Dmitry Golovczenko - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

Dmitry Golovczenko

Jeden z najlepszych rosyjskich alpinistów młodego pokolenia. Wraz ze swoim kolegą  Siergiejem Niłowem jest podwójnym laureatem (i najmłodszym Rosjaninem) Złotego Czekana – alpinistycznego Oscara i czterokrotnym laureatem rosyjskiego Złotego Czekana. Autor pierwszych przejść w Tien-szan, Karakorum i Himalajach. Między innymi: nowa droga na 2,3-kilometrowej ścianie Muztagh Tower (Karakorum, Pakistan) czy „Moveable Feast” na 1,5-kilometrowej północnej ścianie Thalay Sagar w Himalajach Garhwalu w Indiach. Specjalizował się w wyprawach zimowych. Na Kaukazie, podczas zimowego wejścia na północny szczyt Uszby, temperatury spadły poniżej -40.  Na przełomie marca i kwietnia 2019 roku z Siergiejem wspiął się w stylu alpejskim na wschodnią ścianę Jannu (7710m) i osiągnął południowy grzbiet ściany na wysokości 7412m.  Trasa, którą wyznaczyli na wschodniej ścianie – o nazwie Unfinished Sympathy – była zbyt ryzykowna, by nią zejść, zamiast tego musieli zejść południowo-zachodnią stroną. Zespół spędził na górze 18 dni. Ich wyprawa była częścią filmu „Ściana cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej.  Dmitry ma żonę i 9-letnią córkę.

 

Najlepsze osiągnięcia Dymitra:

2008 – drugie wejście na szczyt Kirpich (rosyjskie 6A), Kaukaz, Rosja, 2009 – nowa droga na szczyt Vernyi (rosyjskie 6A), Tien-szan, Kirgistan –  nominacja do rosyjskiego Złotego Czekana 2011, nowa droga na Trango Nameless Tower „No Fear” (rosyjskie 6B), Karakorum, Pakistan – nominacja do rosyjskiego Złotego  Czekana 2012 , nowa droga na Muztagh Tower „Think Twice” (rosyjskie 6B), Karakorum, Pakistan – zwycięzca rosyjskiego Złotego Czekana 2013 oraz  Złotego Czekana 2013, nowa droga na Kyzyl-Asker „War and Peace” (rosyjskie 6B ), Tien-Szan, Kirgizja – nominacja do rosyjskiego Złotego Czekana 2015, pierwsze wejście na  Sedoy Strazh „9th Wall” (rosyjskie 6B), Tien-Szan, Kirgistan –  zwycięzca rosyjskiego Złotego Czekana 2016, nowa droga na Thalay Sagar „Moveable Feast” (rosyjskie 6B), Himalaje Garhwalu, Indie – zwycięzca rosyjskiego Złotego Czekana 2017 i Złotego Czekana Piolet d’Or, nowa droga na szczyt Asgard „Ratatoskr” (rosyjskie 6B), Góry Baffina, Kanada – zwycięzca rosyjskiego Złotego Czekana.

W dalekim wschodnim Nepalu, w rejonie Kanczendzongi, znajduje się słynąca ze stromych ścian Khumbakarna/Jannu (7710 m). W marcu i kwietniu b.r.  Sergey Nilov i Dmitry Golovchenko, po 13 dniach wspinaczki, osiągnął południową grań góry wytyczając nową linię na niezdobytej wcześniej wschodniej ścianie. Wysoki opad śniegu skutecznie zwalniał akcję górską i w rezultacie uniemożliwił atak szczytowy. Do wierzchołka zabrakło wspinaczom 300 metrów.  Po przejściu na drugą stronę grani, Sergey i Dmitry, ze względu na duże trudności, które napotkali na swojej drodze, zdecydowali się na wycof nieznaną im wcześniej drogą francuską z 1962 roku.

Wywiad z Dmitrym można przeczytać tutaj:
https://wspinanie.pl/2019/04/strachu-niet-dmitrij-golowczenko-i-siergiej-nilow-o-przejsciu-na-jannu-w-rozmowie-z-eliza-kubarska/

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY