Patxi Usobiaga - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Patxi Usobiaga

37-letni Patxi Usobiaga to czołówka światowego wspinania sportowego. 2017 rok jest dla niego przełomowym. Właśnie teraz powrócił do swojej formy sprzed wielu lat, sprzed wypadku, po którym postanowił skończyć ze wspinaniem i zajął się trenowaniem. W tym roku w Olianie poprowadził najtrudniejszą swoją linię od 2007 r. – Patxitxulo, czyli kombinację dróg Joe Blau (8c+) i Papichulo (9a+), którą wycenił na 9a/a+. Przeszedł również trudnościach Papichulo (9a+). Patxi tak się rozkręcił, że zapowiadają się kolejne trudne przejścia, o których opowie nam na gorąco we wrześniu.
Patxi Lakunza Usobiaga urodził się w 1980 roku. Ten hiszpański wspinacz skałkowy i sportowy, w skałkach przechodził drogi o trudnościach do 9a+. W 2007 r. jako pierwszy na świecie przeszedł w stylu OS drogę o trudnościach 8c+ (Bizi Euskaraz). Przeszedł także takie drogi (wszystkie 9a i trudniejsze) jak m.in. Novena Enmienda, La Rambla, Realization, Action Directe, Fabela pa la Enmienda, Esclatamaster, Mendeku, Ini Ameriketan. Odnosił sukcesy w zawodach wspinaczkowych, m.in. został mistrzem świata w 2009 r. i wicemistrzem w latach 2003 i 2007, mistrz Europy w 2008 r. oraz zdobywca Pucharu Świata (2006 i 2007) i Rock Master (2008).
Patxi – wówczas najlepszy na świecie zawodnik w prowadzeniu, uległ jednak wypadkowi samochodowemu i w wyniku doznanej kontuzji w 2011 r. postanowił zakończyć karierę wspinaczkową. Skupił się na trenowaniu innych wspinaczy.
Tymczasem w 2017 r. Patxi wraca do czołówki światowego wspinania sportowego znów odnosząc sukcesy w skałach. (na podstawie m.in. Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu. T. VI Ludzie gór. pod red. M. i J. Kiełkowskich)

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.