O nas

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to najstarsze i największe wydarzenie Ludzi Gór. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby – wtedy jeszcze pod nazwą Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady – rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Od pierwszej edycji Festiwalu wiele się zmieniło – każda edycja przynosi zmiany, modyfikacje. Wszystko po to by wydarzenie było za każdym razem ciekawsze i różniło się od tego, co już było.

Najstarsza i najbardziej znana impreza tego typu w Polsce, jeden z największych festiwali górskich na świecie. To także jedyne miejsce poza Alpami, w którym odbywała się ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody, jaką są Złote Czekany. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady – kolejna edycja potrwa 4 dni, odbędzie się w dniach 7-10 września. Wydarzenie odbędzie się w Lądku-Zdroju, gdzie stworzymy rozległe miasteczko festiwalowe.

Rokrocznie ważnym punktem programu jest Festiwal Filmów Górskich, podczas którego zobaczymy kilkadziesiąt tytułów zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu filmowego. W czasie gali zwieńczającej Festiwal poznamy zwycięzców spośród kilku kategorii oraz zdobywców Grand Prix. Właśnie podczas Festiwalu gros filmów ma swoją premierę, a my pozostajemy ich wyłącznym dystrybutorem w kraju. Dla widzów przygotujemy 4 sale oraz ponad 3200 miejsc siedzących.

Zatem – jeśli lubisz kino, godziny spędzone przed ekranem to dla Ciebie czysta przyjemność, a dodatkowo uwielbiasz filmy o tematyce górskiej – nie może Cię zabraknąć na Festiwalu Górskim. W tym roku planujemy jeszcze więcej premier niż w roku ubiegłym – krajowych i światowych. Kilkadziesiąt filmów i animacji, do tego spotkania z twórcami, komentarze, rozmowy. 

Kolejnym stałym i istotnym punktem programu jest Festiwal Literatury Górskiej. Poranne rozmowy na trawie, wspólne czytanie, spotkania autorskie oraz jako wisienka na torcie – gala ogólnopolskiego konkursu książkowego to tylko niektóre z nich. Dla tych, którzy chcą zasilić swoje biblioteczki, co roku zorganizujemy festiwalową księgarnię. Ci, którzy odwiedzali nas w poprzednich latach wiedzą, że można tam spotkać również autorów książek, z którymi warto zamienić słowo lub po prostu – poprosić o dedykację.

Literatura jest nieodłącznym elementem Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, a program Festiwalu Literatury Górskiej to rokrocznie długie godziny najlepszych wydarzeń dla tych, którzy cenią dobrą książkę, lubią słuchać i rozmawiać o górskich opowieściach, poezji, przeżyciach osób, których przygody, podróże, zostały spisane. 

Dotychczas Festiwal Górski i wydarzenia literackie odwiedziło kilkuset znamienitych gości, m.in. Andrzej Stasiuk, Filip Springer, Michał Nogaś, Jacek, Żakowski, Adam Robiński czy Anna Kamińska.

Program Festiwalu wypełniają również prelekcje wybitnych światowych himalaistów, alpinistów i wspinaczy. Nasi dotychczasowi goście to m.in. Alex Txikon, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski, Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Élisabeth Revol, Cedar Wright, Alex Honnold, Adam Ondra, Wojciech Kurtyka, Simone Moro, Denis Urubko, Kurt Diemberger.

Festiwal to również warsztaty i wiedza praktyczna – planujemy kilkadziesiąt warsztatów z tematyki górskiej, m.in. warsztaty wspinaczkowe, sprzętowe, pierwszej pomocy, zachowań w górach, suplementacji czy dobrego przygotowania do bezpiecznych, górskich wędrówek. Również dzieci i młodzież będą mogły zdobyć wiedzę podczas niezwykle ciekawych Warsztatów Młodego Podróżnika, obejmujących wiedzę teoretyczną i praktyczną.

A może trochę rywalizacji? Podczas Festiwalu Górskiego odbędą się zawody sportowe, m.in. biegi, zawody wspinaczkowe czy speleomistrzostwa Polski w technikach jaskiniowych.

Na pewno nie będzie można narzekać na nudę i brak aktywności. Przygotujemy dla Was 5 wycieczek na szczyty zaliczające się do Korony Gór Polski. Każdego roku wycieczki prowadzą znane osobistości świata gór, jak np. Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Adam Bielecki czy Piotr Hercog.

Ważną częścią Festiwalu są też wystawy – podróżnicy i artyści, czasem też podróżnicy-artyści, prezentują zdjęcia ze swoich wypraw. To piękne wernisaże, które oglądając, skłaniają do refleksji i pokazują niezwykłe ujęcia pięknych, często dzikich i tajemniczych miejsc.

Czy na Festiwalu jest miejsce na dobrą muzykę i koncerty? Oczywiście! Na festiwalowej scenie gościliśmy mnóstwo fantastycznych gwiazd, jak np. Nosowska, Lao Che, Fish&Emade, Strachy na Lachy, Łąki Łan czy Grubson. Również w tym roku nasza scena przyciągnie do Lądka tych, którzy cenią dobre imprezy.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to również doskonała okazja na zgromadzenie najwyższej jakości sprzętu górskiego czy akcesoriów umilających górskie wędrówki w naprawdę dobrych cenach. Nasza strefa Expo to jedna z najbardziej rozbudowanych tego typu stref w Polsce. Dwie długie alejki, prowadzące przez obszar Festiwalu, to ponad 70. wystawców prezentujących swoje oferty.