Patxi Usobiaga - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

Patxi Usobiaga

37-letni Patxi Usobiaga to czołówka światowego wspinania sportowego. 2017 rok jest dla niego przełomowym. Właśnie teraz powrócił do swojej formy sprzed wielu lat, sprzed wypadku, po którym postanowił skończyć ze wspinaniem i zajął się trenowaniem. W tym roku w Olianie poprowadził najtrudniejszą swoją linię od 2007 r. – Patxitxulo, czyli kombinację dróg Joe Blau (8c+) i Papichulo (9a+), którą wycenił na 9a/a+. Przeszedł również trudnościach Papichulo (9a+). Patxi tak się rozkręcił, że zapowiadają się kolejne trudne przejścia, o których opowie nam na gorąco we wrześniu.
Patxi Lakunza Usobiaga urodził się w 1980 roku. Ten hiszpański wspinacz skałkowy i sportowy, w skałkach przechodził drogi o trudnościach do 9a+. W 2007 r. jako pierwszy na świecie przeszedł w stylu OS drogę o trudnościach 8c+ (Bizi Euskaraz). Przeszedł także takie drogi (wszystkie 9a i trudniejsze) jak m.in. Novena Enmienda, La Rambla, Realization, Action Directe, Fabela pa la Enmienda, Esclatamaster, Mendeku, Ini Ameriketan. Odnosił sukcesy w zawodach wspinaczkowych, m.in. został mistrzem świata w 2009 r. i wicemistrzem w latach 2003 i 2007, mistrz Europy w 2008 r. oraz zdobywca Pucharu Świata (2006 i 2007) i Rock Master (2008).
Patxi – wówczas najlepszy na świecie zawodnik w prowadzeniu, uległ jednak wypadkowi samochodowemu i w wyniku doznanej kontuzji w 2011 r. postanowił zakończyć karierę wspinaczkową. Skupił się na trenowaniu innych wspinaczy.
Tymczasem w 2017 r. Patxi wraca do czołówki światowego wspinania sportowego znów odnosząc sukcesy w skałach. (na podstawie m.in. Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu. T. VI Ludzie gór. pod red. M. i J. Kiełkowskich)

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY