ReelRock

prof. EWA GRZĘDA

Przewodnicząca jury, historyczka literatury, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze. Redaguje rocznik „Góry-Literatura-Kultura“. Organizuje międzynarodowe interdyscyplinarne konferencje dotyczące tematyki górskiej. Jest członkiem Rady Naukowej „Wierchów” i Fundacji im. Z. i W. Paryskich. 

MAŁGORZATA LEBDA

Autorka pięciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Doktor nauk humanistycznych. Naukowczyni. Fotograficzka. Ultramaratonka. Miłośniczka outodooru. W maju 2021 roku ukazała się jej kolejna książka poetycka zatytułowana Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy). Jej książki przełożono na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić) i ukraiński (tł. Yury Zavadsky). Pracuje nad debiutem prozatorskim. Obecnie trenuje – pod okiem Piotra Hercoga – do biegu wzdłuż Wisły (od źródeł do ujścia, co daje dystans około 1100 km).

IWONA BATURO

Z wykształcenia biolog, z zawodu redaktorka i graficzka komputerowa, z zamiłowania autorka przewodników. Za Euroregion Beskidy otrzymała główną Nagrodę Magellana w kategorii przewodnik kieszonkowy. Kilka lat temu zrezygnowała z dobrej pracy w Warszawie i przeniosła się tam, gdzie nie ma tłumów – w Beskid Mały. Jest entuzjastką literatury górskiej. Prowadzi blog Góry lektury o literaturze górskiej. W jury Konkursu na Książkę Górską Roku zasiada już po raz kolejny. 

prof. JACEK KOLBUSZEWSKI

Historyk literatury, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat Literackiej Nagrody Zakopanego 2017 za książkę Literatura i Tatry. Studia i szkice. Autor wielu książek o tematyce górskiej: np. Skarby króla Gregoriusa. O poszukiwaniu skarbów w XVII i XVIII wieku; Tatry w literaturze polskiej; Krajobraz i kultura. Sudety w literaturze i kulturze polskiej oraz antologii literatury górskiej: m.in. Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939.

ZBIGNIEW PIOTROWICZ

Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Z wykształcenia psycholog, pisarz, dziennikarz, alpinista, instruktor wspinaczki PZA,. W 1995 roku wymyślił I Przegląd Filmów Górskich i Turystycznych, który potem przekształcił się Przegląd Filmów Górskich (przez długi czas jedyne tego typu imprezy w Polsce), aż wreszcie w Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Były redaktor naczelny „Taternika”, autor kilku książek (w tym „Moje Pagóry”, współautor przewodnika wspinaczkowego), dwukrotnie zasiadał w jury literackim, brał też udział w warsztatach i prowadził rozmowy z gośćmi.

MAREK MALUDA

Antykwariusz górski, bibliofil, znawca historii literatury górskiej. Kolekcjonuje od ponad 40 lat literaturę górską (Tatry, historia alpinizmu, przewodniki górskie), turysta górski, z pasją wędruje po górach wszystkich kontynentów. Publicysta, posiada jedną z największych bibliotek górskich w kraju. W jury Konkursu na Książkę Górską Roku zasiada już po raz kolejny. 

BOGUSŁAW KOWALSKI

Historyk alpinizmu, recenzent, dziennikarz, były członek zarządu Polskiego Związku Alpinizmu, instruktor taternictwa, instruktor alpinizmu. Działa w KW Toruń. Na swoim koncie ma wiele przejść w Tatrach, Alpach, Dolomitach, Himalajach, Ameryce Południowej, gdzie wspólnie z partnerami wytyczył trzy polskie nowe drogi. Dwukrotnie wyróżniany na Kolosach za dokonania 2004 i 2005 roku. Autor wielu artykułów dotyczących szkolenia, wypadków, historii alpinizmu. Współpracował i współpracuje z wieloma prestiżowymi magazynami górskimi. W jury Konkursu na Książkę Górską Roku zasiada już po raz kolejny. 

SEBASTIAN KŁOSOK

Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. W jury konkursu zasiada po raz pierwszy.