Wycieczki i wyprawy 2024

Czas na aktywności! Festiwal Górski to mnóstwo spotkań, filmów, inspirujących historii, ale też dużo ruchu! Zapraszamy Was do wzięcia udziału w wyprawach, wyrypach górskich, wspólnych przygodach, które poprowadzą Was po przepięknych rejonach Ziemi Kłodzkiej.

Warsztaty limitowane

Udział w nich wymaga zgłoszenia i opłaty rezerwacyjnej. Poszczególne warsztaty są dla maksymalnie 15 – 20 osób.

Fotograficzna wyprawa na Szczeliniec Wielki z Karolem Nienartowiczem z eobuwie.pl&Jack Wolfskin

Wyjście na wschód słońca na jeden z najlepszych punktów widokowych na Ziemi Kłodzkiej – Szczeliniec Wielki, to okazja fotografowania o najlepszej dla zdjęć porze. W czasie pleneru będzie okazja skonsultowania, jak zrobić udane zdjęcie oraz jakiego sprzętu użyć, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Data: 5 września (czwartek)

Godzina: 5:00-15:00

Miejsce zbiórki: Karłów, dokładna lokalizacja TUTAJ

Limit miejsc: 20

Udział: płatny – posiadacze karnetów na Festiwal Górski 45 zł, bez karnetu – 500 zł

Zapisy: KLIKNIJ

Sched: https://sched.co/1bWHA

Wycieczki górskie

W celu wzięcia udziału w wyprawie trzeba posiadać bilet na dany dzień festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy.
Wycieczka górska z Moniką Witkowską i Keen - Śnieżnik od czeskiej strony. Dalimilova rozhledna

Takiej wycieczki jeszcze nie było.

Tym razem prowadzimy Was na Śnieżnik od czeskiej strony!

A na szczycie Monika Witkowska czytać będzie fragmenty swojej najnowszej, biorącej udział w naszym konkursie KSIĄŻKA ROKU 2024″ – publikacji.

Obowiązują zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski

Data: 6 września (piątek)

Godzina: 7:00 (do 15:00)

Limit miejsc: brak limitu

Udział: w ramach karnetu lub biletu na Festiwal Górski


Street Photo po Lądku – warsztaty z Krzysztofem Szlęzakiem

Marzysz o niezapomnianych fotografiach ze swoich górskich wędrówek? Albo chciałbyś zachować wspomnienia z Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju? Te warsztaty to idealna okazja, aby rozwinąć swoje fotograficzne umiejętności!

Fotospacer z Krzysztofem Szlęzakiem, znanym fotografem i ambasadorem marki Leica. Podczas wspólnego spaceru po urokliwych uliczkach uzdrowiska odkryjesz sekrety fotografowania w plenerze i stworzysz wyjątkowe zdjęcia festiwalowej atmosfery.

Wypróbuj legendarne aparaty Leica i przekonaj się, jak ich niepowtarzalny charakter może wzbogacić Twoje fotograficzne doświadczenia.

Liczba osób, które dostaną aparat Leicy do ręki na czas warsztatu ograniczona – max. 10. Pozostałych uczestników warsztatu zapraszamy z własnym sprzętem fotograficznym.

Przygotowaliśmy dwa warsztaty – w piątek i w sobotę.

 

Daty i godziny: 6 września (piątek) 16:30 (do 19:00) oraz 7 września (sobota) 12:00 (do 14:00)

Miejsce: Aleja Modrzewiowa

Limit miejsc: brak

Udział: bezpłatny

Zapisy: info@leicastore.pl (określ jeden z dwóch terminów)

 Sched: https://sched.co/1eX3B (piątek)
Sched: https://sched.co/1eX3l (sobota)

 

Wystawy

udział w nich nie wymaga zgłoszenia i jest bezpłatny.

Wystawa prac Marka Arcimowicza

szczegóły wkrótce

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Wystawa Lampa 2023

Wystawa najlepszych fotografii wyłonionych w pierwszej edycji konkursu LaMPA Ladek Mountain Photo Award 2023

Data: 5-8 września (czwartek-sobota)

Godzina: cały czas trwania Festiwalu

Miejsce: ulica Kościuszki

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1h3Jq

Pożegnanie z Samotnią – otwarcie wystawy fotograficznej

Wystawa „Pożegnanie z Samotnią” jest opowieścią poplenerową z dwóch wyjazdów zorganizowanych przez Radosława Czaplę dla grupy fotografów ze Śląska do Schroniska Samotnia zarządzanym przez rodzinę Siemaszków i Marka Arcimowicza. To był ostatni moment by wchłonąć ducha tego miejsca w takiej formie.

Schronisko Samotnia to wyjątkowe miejsce znajdujące się w samym sercu Karkonoszy, jest jednym z najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, a jego historia sięga XVII wieku. Od 1966 roku przez 58 lat zarządzała nim rodzina Siemaszków. Początkowo Waldemar, znany ratownik GOPR, wraz z żoną Sylwią, a po jego śmierci w 1994 roku, córki Sylwia i Magdalena oraz Marek Arcimowicz. Jednak teraz, po blisko 60 latach prowadzenia, w wyniku nieprzedłużenia umowy dzierżawy rodzina Siemaszków opuściła schronisko. Aktualnie schroniskiem zarządza Spółka Wysoka II z Zakopanego. Przejęcie tak ważnego i kultowego miejsca jakim jest Samotnia nie obyło się bez protestów i sprzeciwu wielu ludzi, którym bliska jest turystyka jak najmniej komercyjna. Bo właśnie takiego ducha miała Samotnia, było to miejsce, w którym czuć było prawdziwą pasję. Nie wiemy jaki los czeka Samotnię, nie wiemy jakie zmiany ją czekają. Z pewnością będziemy się temu uważnie przyglądać.

Samotnia z ugruntowanym charakterem dawała bezpieczeństwo, cechowała się niezwykłym ciepłem i magiczną atmosferą, która inspirowała wiele osób, turystów, artystów, fotografów, miłośników przyrody i gór podczas ich górskich wypraw i również nas. W czasie bardzo zmiennej pogody powstały prezentowane na wystawie fotografie. Na zdjęcia ma wpływ bardzo wiele czynników… światło, przysłona czy czas otwarcia migawki, to te najbardziej prozaiczne. Jednak dużo ważniejsze są te bardziej nieuchwytne. Mamy tutaj na myśli ludzi, miejsce i szczególna atmosfera, którą bardzo wyraźnie czuliśmy w czasie wspomnianych wyjazdów. Samotnia niezależnie od pogody otaczała ludzi niezwykłą aurą, którą roztaczali przez lata osoby sprawujący opiekę nad obiektem. Prezentowane zdjęcia są naszym hołdem dla tego miejsca, które zainspirowało nas do twórczych działań. Pewnym jest, że Samotnia ulegnie przemianie i być może dla nas nie będzie już tym niezwykłym miejscem, ale miłość do gór i pamięć o chwilach, które tam przeżyliśmy w nas zostanie już na zawsze.

Z dwóch naszych Śląskich wyjazdów – jesiennego pleneru Radosława Czapli i zimowego Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego powstały prezentowane zdjęci uczestników:

Radosław Czapla
Lilianna Ligęza-Jasik
Katarzyna Janota
Mateusz Janiszewski
Michał Otrębski
Karol Małota

Dodatkowe informacje od kuratora wystawy Radosława Czapli:

„Gdy usłyszałem o problemach z przetargiem dla Samotni poczułem silną potrzebę pojechać w to miejsce i tak oto zorganizowałem dwa wyjazdy. Jesienią zorganizowałem plener górski dla grupy zaprzyjaźnionych fotografów, a zimą namówiłem parę osób na plener zorganizowany przez Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego. Karkonosze są moimi najbliższymi górami – 20 lat mieszkałem we Wrocławiu i większość ferii czy wakacji spędzałem w tych górach, dlatego chciałem podzielić się swoim zamiłowaniem do tego miejsca z moimi kolegami i koleżankami z województwa śląskiego. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się wyjechać taką grupą fotografów i wchłonąć jeszcze ile się da tej atmosfery, bo trzeba powiedzieć, że schronisko pod skrzydłami Siemaszków były cudownym , ciepłym i wielce przyjaznym miejscem. Finalnie postanowiliśmy domknąć te wspomnienia wystawą pokazując szeroki spektrum inspiracji jaki w te pare dni potrafiło dać to magiczne miejsce”.

Data: 6 września (piątek)
Wystawa będzie dostępna przez cały Festiwal: 5-8 września

Godzina: 11:00

Miejsce: Zdrój Wojciech

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1h291

„OGRODY ZAGINIONEGO ŚWIATA – Mount Roraima” – otwarcie wystawy fotograficznej Mateusza Wrazidło

“Pierwszym odczuciem była niemożność ogarnięcia umysłem tego krajobrazu, kolejnym zaś wrażenie, że człowiek wstępował do jakiejś dziwnej krainy koszmarów…”
(Everard Im Thurn, 1885)

Otoczone zasłoną tajemniczości, pradawnych wierzeń i opowieściami o nadnaturalnych zjawiskach, masywy stołowe Wyżyny Gujańskiej pozostają jednymi z najsłabiej zbadanych obszarów naszej planety. Znamy je pod nazwą nadaną przez miejscowe plemiona – tepui, czyli „kiełkujące skały”.

Jednak od czasu, kiedy Arthur Conan Doyle wydał w 1912 roku swoją słynną powieść opisującą losy badaczy eksplorujących tajemniczy, południowoamerykański płaskowyż, w powszechnej świadomości zyskały nowe imię – „Światy Zaginione”.
Prezentowane fotografie dają wgląd w wieloletnią obsesję autora na punkcie legendarnego masywu Mount Roraima. Roraima, czyli najsłynniejsza z gór tepui, na mapie nie wyróżnia się niczym szczególnym – jest punktem wyznaczającym miejsce styku granic trzech południowoamerykańskich państw. Dla autora jednak znaczy ona o wiele więcej – jest zawieszonym nad chmurami „światem na granicy światów”, którego surrealistyczne krajobrazy są domem dla niespotykanych nigdzie indziej na naszej planecie gatunków i gdzie od setek lat splatają się historie z pogranicza jawy i snu. Los chciał, by jedna z nich stała się jego osobistą historią. Brzmi abstrakcyjnie? A czy mniejszą abstrakcją są punkty i granice, które człowiek usilnie kreśli na swoich mapach?

Mateusz Wrazidło – autor wystawy, inżynier, fotograf, a przede wszystkim – eksplorator świata niezwykłych roślin. Urodzony w Rydułtowach w 1993 roku. Ślązak z dziada pradziada, obecnie zamieszkały w Gliwicach. Współorganizator i uczestnik licznych ekspedycji botanicznych i fotograficznych, m. in. w Gujanie, Wenezueli, Kolumbii czy na Svalbardzie. Łączy śląskie tradycje techniczne z pasją do botaniki, a w szczególności do unikatowej, górskiej flory tzw. „Zaginionych Światów” – masywów stołowych ’tepui’ Wyżyny Gujańskiej. Autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych.

Członek rzeczywisty The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Królewskiego Towarzystwa Geograficznego – Royal Geographical Society w Londynie. Laureat nagrody KOLOS za rok 2021 w kategorii Podróże.

Data: 7 września (sobota)
Wystawa będzie dostępna przez cały Festiwal: 5-8 września

Godzina: 14:00

Miejsce: hol w Kinoteatr 4challenge

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1h2A7

Oprowadzanie po wystawie laureatów konkursu lampa 2024

Zobacz tegoroczne prace w dużym formacie. Zachwyć się razem z nami zdjęciami zwycięzców tegorocznego konkursu LaMPA!

Data: 6 września (piątek)

Godzina: 15:00 (do 15:30)

Miejsce: Aleja Modrzewiowa

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1eVWd

Prelekcje, Prezentacje, spotkania

udział w nich nie wymaga zgłoszenia i jest bezpłatny.

Gala Fotograficzna – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Konkurs LaMPA to świetna okazja, żeby zwrócić uwagę na chwile, które przeżywamy w górach. Od zachwytu nad przyrodą, krajobrazem, fauną i florą po piesze wędrówki, wspinaczkę oraz poznawanie okolicznych tradycji i kultury.

Celem konkursu jest ukazanie różnorodności górskiego świata w całym jego spektrum, uchwyconych na Waszych fotografiach. Wspólnie z Jury przedstawimy najlepsze zdjęcia oraz zaprosimy na scenę zwycięzców tegorocznej edycji – w sześciu kategoriach. Partnerami wydarzenia są Leica i Studio F11.

Data: 5 września (czwartek)

Godzina: 17:45 (do 19:15)

Miejsce: Kinoteatr 4challenge

Limit miejsc: obowiązuje wejście z karnetem lub biletem – wedle dostępności miejsc

Udział: w ramach karnetu lub biletu na Festiwal Górski

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1bBVZ

#AmerykaAmeryka! Polska droga na Fitz Royu - w 40 rocznicę

Jesienią 1984 roku Piotr Lutyński, Wiesław Burzyński, Mirosław Dąsal, Michał Kochańczyk i Jacek Kozaczkiewicz znali andyjski szczyt Fitz Roya jedynie z opisów i fotografii.
Zimą, 24 grudnia, stanęli na jego wierzchołku jako pierwsi Polacy.
Jako pierwsi na świecie dotarli na szczyt dziewiczą drogą, nazywaną od tej pory „Polaca”.
Było to jedno z największych polskich osiągnięć wspinaczkowych Polaków w Andach.
Do tej pory droga ta nie została powtórzona.
Chociaż oficjalne gratulacje zdobywcom przekazał nawet papież, wyprawa patagońska nie zdobyła też w tamtym czasie adekwatnego rozgłosu. Był to w dużej mierze skutek decyzji zespołu, przypieczętowanej przez Piotra Lutyńskiego, żeby swoją obecnością na ekranie nie legitymizować reżimowej telewizji PRL-u. Cała piątka zdobyła jednak niewątpliwy szacunek i renomę w polskim środowisku alpinistycznym, które zaowocowały również kolejnymi zaproszeniami na wspinaczkowe ekspedycje.
W 40. rocznicę przeprowadzenia tej nowej drogi na północnej ścianie Fitz Roya prezentzację przedstawi Michał Kochańczyk.

Data: 5 września (czwartek)

Godzina: 16:45-17:45

Miejsce: Scena Basecamp #feelaustria

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1fMoc

Łuk Karpat – 84 dni samotnej wędrówki

Ewa Chwałko przeszła samotnie – jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie – Łuk Karpat. Przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację, głównie szczytami gór, w 84 dni przemierzyła blisko 2400 km – trasą, którą sama ułożyła, nie korzystając z depozytów i suportu. Początkiem i końcem jej wędrówki były przełomy Dunaju – pierwszy przy Żelaznych Wrotach w Rumunii, zaś drugi przy Bramie Devińskiej u ujścia Morawy na Słowacji, zwanej też Bramą Hainburską. Sama wyprawa została wyróżniona Kolosem w 2022 r. w kategorii Wyczyn.

Z tej wyprawy powstała książka pt. „Łuk Karpat – 84 dni samotnej wędrówki”.

Ta książka zdobyła nagrody: Kolosa za najlepszy debiut podróżniczy roku 2022 oraz wyróżnienie Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku 2022.

Data: 5 września (czwartek)

Godzina: 15:30-16:30

Miejsce: Scena Basecamp #feelaustria

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1eUUv

Fotograficzna podróż w Himalajach. Opowieść Magdy Jończyk

Fotografia dokumentalna potrzebuje czasu. Wymaga powrotów i uwagi. Magda Jończyk patrzy holistycznie na wyprawy wysokogórskie, od lat pokazując ich drugą stronę. Fotografuje ludzi gór. Ludzi, którzy idą w wysokie góry nie dla przyjemności, nie dla doznań estetycznych, nie po to też, aby się sprawdzić, czy osiągnąć sukces. Idą, bo muszą.

Jej uwagę przykuwa zaplecze wysokogórskich wypraw, ten mniej znany świat. Idzie z tragarzami po lodowcu, zagląda do ich domów. Fotograficzna narracja Magdy jest nieśpieszna, pełna szacunku do bohaterów i z poszanowaniem ich godności. Ukazuje prostą codzienność Himalajów i Karakorum w sposób piękny.

O tym jak, pomimo bariery kulturowej, buduje relacje z ludźmi w Pakistanie i w Nepalu. Jak zdobywa ich zaufanie i czy relacje z ludźmi są potrzebne, aby stworzyć fotograficzną opowieść zdradzi podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju.

Magda Jończyk, fotografka od przeszło dziesięciu lat związana z Himalajami, skupia się na mieszkańcach wysokogórskich, odizolowanych regionów. W jej obiektywie i relacjach Szerpowie nigdy nie będą po prostu tragarzami. Będą ludem o bogatej kulturze i ludźmi o własnych historiach. Prowadzi trekkingi w wysokich górach z poszanowaniem natury.

Nawet najwyższy szczyt zdobywa się małymi krokami
www.magdajonczyk.com

Data: 7 września (sobota)

Godzina: 9:00 (do 10:00)

Miejsce: Kinoteatr 4challenge

Limit miejsc: wedle dostępności miejsc

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1fEhy

„La ruta” – fotograficzna droga Marty Wrzask przez Amerykę Północną

Data: 7 września (sobota)

Godzina: 14:15 (do 15:15)

Miejsce: Hotel Alhambra

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1fPoW

Pod niebem obcych bogów – przejście Gór Skandynawskich

Data: 8 września (niedziela)

Godzina: 15:00 (do 16:00

Miejsce: Scena Basecamp #feelaustria

Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte

Udział: bezpłatny

Zapisy: brak zapisów

Sched: https://sched.co/1fMcq