Bogumił Słama - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Bogumił Słama

Moja przygoda z górami i taternictwem zaczęła się wcześnie.
Będąc w Zakopanym w czasie wakacji poznałem pana Aleksandra Schiele – jednego z nestorów polskiego taternictwa, człowieka, który uczestniczył w akcji ratunkowej w Dolinie Jaworowej, kiedy to zginał Kilmek Bachleda. Pan Aleksander w tak piękny i pasjonujący sposób opowiadał o górach i ludziach, którzy po nich chodzili, że po wakacjach wiedziałem jedno: chcę być człowiekiem gór. Chcę być taternikiem. I tak mi zostało na całe życie. Miałem wtedy 10 lat.
Najpierw moje chodzenie po Tatrach było romantyczną przygodą, rodzajem „strawy duchowej”. Tak się to jednak potoczyło, że w końcu wpadłem w szpony alpinizmu wyczynowego. Wspinałem się po trudnych drogach w Tatrach, Alpach i górach Azji. Byłem uczestnikiem wypraw w Karakorum, Himalaje i Pamir, a także góry Iranu i Turcji. Wielokrotnie byłem uczestnikiem tzw. „wyjazdów centralnych” PZA. Uprawiałem wspinaczkę skałkową i lodową. Jednym słowem bawiły i bawią mnie wszystkie formy działalności alpinistycznej.
Z czasem moja pasja stała się moim zawodem. Jako instruktor Polskiego Związku Alpinizmu od bardzo dawna zajmowałem się podstawowym szkoleniem taternickim oraz szkoleniem przyszłych instruktorów. Przez dwadzieścia lat byłem kierownikiem Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA na Hali Gąsienicowej „Betlejemka”. W latach 90-tych wraz z grupą znajomych i przyjaciół założyliśmy Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich. Następnie po zakończeniu cyklu szkoleń uzyskałem uprawnienia przewodnika wysokogórskiego IVBV, pozwalające mi na prowadzenie wszechstronnej działalności przewodnickiej i szkoleniowej w górach świata. Posiadam również państwowy stopień instruktor dyscypliny sportu – wspinaczka wysokogórska.
Wykorzystując moje umiejętności i uzyskane uprawnienia prowadzę wszelkiego rodzaju kursy wspinaczkowe oraz wykonuję usługi przewodnickie polegające na wchodzeniu drogami turystycznymi i wspinaczkowymi na tatrzańskie i alpejskie szczyty.
W wolnym czasie wspinam się latem i zimą, w skałkach i górach, uprawiam też narciarstwo trasowe i poza trasowe. To co robię ciągle sprawia mi wiele radości.
Mieszkam w Zakopanem.
Moje uprawnienia:
– instruktor dyscyplin sportu – wspinaczka wysokogórska – nr leg. 1244/IS/SK/2007;
– instruktor alpinizmu PZA – książeczka instruktorska nr 86;
– członek Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich – nr leg. 017;
– przewodnik IVBV – licencja nr 0025.

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.