Luka Lindič - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Luka Lindič

Słoweński wspinacz i alpinista. Góry zafascynowały go gdy jeszcze był dzieckiem. Kiedy tylko zaczął się wspinać zrozumiał, że chce robić tylko to – na coraz trudniejszych drogach. Od początku bardzo ambitny, trenował skrupulatnie i systematycznie, ucząc się prędkości podczas pokonywania wielu mniej wymagających dróg. W ten sposób zbudował fundament, który pozwolił mu później zdobywać najtrudniejsze ściany na świecie. Jego wysiłki zostały docenione po raz pierwszy w 2008 roku, kiedy Luka został uznany przez Mountaineering Association of Slovenia za najbardziej obiecującego alpinistę roku. W latach 2009, 2014 i 2016 był ogłaszany przez Alpine Association of Slovenia alpinistą słoweńskim, który odnosi największe sukcesy.

Luka wytyczył wiele trudnych dróg w Chinach, Indiach, Kanadzie i Europie. Udało mu się dokonać kilku pierwszych wejść i pierwszych wejść free, takich jak Lindič-Leclerc Route na Mt. Tuzo w Kanadzie (M7+ WI6+ R, 1100m, pierwsze wejście), Psychological Effect na Mt. Neptuak w Kanadzie (M7 WI5+, 700m, pierwsze wejście) and Rolling Stones na Grandes Jorasses (M8, 6a, 1100m, pierwsze wejście free, on-sight).

Lindič zdobył Broad Peak w Karakorum, a dwa tygodnie później wszedł północnowschodnią granią na Gasherbrumie IV, osiągając jego północny szczyt (7900m). Zaliczył również samotne wejście przez Intégrale de Peuterey Ridge na Mont Blanc w 15,5 godziny.

Lindič w 2014 został nagrodzony Złotym Czekanem za pierwsze wejście na północną ścianę Hagshu w Indiach (6657m, ED 70°-90° III, 1350 m).

Luka Lindič jest magistrem logistyki i członkiem oddziału sportowego słoweńskiej policji.
Luka reprezentuje międzynarodowy TEAM PETZL.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.