Festiwal Młode Góry tworzą ludzie z doskonałym podejściem do najmłodszych. Zobacz, kto poprowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży!

Marta Nadrzycka-Soczek
Animator wielu projektów skierowanych do dzieci i młodzieży realizowanych na przestrzeni kilkunastu lat, fundator i V-ce prezes Fundacji Piętro Wyżej, osobiście zaangażowana w wiele społecznych inicjatyw, współpracująca już z Festiwalem w obszarze warsztatów dla dzieci.
Różne warsztaty w grupie 3-5

Robb Maciąg
Warsztaty hawajskie Niedziela 10:30 – 11:45 (10+) Niedziela 12:00 – 13:15 (6-9)
Czy wiecie co dokładnie znaczy „aloha” co to jest „kapa” i „ohe kapala”? Nie? No to musicie wziąć udział w warsztatach o Polinezji, poznać pewną ośmiornicę i kulturę ludzi Oceanu SpokojnegoPrzy okazji dowiecie się co z Hawajami ma wspólnego wielki polski podróżnik – Paweł Strzelecki, gdzie na Hawajach leży największa góra świata i jak grać w Konane i jak zrobić swoje własne ohe kapala
Gry i zabawy ludów Ameryki Północnej Piątek 12:00 – 13:30 (6-9 i 10+)
Nie, nie będziemy uczyć się o dzisiejszej Ameryce Północnej. Nasze gry, zabawy i rozmowy nie będą miały nic w wspólnego z dzisiejszą popkulturą USA czy Kanady.
Zamiast tego zajmiemy się Pierwszymi Narodami – Pueblo z południowego USA i Wyandotami (Huronami) z Kanady- dowiemy się dlaczego tak bardzo różnią się od wyobrażenia „Indian” jakie mamy w głowie po obejrzeniu kilku filmów z Hollywood. Zagramy w Pikarię, grę planszową wymyśloną właśnie przez Pueblo. Zjemy kukurydzane czipsy a przy okazji odkryjemy, że kukurydza wcale nie musi być żółta. Dowiemy się do to jest wampun i sami zrobimy zabawkę z lasów wschodniej Kanady.
A to wszystko wpleciemy w podróż Toniego Halika przez ten wielki kontynent.
Warsztaty o Dalekiej Północy Sobota 16:15 – 17:00 (6-9)
Ludzie i natura Daleki Północy to świat mrozów, ciężkiej pracy i zupełnie innych gier i obaw jakie znamy. W trakcie warsztatu zbudujecie własnego Inukszuka, pogracie w „zapasy wołów” i poznacie wyjątkową naturę Północy.
Warsztaty afrykańskie piątek 16:00 – 17:30 (6-9)
Podczas warsztatu poznamy historię, przyrodę, tradycje i wyzwania życia codziennego ludzi, zamieszkujących cztery zupełnie różne regiony Afryki i co z tym wszystkim ma wspólnego wielki polski podróżnik – Tony Halik!
Poznamy:
Mali czyli najbardziej umuzykalniony kraj Afryki, gdzie Afryka Pustynna przenika się z Czarną Afryką. Kulturę Dogonów i ich maski.
Etiopię czyli Koptów i skalne kościoły w Lalibeli, endemiczną przyrodę oraz amharską kaligrafię.
A także Serengeti czyli miejsce gdzie ochrona przyrody i wielkie Parki Narodowe przenika się z życiem codziennym Masajów

Magda Bloch:
Wodne malowanie
1. Grupa 5-8 lat – opis warsztatów
Na warsztatach dzieci wykonają akwarelowy obrazek z użyciem kilku technik akwarelowych oraz „batikową” serwetkę na filtrach do ekspresu.
2. Grupa 9-12 lat – opis warsztatów
Najpierw dzieci wykonają „batikową” serwetkę na filtrach do ekspresu a następnie bandanę na batyście z odzysku techniką tie-day.
Sobota 11:30 – 13:00 (6-9)
Sobota 14:00 – 15:30 (10+)
BIO:
Tworzę, żegluję, chodzę po górach. Uprawiam artystyczny upcycling od lat. Przetwarzam, filcuję, szyję, tworzę biżuterię Art Silver Clay, scrapbooking, batik, tie-day i długo by jeszcze wymieniać. Jestem grafikiem, a po godzinach instruktorką skautingu. Swoje doświadczenia zarówno warsztatowe, jak i harcerskie zebrałam w poradniku z wyzwaniami bushcraftowymi dla dzieci i młodzieży pt. „A Adi powiedział”.

Łukasz Skop
Tytuł warsztatów: Zrób ten zielnik! Warsztaty roślinne
Opis: Wyruszamy na łąkę w poszukiwaniu dzikich roślin, które wykorzystamy do przygotowania botanicznych kolaży i książkowych zakładek. Nauczymy się zatrzymywać piękno roślin na dłużej i utrwalać je różnymi metodami.
Sobota 11:30 – 13:00 (10+)
Sobota 14:00 – 15:30 (6-9)
BIO
ogrodnik, prowadzący cykl ogrodniczy „Co z tego wyrośnie?” w „Dzień Dobry TVN”, redaktor bloga www.bezogrodek.com i redaktor merytoryczny magazynu „Gardeners’World Edycja Polska”. Najwięcej czasu spędza w ogrodzie z nosem przy ziemi, tłumacząc język roślin z zielonego na nasze.

Alicja Kuchar
Zanim wyruszysz w góry- przygotowanie, sprzęt i bezpieczeństwo w górach w pigułce.
Warsztat adresowany dla wszystkich Młodych Odkrywców, którzy chcieliby w bliższej lub dalszej przyszłości świadomie uczestniczyć w przygotowaniu swojej górskiej przygody- dla tych, którzy pierwsze a być może kolejne wyjazdy mają już za sobą i dla startujących całkiem od podstaw.
W czasie warsztatu zobaczymy jak różnorodny może być górski krajobraz, jak bardzo góry zmieniają się latem i zimą, jaka wiedza ( i skąd ją wziąć !) przyda się podczas planowania wyprawy. Spojrzymy na mapę i kompas, przyjrzymy się jakiego sprzętu możemy potrzebować w różnych porach roku i będziemy mogli z bliska mu się przyjrzeć. Rozbijemy też namiot i porozmawiamy o biwakowaniu. Poruszymy też kwestię bezpieczeństwa, przypominając sobie ważne zasady, sprzęt mogący uratować życie a także numery telefonu i przydatne aplikacje.
Sobota 12:00 – 13:30 (dorośli)
Niedziela 10:30 – 11:45 (6-9)
Niedziela 12:00 – 13:15 (10+)
BIO:
Jestem przewodniczką beskidzką związaną z Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Warszawie, trenerką edukacji w plenerze. Przez 5 lat pracowałam z dziećmi w przedszkolu prowadzącym w duchu edukacji alternatywnej.
Jestem też instruktorem i współorganizatorem kursów dla kandydatów na przewodników górskich, prowadzę różnorodne wyjazdy otwarte i szkoleniowe oraz pracuję jako trener edukacji w plenerze z dorosłymi.

Krystian Hanke
Dziennikarz i współzałożyciel Radia 357, autor projektu „Tatowanie” – książki i codziennego radiowego cyklu dla aktywnych i zaangażowanych rodziców. Lekko odklejony tata Alicji i Tośka, z którymi uwielbia spędzać czas.
W trakcie festiwalu Młode Góry spotka się z wami w niedzielnej audycji Tatowanie
Niedziela 9:00 – 10:30

Dominik Szmajda
Warsztat:
Spływanie z dziećmi jest fajne i popularne, ale zazwyczaj robimy to w Polsce.
Głównie z przyczyn logistycznych. Bo jak przewieźć kilka kajaków zagranicę?
Okazuje się, że nic prostszego! Wystarczy mieć kajaki kieszonkowe, czyli packrafty.
Czyli dmuchane łódki, które zabierzesz do samolotu nawet jako bagaż podręczny. Wbrew pozorom, nie są to zabawki. To profesjonalny sprzęt, który dzięki unikalnej technologii składa się do kompaktowych rozmiarów, co pozwala jego użytkownikom na niezwykłą mobilność.
A mobilność to podróżowanie – także te dalekie!
Sobota 14:00 – 15:30 (dorośli)
BIO: Z wykształcenia turysta (dyplomowany), z zamiłowania podróżnik, najpierw rowerowy, następnie pieszy, aż w końcu rzeczny. Od lat zafascynowany postacią Kazimierza Nowaka, popularyzator historii jego dokonań. Kilka lat temu do jego fascynacji dołączyły packrafty, z którymi nie rozstaje się ani na krok. Po przepłynięciu rzeki Kongo, zajął się organizowaniem komercyjnych wypraw packraftowych na różne kontynenty, a także handlem tym sprzętem (packraftowo.pl). Łodzie te zabiera także na rodzinne wypady – te bliskie i te dalekie.

Dariusz Dżugan
„Wassa, wassa, wassa -czyli radość po afrykańsku” to interaktywne, autorskie warsztaty o charakterze edukacyjno- animacyjnym dla dzieci, podczas których instruktorzy: tancerka Aneta Szlacheta oraz muzyk Dariusz Dżugan (Ju Ghan) zabierają najmłodszych w fascynujący muzyczno-taneczny świat Afryki Zachodniej.
Niedziela 12:30 – 13:30 (3-5)
Niedziela 14:00 – 15:00 (6-9 i 10+)
BIO: kontrabasista, mandolinista, kompozytor, producent muzyczny, performer, animator kultury; absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Założyciel Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów. Członek zarządu Fundacji Żywe Kultury.

Aneta Szlacheta
„Wassa, wassa, wassa -czyli radość po afrykańsku” to interaktywne, autorskie warsztaty o charakterze edukacyjno- animacyjnym dla dzieci, podczas których instruktorzy: tancerka Aneta Szlacheta oraz muzyk Dariusz Dżugan (Ju Ghan) zabierają najmłodszych w fascynujący muzyczno-taneczny świat Afryki Zachodniej.
Niedziela 12:30 – 13:30 (3-5)
Niedziela 14:00 – 15:00 (6-9 i 10+)
BIO:
animatorka kultury, tancerka, ekolożka, podróżniczka. Inspiruje się kulturą Afryki Zachodniej, do której podróżuje ucząc się tradycyjnego tańca u jego źródeł . Prezeska Fundacji Żywe Kultury. Tancerka zespołu City Bum
Bum Ensemble, z którym koncertuje w Polsce i za granicą.