Kobiety w górach – przesuwanie granic
Panel dyskusyjny na temat wyzwań i przyszłości kobiecej eksploracji
Historia kobiecej wspinaczki i kobiet działających w górach wysokich znaczona jest nazwiskami takich legend jak Wanda Rutkiewicz, Gerlinde Kaltenbrunner czy Lynn Hill. Jednocześnie, przejścia i wyczyny kobiet w górach były zawsze porównywane do męskich, a kobiece ambicje, rywalizacje, poświęcenia i wybory życiowe szeroko komentowane i dyskutowane. Czym kierują się kobiety wybierając swoje cele? Co stanowi ich motywację? Jakim wyzwaniom i przeszkodom muszą stawić czoła i jak widzą przyszłość kobiecej eksploracji?
Podczas panelu rozmawiać ze sobą będą wybitne himalaistki, alpinistki i wspinaczki:
– Anna Okopińska – taterniczka, himalaistka, mająca na koncie nowe drogi i pierwsze kobiece wejścia oraz kobiecy rekord wysokości w Polsce i Europie;
– Kinga Baranowska – zdobywczyni 9 ośmiotysięczników i pierwsza Polka na trzech z nich,
– Kinga Ociepka-Grzegulska – mistrzyni Polski we wspinaczce i autorka pierwszego polskiego kobiecego 9a,
– Masha Gordon – zdobywczyni Korony Ziemi i uczestniczka Explorers Grand Slam,
– Mina Leslie-Wujastyk – uznawana za najlepszą wspinaczkę w Wielkiej Brytanii i autorka czterech pierwszych przejść kobiecych,
– Karolina Ośka – która łączy wspinanie sportowe w skałach ze wspinaniem wielowyciągowym w górach i na dużych ścianach,
– Chantel Astorga – amerykańska alpinistka, wspinaczka skalna, skialpinistka, która przyjeżdża do Lądka odebrać wyróżnienie podczas gali Złotych Czekanów.
Spotkanie będzie ważne nie tylko ze względu na osiągnięcia biorących w nim udział kobiet. To także dyskusja o równouprawnieniu i roli kobiet w szerszym kontekście społecznym.