Luka Lindič - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Zapraszamy na jubileuszową, 25. edycję Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, która odbędzie się w dniach 11-20 września 2020 roku.

Tak, tak, to nie pomyłka, 11-20 września, 10 dni. 10 pięknych, festiwalowych dni.  Więcej przeczytaj tutaj.

Luka Lindič

Słoweński wspinacz i alpinista. Góry zafascynowały go gdy jeszcze był dzieckiem. Kiedy tylko zaczął się wspinać zrozumiał, że chce robić tylko to – na coraz trudniejszych drogach. Od początku bardzo ambitny, trenował skrupulatnie i systematycznie, ucząc się prędkości podczas pokonywania wielu mniej wymagających dróg. W ten sposób zbudował fundament, który pozwolił mu później zdobywać najtrudniejsze ściany na świecie. Jego wysiłki zostały docenione po raz pierwszy w 2008 roku, kiedy Luka został uznany przez Mountaineering Association of Slovenia za najbardziej obiecującego alpinistę roku. W latach 2009, 2014 i 2016 był ogłaszany przez Alpine Association of Slovenia alpinistą słoweńskim, który odnosi największe sukcesy.

Luka wytyczył wiele trudnych dróg w Chinach, Indiach, Kanadzie i Europie. Udało mu się dokonać kilku pierwszych wejść i pierwszych wejść free, takich jak Lindič-Leclerc Route na Mt. Tuzo w Kanadzie (M7+ WI6+ R, 1100m, pierwsze wejście), Psychological Effect na Mt. Neptuak w Kanadzie (M7 WI5+, 700m, pierwsze wejście) and Rolling Stones na Grandes Jorasses (M8, 6a, 1100m, pierwsze wejście free, on-sight).

Lindič zdobył Broad Peak w Karakorum, a dwa tygodnie później wszedł północnowschodnią granią na Gasherbrumie IV, osiągając jego północny szczyt (7900m). Zaliczył również samotne wejście przez Intégrale de Peuterey Ridge na Mont Blanc w 15,5 godziny.

Lindič w 2014 został nagrodzony Złotym Czekanem za pierwsze wejście na północną ścianę Hagshu w Indiach (6657m, ED 70°-90° III, 1350 m).

Luka Lindič jest magistrem logistyki i członkiem oddziału sportowego słoweńskiej policji.
Luka reprezentuje międzynarodowy TEAM PETZL.