Krzysztof Baran - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Krzysztof Baran

Urodził się w 1951 w Krakowie, gdzie mieszka. Dzieciństwo spędził w Zabierzowie. Ukończył historię na UJ. Już od najmłodszych lat ciągnęło go do włóczenia się po okolicy, a widoczna z okna Brama Bolechowicka przykuwała uwagę. W roku 1959 wraz z kolegami dotarli nawet po raz pierwszy do Jaskini Wierzchowskiej Górnej.
Szkoła średnia to czas wypraw jurajskich i tzw. młodzieżowe obozy wędrowne. Studia to rejsy żeglarskie na Mazurach z AZS UJ. Do Klubu Wysokogórskiego Kraków trafił w roku 1971 zaczynając od kursu jaskiniowego i wypraw do jaskiń tatrzańskich. Szybko jednak zwrócił się w kierunku wspinaczki.
Od roku 1976 pisał teksty do krakowskiej prasy na tematy związane z górami, żeglarstwem czy ochroną okolicznych skałek. Jesienią 1980 zaangażował się w Wiadomości Krakowskie, oficjalny organ Małopolskiego Komitetu NSZZ Solidarność. Było to absorbujące zajęcie, zbyt ograniczało kontakt z górami i skałkami. W marcu 1981 zrezygnował ze stanowiska sekretarza redakcji.
Około 1978 roku narodziła się myśl napisania nowego przewodnika po Skałkach
Podkrakowskich. Do współpracy namówił Tomka Opozdę, jednego z czołowych
przedstawicieli pokolenia Kaskaderów. Opracowali dwa tomy. Pierwszy, obejmujący Dolinę
Kobylańską ukazał się w 1983 roku, drugi w 1985 (Doliny Bolechowicka i Kluczwody). Prace na trzecim tomem – Doliną Będkowską – kontynuowane były z Mariuszem Szelerewiczem, ale wiatr zmian drugiej połowy lat 80. skierował uwagę Krzyśka na inne cele i dosyć już duży materiał poszedł do archiwum. Krzysztof rzucił się w wir zdarzeń, rozpoczął działalność biznesową, a zarobione pieniądze wydawał na swoją największą pasję – czasopismo GÓRY.
A z GÓRAMI zaczęło się tak… W roku 1979 powstała w KW Kraków myśl o wydawaniu
biuletynu, a Krzysztof był kandydatem do jego redagowania. Postanowił nie tworzyć nowego tytułu, lecz reaktywować po pięciu latach klubowe pisemko pt. „Taterniczek”. W czerwcu 1980 pojawił się 23. numer. Do stanu wojennego ukazały się jeszcze dwa. Ponownie „Taterniczek” ujrzał światło w 1983 i przez następnych 11 lat wydawany był dosyć chaotycznie. Z czasem Krzysztof przekształcił go w regularny magazyn górski i 40. numer „Taterniczka” przeobraził się w październiku 1991 roku w GÓRY. Dosyć szybko GÓRY wprowadziły na łamy inne formy aktywności górskiej, jak rowery czy snowboard. Zrodziły się z tego nowe czasopisma, z których „Bikeboard” ukazuje się do dziś. W 2001 roku Krzysztof przekazał czasopisma w ręce dotychczasowych redakcji.
Obecnie dalej się wspina, jeździ po górach na rowerze, na nartach i snowboardzie. Czyści
skały i otwiera nowe ściany wspinaczkowych. Dwa lata temu, w czasie takiej akcji uległ
ciężkiemu wypadkowi, przyczyną była rutyna i poważny błąd. Ale już w 2018 r. otworzył
nowy projekt, którym jest Rozwalista Turnia.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.