Ines Papert - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Zapraszamy na jubileuszową, 25. edycję Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, która odbędzie się w dniach 11-20 września 2020 roku.

Tak, tak, to nie pomyłka, 11-20 września, 10 dni. 10 pięknych, festiwalowych dni.  Więcej przeczytaj tutaj.

Ines Papert

Opisanie Ines w kilku słowach nie jest łatwym zadaniem. Jej lista osiągnięć jako zawodowej wspinaczki jest niezwykle długa, a aktywności, którym się poświęca i którymi inspiruje innych, są bardzo zróżnicowane.Urodzona w 1974 roku w niemieckim regionie Saksonii Ines zapałała miłością do gór w wieku 20 lat. W tej chwili Ines mieszka w Bawarii ze swoim synem Emanuelem i partnerem Luka Lindič.

Sukcesy przyszły szybko. Po tym, jak trenowała jako fizjoterapeutka, Ines szybko została poczwórną Mistrzynią Świata i wielokrotną triumfatorką Puchara Świata we wspinaczce mikstowej. Podczas Festiwalu Wspinania w Lodzie w Ouray w 2005 pokonała wszystkich męskich przeciwników i wygrała cały konkurs. Od czasu porzucenia zawodów w 2006 Ines koncentruje się na pierwszych przejściach i oraz ekspedycjach w skale i lodzie. Rezultaty są imponujące: wśród najważniejszych przejść jest pierwsze wejście na Likhu Chuli I w Nepalu (6719m), wejście free na The Hurting (jedna z najtrudniejszych dróg lodowych na świecie) w 2015, pierwsze wejście free na 300-metrową drogę Black Madonna (8a) w jej rodzinnej okolicy Utrechtu. Zarówno siła psychiczna, jak i fizyczna Ines, stały się legendarne. Pomimo wrodzonej zdolności niemal laserowego koncentrowania się na celu, Ines wciąż ciężko trenuje zarówno nad pewnością siebie podczas wspinaczki, jak i nad swoją siłą. Ważną częścią życia dla tej muzykalnej wspinaczki jest też przyjemny czas, który uwielbia spędzać ze swoimi dobrymi przyjaciółmi. Zawsze chętnie wysłuchuje opowieści i wątpliwości młodych wspinaczy albo po prostu – ludzi w potrzebie. Potrzeba dzielenia się również ujawnia się u Ines w jej działalności i etyce górskiej: chce osiągać swoje sukcesy w duchu przyjaźni i harmonii ze swoimi partnerami. Nie przywiązuje dużej wagi to „wyłącznie kobiecych” przejść. Woli raczej odkrywać nowe linie, nawet jeśli niesie to ze sobą większe ryzyko porażki. Ines Papert wciąż poszukuje nowych barier do wypróbowania – i łamie je raz za razem.