierwszych wejść na Chong Kundam I i V we Wschodnim Karakorum, a także wielu znaczących przejść w górach na całym świecie w ciągu pięćdziesięciu pięciu lat wspinaczkowej działalności. W 1980 roku wraz z Brianem Hallem i Jimem Curranem powołał do życia Kendal Mountain Festival, a w 2011 roku wraz z Brianem założył stronę internetową z filmami górskimi i przygodowymi SteepEdge. W 2014 roku wydano jego książkę „Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach” (polskie wyd. 2016 r.), która na festiwalu w Banff zdobyła tytuł „książki górskiej roku”, a także doczekała się tłumaczeń na wiele języków.
John mieszka w kumbryjskim Lake District, pracując jako doradca w sektorze energetycznym. Uprzednio wiceprezes British Mountaineering Council i sekretarz Mountain Heritage Trust, od 2017 roku prezes British Alpine Club.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.