Chris Bonington - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

24. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ale już teraz możemy ogłosić, że podobnie jak w roku ubiegłym, podczas festiwalu nastąpi rozdanie nagród Złotych Czekanów –  Piolets d’Or 2019. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 19 – 22 września.

Chris Bonington

himalaista, pisarz, fotograf i prelegent, który zaczął się wspinać w wieku 16 lat w 1951 roku. Od tamtego czasu stało się to jego pasją. Jest autorem pierwszego brytyjskiego wejścia północną ścianą Eigeru; prowadził też ekspedycję, która dokonała pierwszego wejścia południową ścianą Annapurny, co było ówcześnie największym osiągnięciem w Himalajach. Jego kolejnym sukcesem jako kierownika wyprawy było wejście kierowanej przez niego ekspedycji na Everest po raz pierwszy południową ścianą w 1975 roku. Sam Chris zdobył Everest wraz z norweską ekipą w roku 1985. Do dziś pozostaje aktywny w górach (80-te urodziny uczcił wspinaczką na nadmorską turnię Old Man of Hoy drogą, którą sam wytyczył niemal pół wieku wcześniej), wspinając się z tym samym, niezmiennym od lat entuzjazmem.

Chris Bonington napisał 17 książek, był twarzą wielu programów telewizyjnych i występował przed różnymi audytoriami na całym świecie. W 1996 roku otrzymał tytuł szlachecki w uznaniu dla swoich osiągnięć w górach. Przez 8 lat był prezesem rady parków narodowych, pełni też funkcję dyrektora w firmie Berghaus.

zdjęcie: Stuart Wilson, Chris Bonington Picture Library