John Porter - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

John Porter

John Porter urodził się w Massachusetts (USA). Jako dwunastolatek rozpoczął przygodę ze wspinaniem, by doskonalić potem swoje umiejętności w White Mountains, Górach Skalistych, Górach Kaskadowych i Yosemitach. Na początku lat 70. wyjechał na stałe do Wielkiej Brytanii, by pisać pracę podyplomową na uniwersytecie w Leeds, gdzie dołączył do grupy wspinaczy, którzy cenili sobie czystość etyczną, styl alpejski i międzynarodowe kontakty górskie.
W czasach zimnej wojny wraz z Alexem MacIntyre’em i polskimi przyjaciółmi (m.in. z Wojtkiem Kurtyką) dokonał ekstremalnych przejść północną ścianą Kohe Bandaka (1977) i południową ścianą Changabang (1978). Do innych ważniejszych jego wspinaczek należy zaliczyć próby przejścia w stylu na lekko (bez Szerpów i dodatkowego tlenu) zachodniej grani Everestu w zimie (1980/81), północno-zachodniej grani K2 i wschodniej ściany Sepu Kangri. Jest autorem pierwszych wejść na Chong Kundam I i V we Wschodnim Karakorum, a także wielu znaczących przejść w górach na całym świecie w ciągu pięćdziesięciu pięciu lat wspinaczkowej działalności. W 1980 roku wraz z Brianem Hallem i Jimem Curranem powołał do życia Kendal Mountain Festival, a w 2011 roku wraz z Brianem założył stronę internetową z filmami górskimi i przygodowymi SteepEdge. W 2014 roku wydano jego książkę „Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach” (polskie wyd. 2016 r.), która na festiwalu w Banff zdobyła tytuł „książki górskiej roku”, a także doczekała się tłumaczeń na wiele języków.
John mieszka w kumbryjskim Lake District, pracując jako doradca w sektorze energetycznym. Uprzednio wiceprezes British Mountaineering Council i sekretarz Mountain Heritage Trust, od 2017 roku prezes British Alpine Club.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Alpina

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Chicks&Sport Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.