Ludwik Wilczyński - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

Ludwik Wilczyński

Rocznik 1947. Z wykształcenia muzyk i filolog klasyczny (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń). Jego pierwsze wspinaczki to rok 1968, po kilku latach letniej i zimowej turystyki. Członek KW Bydgoszcz (do 1973), później KW Toruń. Mieszka pod Krakowem w pobliżu dolinek Jury Południowej.

W Tatrach nowe drogi to „Dosia” na zachodniej ścianie Kościelca (VI+), „Lista Obecności” na Wielkiej Turni (klasyka zimowa) i „Klepsydra” na Ratuszu Litworowym (klasyka zimowa). Na koncie ma pierwsze zimowe przejście drogi Diesków na zachodniej Łomnicy, ponad 50 przejść pierwszych polskich i pierwszych klasycznych oraz trudnych letnich i zimowych tatrzańskich „klasyków”.

W Alpach i Kaukazie pierwsze polskie przejścia to: północny kuluar Les Drus, północna ściana Filara Narożnego Mont Blanc, droga Galbraitha na zachodniej ścianie Aig. Blatiere, północna ściana Tiu Tiun Baszi dr Chergianiego, kuluar Garfa na Czatyn Tau oraz klasyki, takie jak: północna ściana Les Droites, droga Greloz-Roche na północnej ścianie Aig. Doliczyć trzeba kilkadziesiąt wejść na alpejskie szczyty różnymi drogami z partnerami i w czasie pracy przewodnickiej, sporo Ludwik ma jeszcze w planach.

Nowe drogi w górach świata to: wschodnia ściana Dhaulagiri (8167 m), południowy filar Huandoy Oeste (6356 m) w Andach oraz północno-wschodni filar Piku XXX-lecia (6447 m) w Pamirze, jak również pierwsze polskie przejście południowo- zachodnią ścianą filara Piku Rewolucji (6850 m).

Ludwik jest instruktorem alpinizmu od 1985 roku, przewodnikiem IVBV od roku 2001. W przeszłości prezes KW Toruń i przewodniczący Komisji Sportowej PZA. Aktualnie prezes PSPW–IVBV. Publikuje w „Taterniku”, „Górach” i na portalu wspinanie.pl. Wziął udział w filmie „Mój Mały Everest”.

Ulubione rozrywki to słuchanie muzyki klasycznej i jazzu, skitoury i wspinaczka sportowa (różne rejony Francji, Frankenjura, Japonia, Squamisch, Korsyka, Sardynia, Kalymnos, Słowenia).

Wielkiego alpinizmu uczył się od Genia Chrobaka i Tadka Łaukajtysa. Najbardziej sportowo i osobiście znaczący partnerzy to: Walenty Fiut, Wojtek Kurtyka, Krzysztof Pankiewicz, Henryk Zakrzewski.

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY