John Roskelley - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

John Roskelley

John Roskelley (ur. 1.12.1948)  jest wybitnym amerykańskim alpinistą, autorem pierwszych wejść i nowych dróg na szczyty 7- i 8-tysięczne. Pierwszy wszedł na Trango Tower, Uli Biaho i Cholatse, wytyczył nową drogę na K2 i dokonał wielu innych wyczynów w stylu alpejskim. Uczestnik 20 wypraw w Himalaje, wszedł na trzy ośmiotysięczniki. Jest autorem książek – „Nanda Devi: Tragiczna Wyprawa” (w Polsce wydał Stapis) oraz „Opowieści ze ściany” (w Polsce Pruszyński i S-ka).
Za całokształt dokonań otrzymał w 2014 roku Złotego Czekana – Piolet d’Or Carrière.
Jego najważniejsze przejścia zebrał Piotr Drożdż w artykule:
https://www.goryonline.com/john-roskelley—siedem-powodow-do-chwaly,2003008,i.html

Syn Johna – Jess Roskelley (rocznik 1982), również się wspinał w doskonałym stylu. Jego przejścia kilkukrotnie były na tzw. Długiej Liście nominowanych do nagrody Złotego Czekana. Na wiosnę tego roku związał się liną z dwoma innymi światowej klasy wspinaczami – Davidem Lamą i Hansjorgiem Auerem – aby wspiąć się na Howse Peak – niemalże czterotysięcznik w kanadyjskich Górach Skalistych.
Wspinacze 16 kwietnia 2019 roku zdobyli szczyt drogą M16, lecz – niestety – podczas zejścia porwała ich lawina. Wszyscy zginęli.
Można o nich przeczytać tutaj: https://www.goryonline.com/david–hansjC3B6rg-i-jess—in-memoriam,2010170,i.html
John Roskelley kilkukrotnie odwiedzał lawinisko. Znalazł nienaruszone aparaty fotograficzne i kamery. Z materiału na nich zarejestrowanego przygotował wyjątkową prezentację, którą pokaże po raz pierwszy w festiwalowy czwartkowy wieczór.

W piątkowy wieczór John wraz żoną Yoyce będą gośćmi specjalnego spotkania poświęconego zmarłym tragicznie wspinaczom.

W sobotę zaś John opowie o swojej wspinaczkowej drodze.

John Roskelley odbiera Piolet d’Or Carrière w Courmayeur, 2014r.; fot. Piotr Drożdż

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY