Javier Barayazarra - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Zapraszamy gorąco na jubileuszową, 25. edycję Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, która odbędzie się w dniach 11-20 września 2020 roku.

Tak, tak, to nie pomyłka, 11-20 września, 10 dni. 10 pięknych, festiwalowych dni.  W przyszłym tygodniu rusza sprzedaż karnetów, odsłonimy także wiele punktów festiwalowego programu. Więcej przeczytacie tutaj.

Javier Barayazarra

Urodził się w Bilbao, w Kraj Basków w Hiszpanii, w 1961 roku. Studiował filologię baskijską, specjalizował się w komunikacji audiowizualnej. Od 1989 roku pracuje w baskijskiej telewizji publicznej Euskal Telebista. Jako operator, redaktor i reżyser produkował filmy krótkometrażowe i dokumentalne o wspinaczce i alpinizmie na wszystkich kontynentach, między innymi serial dokumentalny „7 ścian, 7 kontynentów” z braćmi Pou w rolach głównych. Nakręcił kilka nagrodzonych filmów dokumentalnych, wśród których wyróżniają się te wyprodukowane w Totem Pole (Tasmania) i Eternal Flame (Trango Tower) w 2005, Fitz Roy (Patagonia) w 2006 oraz Zerua Peak (Antarctica) w 2008. Jest założycielem i dyrektorem Mendi Film Festival, międzynarodowego wydarzenia filmowego o tematyce górskiej, którego pomysł zrodził się w 2008 roku, a które odbywa się w Bilbao od 2012 roku. Festiwal należy do International Alliance for Mountain Film od 2011 roku. Obecnie Javier pełni również funkcję przewodniczącego International Alliance for Mountain Film, stowarzyszenia składającego się z 23 Festiwali Filmów Górskich i Muzeum Gór, które reprezentują 18 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Oceanii.