Jerzy Porębski - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

Jerzy Porębski

Miłośnik gór i podróży. Uczestniczył w realizacji ponad 20 filmów dokumentalnych o tematyce górskiej jako producent, scenarzysta oraz reżyser. Wiele z jego filmów otrzymało nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmów górskich od Peru i Argentyny po Rosję, a dokument „Kukuczka” jest od wielu lat wyświetlany we Francji, w tym w paryskim kinie Le Nouvel Odeon. „Kukuczka” został również wydany na DVD w USA, Francji i Włoszech.

Od lat Jerzy Porębski zapraszany jest do jury festiwali filmów górskich i turystycznych, m. in. w Bilbao, Karlowych Varach, czy też w peruwiańskim Huaraz.

Jerzy Porębski  jest też agentem literackim, stoi za zakupem licencji około 30 książek o tematyce górskiej, w tym ostatnio wspomnień znanego szwajcarskiego wspinacza Erharda Loretana, czy książek Bernadette McDonald, wydanych w Polsce i w Czechach.

Porębski był też pomysłodawcą i współautorem komiksów o tematyce górskiej i historycznej m.in. o Tragedii na Przełęczy Lho La, o życiu i wojennej działalności Jana Karskiego czy Hermanna Buhla. Jest też autorem, współautorem i pomysłodawcą książek górskich jak np „Polskie Himalaje”. Prowadzi prezentacje na temat historii polskiego himalaizmu.

Znany z miłości do Czech, gdzie od lat jest aktywny. Mówi w języku sąsiadów i angażuje się w działalność społeczną, przede wszystkim związaną z górami i podróżami. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i członkiem Rady Nadzorczej czeskiej fundacji „Historie dobrodruzstvi” w Ostrawie.

W Polsce uczestniczył w powstaniu i tworzeniu muzeum polskiego himalaizmu „Korona Ziemi” w Zawoi.

Obecnie przygotowuje kilka nowych projektów książkowych.

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY