Krzysztof Baran - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl

24. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ale już teraz możemy ogłosić, że podobnie jak w roku ubiegłym, podczas festiwalu nastąpi rozdanie nagród Złotych Czekanów –  Piolets d’Or 2019. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 19 – 22 września.

Krzysztof Baran

Urodził się w 1951 w Krakowie, gdzie mieszka. Dzieciństwo spędził w Zabierzowie. Ukończył historię na UJ. Już od najmłodszych lat ciągnęło go do włóczenia się po okolicy, a widoczna z okna Brama Bolechowicka przykuwała uwagę. W roku 1959 wraz z kolegami dotarli nawet po raz pierwszy do Jaskini Wierzchowskiej Górnej.
Szkoła średnia to czas wypraw jurajskich i tzw. młodzieżowe obozy wędrowne. Studia to rejsy żeglarskie na Mazurach z AZS UJ. Do Klubu Wysokogórskiego Kraków trafił w roku 1971 zaczynając od kursu jaskiniowego i wypraw do jaskiń tatrzańskich. Szybko jednak zwrócił się w kierunku wspinaczki.
Od roku 1976 pisał teksty do krakowskiej prasy na tematy związane z górami, żeglarstwem czy ochroną okolicznych skałek. Jesienią 1980 zaangażował się w Wiadomości Krakowskie, oficjalny organ Małopolskiego Komitetu NSZZ Solidarność. Było to absorbujące zajęcie, zbyt ograniczało kontakt z górami i skałkami. W marcu 1981 zrezygnował ze stanowiska sekretarza redakcji.
Około 1978 roku narodziła się myśl napisania nowego przewodnika po Skałkach
Podkrakowskich. Do współpracy namówił Tomka Opozdę, jednego z czołowych
przedstawicieli pokolenia Kaskaderów. Opracowali dwa tomy. Pierwszy, obejmujący Dolinę
Kobylańską ukazał się w 1983 roku, drugi w 1985 (Doliny Bolechowicka i Kluczwody). Prace na trzecim tomem – Doliną Będkowską – kontynuowane były z Mariuszem Szelerewiczem, ale wiatr zmian drugiej połowy lat 80. skierował uwagę Krzyśka na inne cele i dosyć już duży materiał poszedł do archiwum. Krzysztof rzucił się w wir zdarzeń, rozpoczął działalność biznesową, a zarobione pieniądze wydawał na swoją największą pasję – czasopismo GÓRY.
A z GÓRAMI zaczęło się tak… W roku 1979 powstała w KW Kraków myśl o wydawaniu
biuletynu, a Krzysztof był kandydatem do jego redagowania. Postanowił nie tworzyć nowego tytułu, lecz reaktywować po pięciu latach klubowe pisemko pt. „Taterniczek”. W czerwcu 1980 pojawił się 23. numer. Do stanu wojennego ukazały się jeszcze dwa. Ponownie „Taterniczek” ujrzał światło w 1983 i przez następnych 11 lat wydawany był dosyć chaotycznie. Z czasem Krzysztof przekształcił go w regularny magazyn górski i 40. numer „Taterniczka” przeobraził się w październiku 1991 roku w GÓRY. Dosyć szybko GÓRY wprowadziły na łamy inne formy aktywności górskiej, jak rowery czy snowboard. Zrodziły się z tego nowe czasopisma, z których „Bikeboard” ukazuje się do dziś. W 2001 roku Krzysztof przekazał czasopisma w ręce dotychczasowych redakcji.
Obecnie dalej się wspina, jeździ po górach na rowerze, na nartach i snowboardzie. Czyści
skały i otwiera nowe ściany wspinaczkowych. Dwa lata temu, w czasie takiej akcji uległ
ciężkiemu wypadkowi, przyczyną była rutyna i poważny błąd. Ale już w 2018 r. otworzył
nowy projekt, którym jest Rozwalista Turnia.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Salewa

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Brubeck Czarna Góra Resort

BRĄZOWY SPONSOR

Peakapre Alpina Nikwax

PARTNERZY

Decathlon Viking Odlo Maloka THIS1 Buff Salomon Ferrino Adventure24 8a Beal Pietrowicz Śladami Uczestników

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM ONET.PL

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS Alhambra Polska Misja Medyczna