Opis Trasy I

Zapraszamy Was na wspólne przejście górami z Pasterki (małej, urokliwej wioski u podnóża Szczelińca Wielkiego) do Lądka-Zdroju, czyli z jednej strony Ziemi Kłodzkiej do drugiej. Wraz z czterema Liderami – gośćmi festiwalowymi, przejdziemy przez najbardziej widokowe tereny Parku Narodowego Gór Stołowych, przez Góry Bardzkie oraz Złote.

Na całej trasie będą szli z nami:

Agnieszka „Zebra” Dziadek, laureatka Kolosa w kategorii Wyczyn za przejście najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych (i o tym wyczynie Agnieszka opowie nam w sobotę w Pasterce podczas swojej prelekcji). Agnieszka jest zafascynowana Daleką Północą (w 2020 r. przeszła Szwecję), a obecnie realizuje projekt przejścia wszystkich polskich szlaków PTTK  o długości powyżej 100 km. Więcej o podróżach i wędrówkach Agnieszki możecie przeczytać na jej blogu.
Magda Jończyk, podróżniczka i fotografka, przewodniczka oraz organizatorka trekkingów w Himalajach i Karakorum. Magda ma za sobą marsze m.in. w górach skalistych Kanady, w Pirenejach, Alpach. Nieustannie podróżuje po krajach Azji. W Pasterce Magda opowie nam o historiach spod Everestu oraz o Szerpach.
Tomek Kobielski, doświadczony wspinacz i alpinista, a także świetny organizator wyjazdów i wypraw w najdalsze zakątki świata. Tomek jest jednym z pierwszych Polaków, który zdobył Koronę Ziemi (wszystkie najwyższe szczyty kontynentów). Członek polskiej wyprawy na K2 w 2010 r. Z Tomkiem spotkamy się jeszcze po RAJDzie podczas głównej części Festiwalu.
Tomek Habdas, promotor turystyki górskiej, pasjonat Beskidów, który ma na swoim koncie m.in. przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego (i o tym przejściu opowie nam w sobotę w Pasterce), wejście na Mont Blanc, Kilimandżaro i Elbrus. Tomek stworzył bloga podróżniczego, w którym dzieli się swoimi górskimi przygodami oraz jest autorem przewodnika „Bieszczady” (wyd. Bezdroża 2021). Jego podróżnicza działalność została wyróżniona podczas World Travel Show.

W sobotę na trasę pójdą z nami Piotr Pustelnik i Adam Pustelnik, wspaniali wspinacze. Piotr zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m., a w 2011 roku dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. Adam kilkukrotnie pokonał drogi 8c+ (kilka z nich sam wytyczył) i jako trzeci Polak pokonał drogę wspinaczkową o trudnościach 9a.
Z Piotrem i Adamem zdobędziemy Szczeliniec Wielki! 🙂

W poniedziałek, na kilka godzin, dołączy do nas także Agna Bielecka, himalaistka, podróżniczka, fotografka, żeglarka. Agna brała udział w wyprawach na kilka ośmiotysięczników, jest pilotem wycieczek do Azji i Ameryki Łacińskiej, a także prowadzi wyjazdy trekkingowe i kajakowe na Spitsbergenie i w Omanie.
Z Agną zdobędziemy Kłodzką Górę! 🙂

Ostatniego dnia, w środę, będziemy mieć przyjemność wędrować razem ze Zbyszkiem Piotrowiczem, pomysłodawcą i pierwszym Dyrektorem naszego Festiwalu. Zbyszek jest instruktorem wspinaczki, autorem przewodników, jurorem… Był Wiceburmistrzem Lądka-Zdroju oraz Dyrektorem Uzdrowiska Lądek-Długopole.
Ze Zbyszkiem zdobędziemy Borówkową Górę! 🙂

Naszych wspaniałych gości festiwalowych będziecie mogli zapytać o rzeczy praktyczne w wędrówkach czy o inne tematy szeroko pojętego outdooru.
Trasa I to wędrówka dla każdego, bez względu na doświadczenie w górach. Wejdziemy w labirynty skalne, staniemy nad urwiskiem Batorowskim, a z wież widokowych będziemy podziwiać spektakularne widoki na całą Ziemię Kłodzką. Podczas wędrówki towarzyszyć nam będzie przewodnik, który opowie o mijanych terenach, pokaże i wyjaśni, jakie góry czy pasma widzimy. Wieczory spędzimy zaś, w zależności od miejsca, przy ognisku, filmach, prelekcjach… Jeden, niewielki fragment, między Batorowem a okolicą Kłodzkiej Góry, pokonamy busem. Tak przy okazji, na Kłodzką Górę, która jest zaliczana do Korony Gór Polskich, również wejdziemy.

W ramach karnetu na Trasę I są także:
– wszystkie noclegi na polach namiotowych między 10.09 a 16.09 (od Pasterki po Lądek-Zdrój).
– program Festiwalowy w Pasterce: filmy, prelekcje, koncerty
– bilet na udział w programie Winne Góry w Radochowie oraz wejście i prelekcja w Jaskini Radochowskiej 14.09 (we wtorek)
– bilet na udział w programie w Lądku-Zdroju 15.09 (w środę)
– 2 mapy terenów po których będziemy wędrować
– przewóz bagaży pomiędzy miejscami noclegowymi
– transport uczestników na trasie Batorów-okolice Kłodzka 13.09 (w poniedziałek rano)
– transport zwrotny kierowców po samochody do Pasterki 15.09 (w środę)

Nasi przewodnicy mogą również potwierdzić zdobyte przez Was na trasie punkty GOT (Górskiej Odznaki Turystycznej) oraz KZGP (Klubu Zdobywców Korony Gór).