Jerzy Porębski - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl

24. edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady już za nami. Dziękujemy za Waszą obecność i wspólne chwile. Do zobaczenia za rok!

Jerzy Porębski

Miłośnik gór i podróży. Uczestniczył w realizacji ponad 20 filmów dokumentalnych o tematyce górskiej jako producent, scenarzysta oraz reżyser. Wiele z jego filmów otrzymało nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmów górskich od Peru i Argentyny po Rosję, a dokument „Kukuczka” jest od wielu lat wyświetlany we Francji, w tym w paryskim kinie Le Nouvel Odeon. „Kukuczka” został również wydany na DVD w USA, Francji i Włoszech.

Od lat Jerzy Porębski zapraszany jest do jury festiwali filmów górskich i turystycznych, m. in. w Bilbao, Karlowych Varach, czy też w peruwiańskim Huaraz.

Jerzy Porębski  jest też agentem literackim, stoi za zakupem licencji około 30 książek o tematyce górskiej, w tym ostatnio wspomnień znanego szwajcarskiego wspinacza Erharda Loretana, czy książek Bernadette McDonald, wydanych w Polsce i w Czechach.

Porębski był też pomysłodawcą i współautorem komiksów o tematyce górskiej i historycznej m.in. o Tragedii na Przełęczy Lho La, o życiu i wojennej działalności Jana Karskiego czy Hermanna Buhla. Jest też autorem, współautorem i pomysłodawcą książek górskich jak np „Polskie Himalaje”. Prowadzi prezentacje na temat historii polskiego himalaizmu.

Znany z miłości do Czech, gdzie od lat jest aktywny. Mówi w języku sąsiadów i angażuje się w działalność społeczną, przede wszystkim związaną z górami i podróżami. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i członkiem Rady Nadzorczej czeskiej fundacji „Historie dobrodruzstvi” w Ostrawie.

W Polsce uczestniczył w powstaniu i tworzeniu muzeum polskiego himalaizmu „Korona Ziemi” w Zawoi.

Obecnie przygotowuje kilka nowych projektów książkowych.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Salewa

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Brubeck Czarna Góra Resort

BRĄZOWY SPONSOR

Peakapre Alpina Nikwax

PARTNERZY

Decathlon Viking Odlo Maloka THIS1 Buff Salomon Ferrino Adventure24 8a Beal Pietrowicz Śladami Uczestników Muzeum Tatrzańskie

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM ONET.PL

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS Alhambra Polska Misja Medyczna Hotel Trojan