Małgorzata Wojtaczka - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

24. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ale już teraz możemy ogłosić, że podobnie jak w roku ubiegłym, podczas festiwalu nastąpi rozdanie nagród Złotych Czekanów –  Piolets d’Or 2019. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 19 – 22 września.

Małgorzata Wojtaczka

Wrocławianka, pasjonatka wypraw jaskiniowych i ekspedycji w rejony polarne.
Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii (w sumie 18 wypraw w ten rejon). Jest członkiem Speleoclubu Wrocław, który za wyprawy w Picos otrzymał Kolosa 2017 w kategorii eksploracja jaskiń. Uczestniczyła w żeglarskich wyprawach, podczas których opłynęła m.in. Spitsbergen, Islandię, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.
Uwielbia białe krajobrazy i surową, polarną przyrodę Arktyki i Antarktydy. Im zimniej i dalej od cywilizacji tym ciekawiej.
Przygotowując się do bieguna dotarła na szczyt Newtontoppen, najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc sanie transportowe (tzw. pulki) ze sprzętem wyprawowym. Samotnie przeszła na nartach ponad 120 km przez kultowy płaskowyż Europy – Hardangerviddę w Norwegii. W styczniu 2017 roku po 69 dniach marszu, jako pierwsza Polka i jedna z kilku kobiet na świecie samotnie dotarła do bieguna południowego, pokonując 1200 km bez wsparcia z zewnątrz.
Laureatka nagrody za „wybitne osiągnięcia sportowe” Ministerstwa Sportu. W marcu 2017 roku otrzymała Kolosa w kategorii wyczyn roku oraz wyróżnienie honorowe Nagrody im. Benedykta Polaka Oddziału Polskiego The Explorers Club. Otrzymała nagrody „Travelera 2018” – Wyczyn Roku i Człowiek Roku.