Małgorzata Wojtaczka - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Małgorzata Wojtaczka

Wrocławianka, pasjonatka wypraw jaskiniowych i ekspedycji w rejony polarne.
Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii (w sumie 18 wypraw w ten rejon). Jest członkiem Speleoclubu Wrocław, który za wyprawy w Picos otrzymał Kolosa 2017 w kategorii eksploracja jaskiń. Uczestniczyła w żeglarskich wyprawach, podczas których opłynęła m.in. Spitsbergen, Islandię, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.
Uwielbia białe krajobrazy i surową, polarną przyrodę Arktyki i Antarktydy. Im zimniej i dalej od cywilizacji tym ciekawiej.
Przygotowując się do bieguna dotarła na szczyt Newtontoppen, najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc sanie transportowe (tzw. pulki) ze sprzętem wyprawowym. Samotnie przeszła na nartach ponad 120 km przez kultowy płaskowyż Europy – Hardangerviddę w Norwegii. W styczniu 2017 roku po 69 dniach marszu, jako pierwsza Polka i jedna z kilku kobiet na świecie samotnie dotarła do bieguna południowego, pokonując 1200 km bez wsparcia z zewnątrz.
Laureatka nagrody za „wybitne osiągnięcia sportowe” Ministerstwa Sportu. W marcu 2017 roku otrzymała Kolosa w kategorii wyczyn roku oraz wyróżnienie honorowe Nagrody im. Benedykta Polaka Oddziału Polskiego The Explorers Club. Otrzymała nagrody „Travelera 2018” – Wyczyn Roku i Człowiek Roku.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.