John Porter - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

John Porter

John Porter urodził się w Massachusetts (USA). Jako dwunastolatek rozpoczął przygodę ze wspinaniem, by doskonalić potem swoje umiejętności w White Mountains, Górach Skalistych, Górach Kaskadowych i Yosemitach. Na początku lat 70. wyjechał na stałe do Wielkiej Brytanii, by pisać pracę podyplomową na uniwersytecie w Leeds, gdzie dołączył do grupy wspinaczy, którzy cenili sobie czystość etyczną, styl alpejski i międzynarodowe kontakty górskie.
W czasach zimnej wojny wraz z Alexem MacIntyre’em i polskimi przyjaciółmi (m.in. z Wojtkiem Kurtyką) dokonał ekstremalnych przejść północną ścianą Kohe Bandaka (1977) i południową ścianą Changabang (1978). Do innych ważniejszych jego wspinaczek należy zaliczyć próby przejścia w stylu na lekko (bez Szerpów i dodatkowego tlenu) zachodniej grani Everestu w zimie (1980/81), północno-zachodniej grani K2 i wschodniej ściany Sepu Kangri. Jest autorem pierwszych wejść na Chong Kundam I i V we Wschodnim Karakorum, a także wielu znaczących przejść w górach na całym świecie w ciągu pięćdziesięciu pięciu lat wspinaczkowej działalności. W 1980 roku wraz z Brianem Hallem i Jimem Curranem powołał do życia Kendal Mountain Festival, a w 2011 roku wraz z Brianem założył stronę internetową z filmami górskimi i przygodowymi SteepEdge. W 2014 roku wydano jego książkę „Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach” (polskie wyd. 2016 r.), która na festiwalu w Banff zdobyła tytuł „książki górskiej roku”, a także doczekała się tłumaczeń na wiele języków.
John mieszka w kumbryjskim Lake District, pracując jako doradca w sektorze energetycznym. Uprzednio wiceprezes British Mountaineering Council i sekretarz Mountain Heritage Trust, od 2017 roku prezes British Alpine Club.

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY