Lista książek konkursowych 2020 - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

Lista książek konkursowych 2020

Lista zawiera pozycje zgłoszone do konkursu – tytuły, które zostały zakwalifikowane – zgodnie z Regulaminem konkursu. W oparciu o poniższe zestawienie, po lekturze książek, Jury konkursu wybierze tytuły do listy nominowanych w poszczególnych kategoriach. Z listy nominowanych wyłonione zostaną książki nagrodzone tytułem „Książka Górska Roku 2020”

Jedno lato w Himalajach
Michał Kochańczyk
Wydawnictwo "Bernardinum", 7/2020
„Jedno lato w Himalajach” opisuje zmagania związane ze zdobywaniem dwóch ośmiotysięcznych szczytów – Cho Oyu i Nanga Parbat. Obie himalajskie wyprawy, w których brał udział autor, odbyły się w 1985 roku – kiedy polski himalaizm przeżywał swój rozkwit i także regionalne kluby wysokogórskie starały się zaznaczyć swoją obecność w górach wysokich. Wśród uczestników zna... (Zobacz wiecej)
Widok z okna
Katarzyna Ceklarz, Regina Wicher
Babiogórskie Centrum Kultury, 12/2019
„Widok z okna” (Výhľad z okna) to dwujęzyczna publikacja, zawierająca zbiór opowiadań dla dzieci i młodzieży, mająca na celu przybliżenie im sylwetek kilkunastu polskich i słowackich artystów pochodzących z terenów leżących wokół Babiej Góry. Zamieszczone w książce utwory ukazują przypuszczalny przebieg ciekawych epizodów z ich życia, a źródłem inspiracji wykreowanyc... (Zobacz wiecej)
Niewiarygodna wspinaczka. Alex Honnnold, El Capitan i Free Solo
Mark Synnott
Wydawnictwo Dolnośląskie, 10/2019
Po czterogodzinnej wspinaczce bez asekuracji 3 czerwca 2017 roku Alex Honnold stanął na szczycie 900-metrowej ściany El Capitan. Tym wyczynem wprawił w zdumienie miliony ludzi na całym świecie. „New York Times” pisał o „jednym z najwybitniejszych sportowych dokonań wszech czasów”. Historyczne osiągnięcie Honnolda jest głównym wątkiem książki Marka Synnotta. Autor przenosi n... (Zobacz wiecej)
Dzikość
Katarzyna Nizinkiewicz
Wydawnictwo Kontynenty, 6/2020
Trans. Tak, takie wędrowanie to jest rodzaj transu. Katarzyna Nizinkiewicz, chodząc po peryferiach świata – nieważne, czy to są Lofoty czy Armenia, Andy czy Picos d’Europa, zamarznięte jeziora, lapońskie białe bezkresy, opuszczone kopalnie – nie „pokonuje”, nie „pobija”, nie „przełamuje” i nie „udowadnia”. Idzie swoją drogą: za biegiem strumienia, za promieniem św... (Zobacz wiecej)
Wielka Korona Tatr. Przewodnik wspinaczkowy po 14 ośmiotysięcznikach
Andrzej Marcisz
Wydawnictwo Bezdroża, 8/2020
Przewodnik wspinaczkowy, w którym opisano 101 dróg wejść na 14 szczytów tatrzańskich o wysokości powyżej 8000 stóp: od szlaków turystycznych po drogi wspinaczkowe w skalach od 1 do 5. Opisane drogi są starannie wyselekcjonowane tak by przeciętnie wysportowany turysta bądź taternik był w stanie je pokonać z przewodnikiem bądź bez.
Małgosia na 8a. Poradnik wspinaczki sportowej
Małgorzata Kurek, Sebastian Kurek
Wydawnictwo Bezdroża, 7/2020
Poradnik jest swego rodzaju podręcznikiem dla dzieci, juniorów, trenerów trenujących wspinaczkę sportową. Przedstawione tu zostały wszystkie trzy dyscypliny: wspinaczki sportowej, starty w zawodach oraz wyjazdy w skały. Książka zaciekawi również tych, którzy nie chcą zostać zawodnikiem, bo wspinaczka to wszechstronnie rozwijająca dyscyplina. Zaprezentowane zostały aspekty związan... (Zobacz wiecej)
Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje Annapurna South 1979
Maciej Pietrowicz
MACIEJ PIETROWICZ, 5/2020
Historia człowieka, który ukochał góry ponad wszystko. Książka przenosi czytelnika w rejon Annapurny Południowej do 1979 roku za sprawą dzienników ojca autora i relacji pozostałych uczestników tego spektakularnego przedsięwzięcia. Została opisana podróż Jelczem do podnóża Himalajów, poczynania wspinaczy w trakcie zdobywania góry oraz ich rozterki w kluczowych momentach wyprawy.... (Zobacz wiecej)
Zakręć w Tatry! Szlak wokół Tatr i inne trasy na Podtatrzu
Wojciech Goj
Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o., 11/2019
Przewodnik rowerowy "Zakręć w Tatry!" jest prostym w obsłudze, wygodnym narzędziem do poznawania zakątków niezwykłych regionów Podtatrza: Podhala, Spisza, Orawy. Zawiera 30 gotowych przepisów na wycieczki. Wiodą one zarówno przez coraz to liczniejsze tutaj ścieżki rowerowe: Szlak wokół Tatr, Velo Dunajec, Ścieżkę dookoła Jeziora Czorsztyńskiego (“Velo Czorsztyn”), jak równ... (Zobacz wiecej)
Na graniach i w dolinach
Mieczysław Rokosz
Wydawnictwo Górskie, 9/2019
Lektura tych wspomnień z 64 lat wędrowania po Tatrach (i innych górach), fascynacji polskimi górami, ich historią, naturą i kulturą, związkami międzyludzkimi przynosi wiele wzruszeń i ,,zaraża” czytelnika swoją magią, uzależnieniem od wędrówek pośród nich, najlepiej samotnych, które wyzwalają w człowieku moce najczystsze, zbliżają do Absolutu, pozwalają na medytację, ode... (Zobacz wiecej)
Tatry Polskie. Atlas turystyczny
Barbara Zygmańska
Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., 6/2020
Atlas turystyczny pomaga dotrzeć do najciekawszych miejsc w Tatrach Polskich. Zaprezentowano je w wygodnym układzie alfabetycznym, a cennym uzupełnieniem są propozycje tras turystycznych, przejrzyste mapy i piękne fotografie.
Bieszczady. Atlas turystyczny
Gabriela Gorączko
Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., 5/2020
Atlas turystyczny to kompendium wiedzy na temat polskich Bieszczadów i okolicznych miejscowości. Informacje o najciekawszych i najbardziej malowniczych miejscach zaprezentowano w wygodnym i przejrzystym układzie alfabetycznym. Cennym uzupełnieniem są informacje o historii i dawnych mieszkańcach tych terenów, a także praktyczne wskazówki, propozycje tras, przydatne mapy i barwne fotografie... (Zobacz wiecej)
Everest
Francis Sangma. Feng Lisk
Wydawnictwo Adamada, 11/2019
Niewzruszony olbrzym nieustannie smagany mroźnymi podmuchami wiatru. Dostojny gigant spiczastym wierzchołkiem rozdzierający napęczniałe od deszczu i lodu chmury. Niemy kolos śniący się każdemu, kto pokochał góry. Mount Everest. Wyżej jest tylko niebo. Zachwycająca opowieść o górach, himalajskiej przyrodzie oraz historii i kulturze pogranicza Nepalu i Tybetu. Oparte na faktach, obra... (Zobacz wiecej)
Zaistnienia
Piotr Strzeżysz
Wydawnictwo Bezdroża, 3/2020
Z materii przeżyć, nagromadzonych w trakcie trwającej wiele miesięcy i liczącej tysiące kilometrów rowerowej wyprawy z Patagonii na Alaskę, autor maluje słowem pojedyncze, pozornie banalne i niewiele znaczące obrazy - porysowany blat stołu, mężczyznę sprzedającego plecaki, zalany aparat fotograficzny czy wizytę w domu zamieszkanym przez rudą kotkę. Owe opisy stają się osnową f... (Zobacz wiecej)
Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności
Maurice Isserman, Stewart Weaver
Grupa Wydawnicza Dariusz Marszałek, 11/2019
W opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce M.Isserman i S.Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku historię wspinaczek himalajskich. W powieści znajdują się relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX w. Autorzy nie szczędzili także bardzo ważnej otoczki kulturalno-społecznej. W powieści są przedstawione takie postaci jak: Martin Conway, który stał na czele pierwszej ... (Zobacz wiecej)
Sebastian Flizak (1881-1972)– etnograf na tle swojej epoki
Katarzyna Ceklarz
Katarzyna Ceklarz, 12/2019
Książka stanowi biografią Sebastiana Flizaka (1881-1972) etnografa i ludoznawcy z Mszany Dolnej (pow. limanowski), ujęta w szerokim kontekście historycznym, społecznym i kulturowym. Praca uwzględnia historię polskiej etnologii i antropologii kulturowej, lokalną historię Górali Zagórzańskich w Gorcach i Beskidzie Wyspowym, z których wywodził się S. Flizak, oraz historię środowisk,... (Zobacz wiecej)
Podróżnicy w Górach Olbrzymich. Antologia tekstów źródłowych
Adolf Traugott von Gersdorf
Johann Tob Volkmar
Josef Karl Eduard Hoser
Wydawnictwo Wielka Izera Marcin Wawrzyńczak, 4/2020
Podróżnicy w Górach Olbrzymich to pionierska publikacja: zbiór blisko czterdziestu relacji podróżniczych z Karkonoszy i Gór Izerskich, obejmujących okres od końca XVII do początku XX wieku, wspólne przedsięwzięcie Wydawnictwa Wielka Izera i Schlesisches Museum zu Görlitz. Tłumacz i autor zbioru pominął obszerne nieraz opisy przyrody, wybierając przede wszystkim fragmenty opisują... (Zobacz wiecej)
Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało
Dariusz Kortko
Marcin Pietraszewski
Wydawnictwo Agora, 11/2020
"Mam szczęście, bo ciągle żyję" - przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowyc... (Zobacz wiecej)
Zuzia na nartach
Anna Potyra
Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, 9/2019
Zuzia z kochającą rodziną spędza zimę w górach. To dla niej wyjątkowy czas: pełen śnieżnych uciech, ale i wielkich wyzwań. Dziewczynka nie tylko dołącza do dziecięcej grupy narciarskiej, ale zamierza zawalczyć o Puchar Debiutanta. A wspierają ją dobre wróżki: Wierciuszka, Pietruszka i Łakomczuszka. Tymczasem harcujący na stoku narciarze burzą spokój mieszkającego we wnętrz... (Zobacz wiecej)
"Śpiący rycerze", II tom serii Dzieci Dwóch Światów
Agnieszka Fulińska
Aleksandra Klęczar
Wydawnictwo Galeria Książki, 3/2020
Hanka i Igor spotykają się ponownie, tym razem podczas ferii zimowych. Oboje są uczestnikami obozu na Podhalu, zorganizowanego przez ojca Igora pod patronatem mistrza Twardowskiego. Guślarze ujawniają, że przed bohaterami stoi zadanie: muszą zdobyć magiczny klejnot znajdujący się na jednym z tatrzańskich szczytów. Ale jak tego dokonać w środku zimy, kiedy wszędzie leży mnóstwo śn... (Zobacz wiecej)
Królowa. Lhotse '89
Jerzy Kukuczka
Katarzyna Zioło
Fundacja Wielki Człowiek, 9/2019
„Królowa” to kolejne wydawnictwo Fundacji Wielki Człowiek, drugie z serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Trzonem publikacji, powstającej z okazji 30 rocznicy śmierci himalaisty, jest jego dziennik spisany podczas wyprawy na Lhotse w 1989 roku. Integralnymi elementami historii są i tym razem archiwalia – fotografie, dokumenty, listy, ale też multimedia ukryte w kodach QR takie jak n... (Zobacz wiecej)
Podziemia. W głąb czasu
Robert Macfarlane
Wydawnictwo Poznańskie, 6/2020
Pod ziemią umieszczamy to, co cenne, co kochamy lub chcemy chronić; niekiedy ukrywamy to, co szkodliwe. Jednak to, co zostało kiedyś pogrzebane w ziemi, może w niej trwać dłużej od nas. I może nieoczekiwanie uderzyć z wielką siłą. W epoce znaczącego wpływu człowieka na ekosystem i geologię naszej planety, w dobie permanentnego kryzysu, potrzeba zrozumienia krain podziemnych jest p... (Zobacz wiecej)
Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat
Elisabeth Revol
Éliane Patriarca
Wydawnictwo Agora, 1/2020
Intymna opowieść autorki o wydarzeniach na Nanga Parbat zimą 2018 roku. Ocalała dzięki brawurowej akcji ratunkowej prowadzonej przez himalaistów, którzy w tym czasie uczestniczyli w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2, Revol po raz pierwszy z takimi szczegółami wspomina przebieg tragicznych wydarzeń. Szczera do bólu konfrontuje się z własną traumą i emocjami, by swoimi słowami opowied... (Zobacz wiecej)
Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku
Michał Jagiełło
Wydawnictwo Iskry, 9/2019
Fascynacja górami, któż z nas jej nie doświadczył? Zachwyt ich potęgą, majestatem i tajemniczością nie był także obcy wizytującym Zakopane i okolice pierwszym turystom XIX wieku. Byli wśród nich wielcy pisarze, malarze, politycy, dziennikarze i ciekawi świata podróżnicy. Niektórzy opisali swoje wrażenia i przeżycia, publikując je w gazetach i tomach wspomnień. Niniejsza ksią... (Zobacz wiecej)
Tajemnice Strażnicy WOP w Konarach (1945–1947). Szabrownictwo, dezercje, morderstwa
Artur Ochał
Instytut Pamięci Narodowej, 4/2020
Latem 1946 r. na Strażnicy WOP w Konarach (Dolny Śląsk) doszło do zbiorowej dezercji żołnierzy pod dowództwem por. Jana Kajdy. Dezercję poprzedziło kilka istotnych faktów historycznych. Autor stara się opisać nie tylko warunki życia żołnierzy na strażnicy, ale także metody działania organów bezpieczeństwa oraz zakulisowych mechanizmów, jakie odegrały rolę w tych wydarzeniach... (Zobacz wiecej)
Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego
Patryk Pleskot
Instytut Pamięci Narodowej, 8/2019
Za ile litrów samogonu można kupić sowiecki autobus? W jaki sposób doktorant historii może dostać główną rolę w filmie Zanussiego? Jak wymienić szermiercze klingi na skuter Lambretta? Dlaczego Gierek obraził się na polskich alpinistów, którzy zdobyli Mount Everest? Kim byli „Szary Grizzly” i „Andzia”? Na te i inne pytania odpowiada sam Andrzej Paczkowski.
SZTUKA SKALNEGO PODHALA. Przewodnik dla kolekcjonerów
Joanna Hübner-Wojciechowska
Wydawnictwo ARKADY Sp. z o.o., 6/2019
Jedyny taki przewodnik, który zawiera informacje historyczne, wskazówki dla kolekcjonerów i estymacje cenowe obiektów niewystępujących w obrocie aukcyjnym, a zasługujących na uznanie. Nieobecni na rynku sztuki twórcy, zapomniane dyscypliny odzyskują w tej publikacji należne im miejsce. To książka dla wszystkich miłośników Skalnego Podhala, których pociąga nie tylko magia gór, pr... (Zobacz wiecej)
Skoczkowie. Przerwany lot
Dariusz Jaroń
Wydawnictwo Marginesy, 3/2020
Poruszająca historia trojga wybitnych przedstawicieli polskiego narciarstwa. Bronek Czech był pierwszym polskim zawodnikiem światowej klasy. Staszek Marusarz – niedoszłym mistrzem świata w skokach, a jego siostra Helena miała tak wielki talent, że wróżono jej sukcesy na arenie międzynarodowej. Szanse bohaterów pokrzyżowała wojna. Ruszyli na szlaki kurierskie. Bronek został aresztow... (Zobacz wiecej)
Gdyby to nie był Everest...
Leszek Cichy
Piotr Trybalski
Wydawnictwo Literackie, 1/2020
„Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli“ to zdanie wypowiedział Cichy 17.02.1980. Tego dnia wraz z Wielickim jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. Cichy ze szczerością opowiada o tamtych wydarzeniach. Już opis samych przygotowań do wyprawy w końcówce lat 70. powoduje zdumienie – ekipa dysponowała jednym porządnym namiotem szturmowym, a Wiel... (Zobacz wiecej)
Yeti. Jak poszukiwania legendarnego człowieka śniegu uratowały Himalaje
Daniel C. Taylor
Wydawnictwo Poznańskie, 7/2019
CO ZROBIĘ Z YETI, KIEDY JUŻ GO ZNAJDĘ? POWINIENEM UMIEŚCIĆ GO W ZOO, UGOŚCIĆ W SWOIM DOMU, A MOŻE ZAMKNĄĆ W MUZEUM? Daniel C. Taylor przez niemal 60 lat badań zadawał sobie te pytania. Doprowadziły go do wyjaśnienia zagadki legendarnego człowieka śniegu. Badacz znalazł odpowiedź w dolinie Barun – najbardziej dzikiej dżungli Nepalu, miejscu, gdzie w duchu idei Thoreau człowiek... (Zobacz wiecej)
Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa
Stephen R. Bown
Wydawnictwo Poznańskie, 3/2020
Największa wyprawa naukowa w historii! Stephen R. Bown – autor książki „Amundsen. Ostatni wiking” zabiera nas w fascynującą i niebezpieczną XVIII-wieczną podróż. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Naukową miała za zadanie zbadać obszary od Petersburga przez Syberię aż po wybrzeża Ameryki Północnej. Zlecona przez cara Piotra I Wielkiego kosztowała jedną szóstą rocznych p... (Zobacz wiecej)
Brama Sudetów Środkowych. Kraina zaklęta w szczególe
Rafał Fronia
Wydawnictwo Turystyczne PLAN, 11/2019
Brama Sudetów Środkowych - ilustrowany przewodnik z mapami FORMAT: 11x19 cm Ilość Stron: 120 Przewodnik po Krainie gdzie czas się zatrzymał we właściwym czasie, a wskazówki zegarów na kościelnych wieżach wciąż chodzą. Kotlina Kamiennogórska, część Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kruczych, Kamiennych i Wałbrzyskich tworzą niespotykaną nigdzie indziej kompilację różnoro... (Zobacz wiecej)
Abominacja
Dan Simmons
Wydawnictwo Vesper, 6/2020
W 1924 roku zmagania grupy angielskich himalaistów, których celem było zdobycie najwyższej góry świata, zostają przerwane, gdy podczas ataku na szczyt ginie dwóch z nich: George Mallory i Sandy Irving. Rok później trzech śmiałków – brytyjski poeta i weteran, francuski przewodnik z Chamonix i idealistyczny Amerykanin – podejmują próbę zdobycia Everestu. Pozyskują fundusze od po... (Zobacz wiecej)
Trolltindene 1972, 1974, 1977
Tadeusz Piotrowski
Danuta Piotrowska, 2/2020
W annałach alpinizmu zimowego Polacy zapisali się jako pionierzy; dostrzegli i wykorzystali walory muru Trolltindene w Norwegii. Ich przejścia to kamienie milowe tego sportu: – 1972 r.: A. Dworak, W. Jedliński, R. Kowalewski, T. Piotrowski – na wsch. ścianie Trolltindene – Fivaruta i Filar Trollryggen – 1974 r.: M. Kęsicki, R. Kowalewski, W. Kurtyka i T. Piotrowski – Direttissima p... (Zobacz wiecej)
Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu
Wojtek Fusek
Jerzy Porębski
Wydawnictwo Agora, 2/2020
To niezwykła opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach ratunkowych, górskich tragediach, których uniknięto tylko dzięki poświęceniu lekarzy. To także historia tajemnic ludzkiego organizmu na wysokościach, wystawionego na ekstremalne warunki „strefy śmierci” oraz barwna panorama niepowtarzalnych „lekarskich typów”, ludzi, którzy jeśli trzeba potrafią zrobić operację n... (Zobacz wiecej)
Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
Elżbieta Piętak
Dariusz Piętak
Burda Media Polska Sp. z o.o., 10/2019
Południowa ściana Lhotse to jedna z najtrudniejszych ścian w Himalajach. Jej przejście uznano za największe wyzwanie dla himalaistów. W połowie lat 80. Jerzy Kukuczka zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Nadal jednak nie miał dość. Na kolejną wyprawę zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice. Podczas wyprawy prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia z wypraw. Przygotowa... (Zobacz wiecej)
Beskidy z dzieckiem
Marlena Woch
Mariusz Woch
Wydawnictwo Pascal, 6/2020
Autorzy bestsellerowych przewodników tym razem zabierają nas w Beskid Śląski, Żywiecki oraz Mały, czyli region, który oferuje wiele atrakcji i łatwych, ciekawych szlaków, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozpoczęcia przygody z górami. Wspólnie zachwycimy się panoramą Beskidów i Tatr ze szczytu Babiej Góry, odszukamy sekretne „Leśne Kościoły” i zajrzymy w głąb Jaskini ... (Zobacz wiecej)
Kiczery. Podróż przez Bieszczady
Adam Robiński
Wydawnictwo Czarne, 11/2019
Bieszczady – wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów. Ojczyzna stracona, ojczyzna zyskana. Kraj wilków i niedźwiedzi. Dzicz, w którą jedzie się – jak głosi slogan przepracowanych – rzuciwszy wszystko inne. Adam Robiński z mapą w ręce, książką Bruce’a Chatwina w pl... (Zobacz wiecej)
Tragedia na Przełęczy Diatłowa Historia bez końca
Alice Lugen
Wydawnictwo Czarne, 5/2020
Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach.
Sielankowanie pod Tatrami Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku
Agnieszka Lisak
Wydawnictwo Czarne, 8/2019
Zanim pod Tatrami zaczęli się regularnie pojawiać turyści, Zakopane zamieszkiwał „lud na pół dziki, chytry i chciwy”. Rafał Malczewski pisał zaś, że „zmienna aura Zakopanego kładła zdrowego w bety, halny wiatr wytracał chorych na płuca, z silniejszych robił alkoholików”.
Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda
Pola Kryża
Dariusz Woźniczka
Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion), 9/2020
W życiu miłośników górskich szlaków przychodzi taki moment, kiedy przemierzanie Beskidów to za mało, a Tatry są zbyt ciasne... Wtedy zaczyna się poszukiwanie nowych możliwości i prędzej czy później natrafia się na via ferraty. Dzięki nim turyści mogą korzystać z uroków górskich szlaków, a jednocześnie zdobywać wysokie, niedostępne wierzchołki Alp czy Dolomitów. Ten prze... (Zobacz wiecej)
Projekt 100 wulkanów. Przewodnik trekkingowy TOP 15
Grzegorz Gawlik
Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion), 5/2020
Przewodnik składa się z części zawierającej unikalne fragmenty dzienników z wypraw, oraz części poradnikowej - opisującej 15 wybranych wulkanów wraz ze wskazówkami, jak je zdobyć. Nie brakuje ciekawostek i opisów interesujących miejsc pochodzenia wulkanicznego. Autor pokazuje, że wulkany nadają się idealnie na trekking i wspinaczkę. W książce znajdziemy informacje: - jak wejś... (Zobacz wiecej)
Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest
Miłka Raulin
Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion), 6/2020
Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest to książka czasem zabawna, czasem wzruszająca, ale przede wszystkim szczera i wciągająca bez reszty. O tym, jak urzeczywistnić z pozoru nierealne plany, gdy jest się mamą nastolatka i pracuje się na etacie. I o tym, jak przygotować się fizycznie, logistycznie, psychicznie i finansowo do tego, by zmierzyć się z najwyższą, najtrudniejszą i n... (Zobacz wiecej)
Manaslu. Góra Ducha, Góra kobiet
Monika Witkowska
Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion), 11/2019
Relacja z wyprawy autorki na znajdujący się w Himalajach ośmiotysięcznik Manaslu. Nie jest to typowa relacja ze wspinaczki, autorka uzupełnia ją zbiór różnego typu ciekawostek, anegdot i interesujących historii dotyczących zarówno himalaizmu, jak i przyrody czy życia Nepalczyków. W TRAKCIE LEKTURY DOWIEMY SIĘ: dlaczego Manaslu nazywane jest Górą Ducha jak wyglądały pierwsze pols... (Zobacz wiecej)
Zdobycie Tatr. Lata 1926 – 1945
Jan Kiełkowski
Wydawnictwo Stapis, 3/2020
Trzeci tom cyklu poświęconego historii zdobywania Tatr Jana Kiełkowskiego obejmuje wszystkie wybitniejsze dokonania taternickie z lat 1926-1945, z wyróżnieniem przełomowych przejść na Galerii Gankowej czy Mnichu. Jak pisze autor: „Przechodząc hakowo wschodnią ścianę Mnicha w 1942 roku, Czesław Łapiński i Kazimierz Paszucha chyba ostatecznie rozwiązali problem szóstego stopnia w ... (Zobacz wiecej)
Presja
Tommy Caldwell
Wydawnictwo Stapis, 11/2019
Do bólu szczera, piękna i zaskakująca, książkowa wersja wydarzeń znanych polskim odbiorcom z filmu "Dawn Wall". Zdobycie niemal pionowej ściany Dawn Wall w Yosemitach przez Tommy'ego Caldwela i Kevina Jorgesona w 2015 roku stało się jednym z największych osiągnięć wspinaczkowych w historii. Linia, którą przeszli, jest najtrudniejszą klasyczną wielowyciągową drogą na świecie.
Piotr Hercog. Ultrabiografia
Piotr Hercog
Jacek Antczak
Wydawnictwo SQN, 10/2019
Najgłębsze jaskinie, najdłuższe rajdy i ekstremalne biegi w najwyższych górach świata. Życie i kariera Piotra Hercoga to nieustająca seria przygód, szalonych pomysłów, wyzwań i niesamowitych wyczynów podczas wypraw, rajdów czy górskich biegów. Piotr raz przeskakuje szczeliny pod Pikiem Lenina, raz pływa kajakiem po oceanie albo wypatruje potwora na jeziorze z Loch Ness. Z jego Ul... (Zobacz wiecej)

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY