Andrzej Bargiel - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Andrzej Bargiel

Urodziłem się w 1988 roku w Łętowni, małej wiosce na południu Polski. Jego przygoda z narciarstwem zaczęła się w wieku 9 lat. Bardzo szybko okazało się, że ma niesamowite predyspozycje do sportów wytrzymałościowych.

Andrzej Bargiel jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie. W 2010 r. ustanowił nowy rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został pobity.

W 2012 roku Andrzej po raz pierwszy wyruszył w Himalaje. Był jednym z uczestników wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu, zorganizowanego w ramach programu „Polski Hima-laizm Zimowy 2010 – 2015”. Ekspedycja za cel postawiła sobie Manaslu (8156 m. n. p. m.). Ze względu na złe warunki atmosferyczne, próba zdobycia szczytu nie powiodła się. Andrzejowi udało się jednak wspiąć na wysokość 7600 m. n. p. m. i zjechać na nartach do bazy położonej na 4800 m n. p. m. Dzięki nartom Jędrek bardzo szybko dostał się na dół. Zejście, które pozostałym uczestnikom wyprawy zajęło 9 godzin, Andrzej pokonał w pół godziny. Okazało się, że skialpinizm sprawdza się doskonale w wysokich górach.

3 miesiące po powrocie z Manaslu, pojawiła się propozycja wejścia na Lhotse (8516 m. n. p. m.) …

Plan wyprawy na Lhotse był następujący, próba szybkościowego podejścia i ustanowienie nowego rekordu oraz pierwszy zjazd ze szczytu. Tak jak na Manaslu, warunki pogodowe nie sprzyjały, a nieszczęśliwy wypadek jednego z członków wyprawy spowodował przerwanie ataku szczytowego. Adrzej zjechał z wysokości 7900 m. n. p. m. do wysokości obozu pierwszego, położonego na 6000 m. n. p. m.

2 października 2013 r. Andrzej samotnie zdobył szczyt Sziszapangmy (8013 m n.p.m.) i został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart, zjechał z tego szczytu do jego podstawy.

W 2014 roku do swoich sukcesów dopisał dwa kolejne rekordy na Manaslu (8156 m n.p.m.) zdoby-wając szczyt w rekordowym czasie – 14 godzin 15 minut i zjeżdżając na nartach z wierzchołka do wysokości, której wcześniej nikomu nie udało się osiągnąć oraz bijąc rekord czasowy w stylu baza-szczyt-baza. Droga z bazy na szczyt Manaslu i powrót do bazy zajęły mu 21 godzin i 14 minut.

Rok później, w 2015 r. stanął na szczycie Broad Peak (8051 m n.p.m.), a następnie, jako pierwszy człowiek w historii zjechał z tego szczytu na nartach aż do bazy. Wejście Bargiela na szczyt trwało osiem godzin, a zjazd trzy godziny.

Na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku jego lista dokonań wydłużyła się o rekordowy czas zdobycia pięciu najwyższych szczytów byłego ZSRR, tzw. Śnieżnej Pantery. Wszystkie szczyty Andrzej zdobył w 30 dni bijąc tym samym rekord ustanowiony w 1999 roku przez Denisa Urubko i Andrieja Moło-towa, którym zajęło to 12 dni dłużej. Ze wszystkich szczytów częściowo bądź w całości zjechał na nartach.

W 2018 roku celem było K2. W niedzielę 22 lipca rozpoczął faktyczny atak szczytowy zakończony sukcesem. Szczyt K2 osiągnął ok. godziny 11:28 lokalnego i niedługo potem przypiął narty i rozpoczął historyczny zjazd. Andrzej wrócił do bazy około godziny 19:30. Udało mu się spełnić swoje wielkie marzenie i zjechać na nartach ze szczytu K2 do podstawy ściany, dokonując tym samym niewiarygodnego wyczynu i zapisując się na stałe w historii himalaizmu!

Poprzez swój pionierski projekt Hic Sunt Leones Andrzej próbuje osiągać stawiane przed sobą cele w stylu, jakiego nikt na świecie jeszcze nie próbował. Szybkie ataki szczytowe i zjazd z wierzchołków aż do podstawy góry bez użycia tlenu to z pewnością dokonania, które zapiszą się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu.

 

 

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.