Chris Bonington - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Zapraszamy gorąco na jubileuszową, 25. edycję Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, która odbędzie się w dniach 11-20 września 2020 roku.

Tak, tak, to nie pomyłka, 11-20 września, 10 dni. 10 pięknych, festiwalowych dni.  W przyszłym tygodniu rusza sprzedaż karnetów, odsłonimy także wiele punktów festiwalowego programu. Więcej przeczytacie tutaj.

Chris Bonington

himalaista, pisarz, fotograf i prelegent, który zaczął się wspinać w wieku 16 lat w 1951 roku. Od tamtego czasu stało się to jego pasją. Jest autorem pierwszego brytyjskiego wejścia północną ścianą Eigeru; prowadził też ekspedycję, która dokonała pierwszego wejścia południową ścianą Annapurny, co było ówcześnie największym osiągnięciem w Himalajach. Jego kolejnym sukcesem jako kierownika wyprawy było wejście kierowanej przez niego ekspedycji na Everest po raz pierwszy południową ścianą w 1975 roku. Sam Chris zdobył Everest wraz z norweską ekipą w roku 1985. Do dziś pozostaje aktywny w górach (80-te urodziny uczcił wspinaczką na nadmorską turnię Old Man of Hoy drogą, którą sam wytyczył niemal pół wieku wcześniej), wspinając się z tym samym, niezmiennym od lat entuzjazmem.

Chris Bonington napisał 17 książek, był twarzą wielu programów telewizyjnych i występował przed różnymi audytoriami na całym świecie. W 1996 roku otrzymał tytuł szlachecki w uznaniu dla swoich osiągnięć w górach. Przez 8 lat był prezesem rady parków narodowych, pełni też funkcję dyrektora w firmie Berghaus.

zdjęcie: Stuart Wilson, Chris Bonington Picture Library