Maciek Ciesielski - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Zapraszamy gorąco na jubileuszową, 25. edycję Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, która odbędzie się w dniach 11-20 września 2020 roku.

Tak, tak, to nie pomyłka, 11-20 września, 10 dni. 10 pięknych, festiwalowych dni.  W przyszłym tygodniu rusza sprzedaż karnetów, odsłonimy także wiele punktów festiwalowego programu. Więcej przeczytacie tutaj.

Maciek Ciesielski

Urodzony w 1980, góry całkowicie zafascynowały go w 1997 roku i przez kolejne lata miał szczęście zajmować się tylko wspinaniem. Lata 2004-2009 spędzał na wspinaniu w najróżniejszych zakątkach świata po 200-250 dni rocznie! Udało mu się wytyczyć nowe drogi i dokonać licznych powtórzeń w górach Alaski, na Grenlandii, w Patagonii, w USA i Kanadzie, w Alpach, Karakorum i w Himalajach. W roku 2010 wraz z dwójką osób niepełnosprawnych pokonał słynną ścianę El Capitan w Yosemitach. Wcześniej wspinał się na tej ścianie dziewięć razy, a każda z dróg była pierwszym polskim powtórzeniem, albo najszybszym dotychczasowym polskim przejściem. W 2012 roku, wraz z przyjaciółmi, jako drudzy Polacy w historii stanęli na jednej z najtrudniejszych do zdobycia skalnych turni świata – pakistańskiej Nameless Tower. Tego samego roku po kilku latach szkoleń zdobył uprawnienia przewodnika IVBV/IFMGA/UIAGM. Od kilku lat zimą równie często co na wspinaniu można go spotkać na nartach, zwłaszcza skiturowych. Jeśli nie jest w górach, to przy komputerze przygotowuję materiały dla wydawnictwa „Góry”, w którym pracuję jako redaktor. Jego publikacje ukazywały się w „Taterniku” oraz w zagranicznych magazynach górskich takich jak: „Climbing” i „American Alpine Journal”. Od kilku lat jest też konsultantem i testerem sprzętu oraz odzieży górskiej. Aktualnie jest zawodnikiem następujących firm: ARCTERYX, PETZL, LYO FOOD, Five Ten, Julbo, MajestySkis. Pełnił społeczną funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Będąc członkiem Komisji Szkolenia PZA pracował jako kadra na kursach instruktorskich. Był jednym z pomysłodawców i opiekunów Grupy Młodzieżowej PZA, w ramach której młodzi sportowi wspinacze wdrażają się w działalność wysokogórską. Od 2009 roku jest ratownikiem ochotnikiem TOPR. Na co dzień szczęśliwy mąż Kasi oraz tata Helenki i Jasia. Jego domem w ostatnim okresie jest Zakopane lub Chamonix.